• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Poradniki turniejowe

Poniewaz mamy sezon ogorkowy a do nastepnego duzego eventu jeszcze troche czasu nam zostalo, moze warto by sie zajac czyms produktywnym ? Poradniki turniejowe powstale juz cale lata temu stracily niestety swoja aktualnosc. Te z Elvengems sa malo przydatne, a w przypadku niektorych turniejow wrecz wprowadzaja w blad. Nieswiadomie oczywiscie - po prostu mechanika gry sie zmienila, doszly nowe jednostki zarowno u nas jak i u przeciwnika, wzmocnienia wojska z Akademii, Feniks Ognia, miski itd. Rowniez zmieniona forma eventow ma duzy (choc posredni) wplyw na same turnieje. Krotko mowiac: balans gry bardzo mocno sie zmienil i dzis w turniejach walczy sie inaczej niz jeszcze chocby rok-poltora roku temu. Tak z ciekawosci przekopalem sie ostatnio linijka po linijce przez ogolnie dostepne poradniki z Elvengems, zajrzalem tez na anglo- i niemieckojezyczne fora i nigdzie nie znalazlem niczego, co przystawaloby do obecnych warunkow.

Mysle o stworzeniu poradnikow dla poczatkujacych i srednio zaawansowanych graczy, ktore by te zmiany w grze uwzglednialy i byly dostosowane do obecnych realiow w turniejach. Ci najbardziej zaawansowani takich poradnikow raczej nie potrzebuja, bo wielu z nich stworzylo w miedzyczasie swoje wlasne, na biezaco dostosowujac swoj styl gry i walki w turniejach.

I w tym miejscu prosba o pomoc. Sam tego nie zrobie, bo jakies tam doswiadczenia w turniejach niby zebralem, ale zdaje sobie doskonale sprawe z tego, ze jestem "skazony" przez moj wlasny styl gry, ktory nie u kazdego by sie sprawdzil. By stworzyc poradnik z ktorego praktycznie kazdy moglby skorzystac, potrzebne sa doswiadczenia wielu graczy na roznym stopniu rozwoju. Na poczatek przydaloby sie 3-4 "redaktorow" dobrze znajacych i rozumiejacych mechanike gry, ktorzy pomogliby usystematyzowac zbierane informacje. Jesli ktos jest chetny - prosze o kontakt.

Docelowo chcialbym stworzyc 2 wersje poradnika na kazdy turniej.
- jedna wersja bylaby ogolna i zawieralaby tylko podstawowe informacje, tzn. jakie wojsko szkolic, w jakich proporcjach, troche wskazowek i porad ogolnych - calosc miescilaby sie powiedzmy na jednej stronie A4.
- wersja 2 bylaby dla bardziej zaawansowanych, zawieralaby rowniez rozpisane poszeczegolne kobinacje przeciwnika i wskazowki, jakie wojsko najlepiej wystawiac w danym konkretnym przypadku, uwzglednialaby kierunek rozwoju miasta, poziom cudow itd..

Pewnie, ze wstepne wersje moglbym napisac sam, a potem wprowadzaloby sie ewentualne poprawki. Ale mam inny pomysl. Najlepiej chyba zbierac doswiadczenia i opinie graczy na biezaco, tzn. proponuje przy okazji kazdego turnieju zalozyc osobny temat i w nim wymieniac sie doswiadczeniami i refleksjami. Krotko mowiac - zrobic burze mozgow i tak samo robic przy okazji kazdego nastepnego turnieju. Po danym turnieju kilku "redaktorow" wylowi stamtad najbardziej przydatne informacje i opinie i ujmie to w formie jak najbardziej przejrzystego i zrozumialego poradniczka na nastepny turniej danego typu. Kiedy juz przekopiemy sie przez caly cykl 9 turniejow, projekt bedzie mozna zakonczyc.

Dzis czy jutro zaczne taka burze mozgow dotyczaca zblizajacego sie turnieju magicznego pylu by pokazac, co mam na mysli. Wrzuce tam nie porady, tylko kilka-kilkanascie luznych mysli i obserwacji dotyczacych poprzednich turniejow pylu. Takie troche lanie wody, ktore juz w zalozeniu ma zachecac do dalszej luzniej dyskusji ;) Zachecam do wziecia w tym udzialu i wymiany obserwacji z poszczegolnych rund turnieju juz w trakcie jego trwania, a takze do swoich wlasnychj subiektywnych podsumowan juz po jego zakonczeniu. Naprawde kazdy moze pomoc. Kto wie, moze wyjdzie nam z tego cos calkiem sensownego ? :D

Co o tym myslicie ?

P.S.
Chyba jedna chetna juz mam (choc jeszcze o tym nie wie ;) ). Jak komus uciekl tramwaj i oprocz slowka "Like" nie ma sie juz czego czepic, to chyba ma tez czas by zajac sie czyms pozytecznym :D
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser2017

Guest
Pomysł masz dobry warto spróbować pod warunkiem że znowu nie wyjdzie z tego słowna szarpanina jak w innych tematach no bo jak wiadomo Polacy są najmądrzejsi i wszystko wiedzą najlepiej :)
 
@chris07070707 to ja mam pytanie czy poradniki takie jak ten Mykans Figthing guide z forum US, ostatnio edytowany ostatnio kwiecień 2018 się na coś przydadzą?
Przy tak sformulowanym pytaniu odpowiedz brzmi "tak", na cos sie przydadza. Ale nie na zbyt wiele. Po prostu sa lepsze niz nic i tylko w tym lezy ich sila, bo mozna dzis osiagac znacznie lepsze rezultaty walczac troche bardziej "nowoczesnie". Jako ogolny przyklad podam tylko, ze od "tamtych czasow" z roznych wzgledow bardzo zyskaly na znaczeniu jednostki dystansowe, co juz samo w sobie zmienia sposob walki i dobor jednostek na wiele turniejow. Ale to tylko przyklad pierwszy z brzegu, jeden z wielu.
Pomysł masz dobry warto spróbować pod warunkiem że znowu nie wyjdzie z tego słowna szarpanina jak w innych tematach no bo jak wiadomo Polacy są najmądrzejsi i wszystko wiedzą najlepiej :)
W planowanych tematach dyskusyjnych "szarpanina slowna" i "klotnie" (w sensie wymiany pogladow na merytoryczne argumenty) sa z mojego punktu widzenia jak najbardziej mile widziane ;) Im wiecej roznych opinii i obserwacji tym lepiej. Byleby nie skonczylo sie to wycieczkami osobistymi, obrazaniem sie itp. W najgorszym razie skonczy sie tym, ze w rezultacie bede pisal te poradniki sam, ale bede wiedzial ze przynajmniej probowalem zrobic z tego prace zbiorowa. Zobaczymy :)
 

Sorcha

Rycerz
Ogólnie uznaję argument że każdy poradnik, ma sens pod warunkiem, że jest aktualizowany, bo to oczywiste, że gra się zmienia. trzeba uwzględniać nowe rozdziały, wprowadzanie nowych jednostek, bonusów itp. Tylko jak oddzielić styl gry od podstaw, czy osoby które tobie będą pomagały będą tak samo kompetentne @chris07070707? Inaczej mówiąc kto będzie dbał o wartość merytoryczną? Jeszcze nic nie napisane a już się przejmuję, może już tak mam! Czy prosiłeś @tajniakos'a on ostatnio robił jakiś poradnik turniejowy, to może ma świeże informacje!
 

DeletedUser174

Guest
czy osoby które tobie będą pomagały będą tak samo kompetentne @chris07070707?
odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: nie. Chris jest po prostu najlepszy i chociaż ma wielu naśladowców, to mistrz jest tylko jeden. Nikt poza chrisem nie jest chrisem i nigdy prawdopodobnie nie będzie

Co o tym myslicie ?

P.S.
Chyba jedna chetna juz mam (choc jeszcze o tym nie wie ;) ). Jak komus uciekl tramwaj i oprocz slowka "Like" nie ma sie juz czego czepic, to chyba ma tez czas by zajac sie czyms pozytecznym :D
pomysł zacny :)

ale ponieważ muszę gonić jakiś tramwaj (najpierw zorientuję się jaki, ale to inną razą) to bardzo chętnie się zajmę czymś pozytecznym... i skupię sie na polowaniu na kryształowych zakapiorów, których z chęcia zaciągnę do naszych Owieczek :p

a na serio to raczej nie czuję sie na siłach, aby przyjąć odpowiedzialność i pisać poradniki. Sam mi wielokrotnie pisałeś, że mam dziwaczne pomysły.To może już sobie zaoszczędzę publicznej kompromitacji i nie bedę się wygłupiać lepiej. A mamy kilku zaprawionych turniejowców... niech tu elyta się wypowiada

ooo jakiś tramwaj jedzie... lecę sprawdzić czy to mój ;)
 
Tylko jak oddzielić styl gry od podstaw, czy osoby które tobie będą pomagały będą tak samo kompetentne
Milo mi ze Kiki ma o mnie tak wysokie mniemanie, ale oczywiscie bardzo mocno przesadzila, poza tym pytanie o oddzielenie podstaw od stylu gry jest jak najbardziej zasadne. Przeciez celem nie ma byc naklanianie kogos do pewnego okreslonego stylu gry, tylko stworzenie jak najbardziej uniwersalnego poradnika, z ktorego moglaby skorzystac jak najwieksza liczba graczy.

@Sorcha, odpowiadajac na pytanie: jesli nie znajda sie inni "redaktorzy" sklonni pomoc przy takim przedsiewzieciu (czyli bardzo doswiadczeni gracze turniejowi), to opre sie na doswiadczeniach i opiniach zarowno wlasnych, jak i braci i siostr z bractw w ktorych gram. Na kazdym swiecie gram w bractwach o wybitnie turniejowym profilu skupiajacych zarowno starych wyjadaczy, jak i "mlodych zdolnych", dla ktorych wspolna pasja sa wlasnie turnieje. Starzy wyjadacze beda sluzyc doswiadczeniem, a mlodzi zdolni maja swieze spojrzenie na problemy z ktorymi borykaja sie gracze w tych poczatkowych epokach. Calkiem niezla kombinacja by stworzyc cos w miare uniwersalnego. Mamy tez kilka osob, ktore z samej ciekawosci w roznych miastach wyprobowaly rozne style gry, wiec z oddzieleniem stylu od podstaw nie powinno byc wiekszych problemow. Mimo to dla wszystkich byloby lepiej, gdybysmy mogli oprzec sie na szerszej bazie opinii i doswiadczen.
 

Sorcha

Rycerz
To ja jeszcze zapytam jak nakłonić do udziału w turniejach, czy w ogóle nakłanianie współtowarzyszy do udziału w turniejach ma sens, przecież jak kiedyś było u nas kilkanaście osób robiących turniej tak teraz pojedyncze osoby zostały? Część albo zmieniła bractwo, a cześć albo przestała grać albo przestało im zależeć :confused:? Przecież im więcej osób bierze udział w turnieju tym lepiej, jak spowodować, żeby zrobili przynajmniej te minimum? Ogólnie dręczy mnie kwestia motywacji w Bractwie. Sam nie mogę robić całego turnieju. Tak to wygląda z mojego punktu widzenia, a jak z twojego?
 
@Sorcha, to temat na zupelnie osobna dyskusje ;)
Z mojego punktu widzenia turnieje sa czynnikiem ktory napedza rozwoj jak nic innego, no moze ostatnio dorownaly im eventy z ta nieskonczona linia zadan. Wg. mnie turnieje sa warte ponoszenia wszelkich kosztow. A jak zachecic innych graczy ? Oj, ciezko mi cos na ten temat powiedziec, bo gram z innymi fanatykami zwiekszania wydajnosci swoich miast, a turnieje sa najlepszym narzedziem po temu i w tych turniejowych bractwach nikomu nie trzeba tego tlumaczyc.
Nie wiem, moze wyszukaj kilka wiosek graczy aktywnych turniejowo z tej samej epoki co "niechetni" i pokaz tym ostatnim na zasadzie porownania, jakie profity to przynosi ?
 

Sorcha

Rycerz
@Sorcha, to temat na zupelnie osobna dyskusje ;)
Z mojego punktu widzenia turnieje sa czynnikiem ktory napedza rozwoj jak nic innego, no moze ostatnio dorownaly im eventy z ta nieskonczona linia zadan. Wg. mnie turnieje sa warte ponoszenia wszelkich kosztow. A jak zachecic innych graczy ? Oj, ciezko mi cos na ten temat powiedziec, bo gram z innymi fanatykami zwiekszania wydajnosci swoich miast, a turnieje sa najlepszym narzedziem po temu i w tych turniejowych bractwach nikomu nie trzeba tego tlumaczyc.
Nie wiem, moze wyszukaj kilka wiosek graczy aktywnych turniejowo z tej samej epoki co "niechetni" i pokaz tym ostatnim na zasadzie porownania, jakie profity to przynosi ?
Masz rację pokazać zyski, profity, jak zwał tak zwał, to dobry pomysł ale co jak im powiem a oni powiedzą nie po co nam królewska renowacja, po co nam to? My gramy dla rozrywki nie dla profitów? Poza tym jest pewien limit od ktorego u nas przyjmują w Bractew powiedzmy kilka tysiecy pkt rankingowych a zgłaszają się świeżynki co dopiero konto założyły. Pytam, czytaliście regulamin tak, a le u Was tak spokojnie :confused: Nie ma nic złego w tym,bo maja motywację do gry ale to trochę dziwne że zaczynają w Bractwie który ma limit przyjęć a nie od Bractwa, gdzie mogą nabrać doświadczenia, np jakiegoś z 200 miejsc niżej.
 

DeletedUser2264

Guest
Masz rację pokazać zyski, profity, jak zwał tak zwał, to dobry pomysł ale co jak im powiem a oni powiedzą nie po co nam królewska renowacja, po co nam to? My gramy dla rozrywki nie dla profitów? Poza tym jest pewien limit od ktorego u nas przyjmują w Bractew powiedzmy kilka tysiecy pkt rankingowych a zgłaszają się świeżynki co dopiero konto założyły. Pytam, czytaliście regulamin tak, a le u Was tak spokojnie :confused: Nie ma nic złego w tym,bo maja motywację do gry ale to trochę dziwne że zaczynają w Bractwie który ma limit przyjęć a nie od Bractwa, gdzie mogą nabrać doświadczenia, np jakiegoś z 200 miejsc niżej.
Zgadzam się z chrisem, to temat na inną dyskusję. Jasne, w niżej uplasowanych bractwach łatwiej znaleźć miejsce, ale tez szanse, że naumiesz się jak grać, jak walczyć w turniejach są z oczywistych względów mniejsze. Co gorsza, można naumieć się, że punkiciki w ranku są najważniejsze i to wszystko. Motywacja i gotowośc na łamanie tej głupiej zasady są mega ważne i to jest chyba głównym kryterium.
A tutaj można się będzie sporo nauczyć i podać dalej :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Sorcha

Rycerz
@Kattina tylko, jak powiedzieć ludziom, róbmy turniej razem, z tego będą profity! co mi tego że zrobię super wynik w turnieju jak zrobię go sam jeden, dlatego nie warto się przejmować rankingiem. Co powiem ludziom z Bractwa, przeczytajcie poradnik @chris07070707'a jest super, tylko co z tego jak każdy jest na innym poziomie rozwoju. Jak masz dopasowany zespół to wtedy można wymagać, a jak jest to zbieranina ludzi z różnych rozdziałów to i najlepszy poradnik nie pomoże bo każdy pewnie ma inne potrzeby.
 

Tajniakos

Paladyn
jak powiedzieć ludziom, róbmy turniej razem, z tego będą profity! co mi tego że zrobię super wynik w turnieju jak zrobię go sam jeden, dlatego nie warto się przejmować rankingiem. Co powiem ludziom z Bractwa, przeczytajcie poradnik @chris07070707'a jest super, tylko co z tego jak każdy jest na innym poziomie rozwoju. Jak masz dopasowany zespół to wtedy można wymagać, a jak jest to zbieranina ludzi z różnych rozdziałów to i najlepszy poradnik nie pomoże bo każdy pewnie ma inne potrzeby.
@Sorcha uważam, że pomysł @chris07070707 jest bardzo dobry :) Te wszystkie poradniki, które są ogólnodostępne są już niestety przestarzałe, z powodów wymienionych przez niego w pierwszym poście. Łącznie z tym opublikowanym przeze mnie, który jest dedykowany dla początkujących graczy. Gracze bardziej zaawansowani wiedzą jakie dobrodziejstwa dają cuda militarne i w mniejszym bądź większym stopniu wiedzą jak z nich skorzystać.
Ważnym aspektem w walkach jest także umiejętność świadomego i umiejętnego doboru swoich jednostek pod konkretne jednostki przeciwnika. Bez tej świadomości nie przekonasz nikogo do profitów płynących z turniejów ponieważ nieświadomy, przypadkowy dobór wojsk zawsze będzie przynosił duże straty co jednocześnie będzie graczy w bractwie de motywować do ich robienia.
Tą pełną świadomość ma na pewno Chris i kilku innych graczy z topki turniejowej. Czasem wystarczy wskazać graczom narzędzia (poradnik) oraz osoby, którym to doskonale wychodzi aby uświadomić im, że się da i nie jest to takie trudne jak by się z pozoru wydawało :) a poradnik we wspólnym wykonaniu przez wiodących turniejowców z pewnością przyczyni się do tego, że turnieje staną się i łatwiejsze i przyjemniejsze :)
 

DeletedUser

Guest
Świetny pomysł. W miarę możliwości chętnie wesprę inicjatywę (ja to na automacie lecę wiec jestem cienki) daleko mi tam do mistrza Chrisa :) ale z porad korzystam i co turniej idzie lepiej.
Właśnie niedawno wyszło w dyskusji bractwa ze ludzie nie maja pojęcia nawet o starych poradnikach pomimo ze nawet korzystaja z gemsow.

@Sorcha dobry pomysł na porady jak prowadzić bractwo - zalozysz temat? Chemię się podzielę doświadczeniem bo akurat moje przeszło te wszystkie etapy (czasem boleśnie) ale na statystykach widać jakich mam teraz ekstra ludzi
 

Aslana

Tancerz ostrzy
@Sorcha dobry pomysł na porady jak prowadzić bractwo - zalozysz temat?
Ja chętnie poczytam zarówno odnośnie porad w turnieju jak i prowadzenia bractwa, bo w bractwie w którym jestem właśnie zachodzą spore zmiany, a problemem zwłaszcza w turniejach jest przekrój graczy od początkujących do bardzo zaawansowanych,więc z niecierpliwością czekam na rozwój obu tematów ;)
 

Ovocko

Rycerz
Popełniłem kiedyś poradnik turniejowy na potrzeby swojego bractwa, mogę wrzucić tutaj, mogę komuś przesłać.
Nie jest to jakaś "fizyka jądrowa", natomiast starałem się w nim wyjaśnić jak działa mechanika gry, tzn. jakimi parametrami należy się kierować przy wyborze jednostek i dlaczego czasem dobrze działają różne nieoczywiste składy jednostek. Nie ma więc tu gotowców (typu: w turnieju pyłu używaj takiego a takiego zestawienia), raczej podpowiedzi jak samodzielnie dobrać właściwy skład.
Gram wszystkimi jednostkami (koszary, tereny, obóz)
 
Wrzucaj @Ovocko , wszystko sie przyda :) Na tym ten projekt ma polegac, by gracze mogli czerpac z jak najszerszego spektrum wiedzy i doswiadczen.

Co do wskazowek ogolnych to rowniez jeszcze cos dodam. Temat brzmi:

Koszary vs. Oboz Najemnikow vs. Tereny treningowe.

Uwazam, ze najlepsze efekty w tej grze przynosi scisla specjalizacja, rowniez w turniejach i rowniez jesli chodzi o dobor jednostek. Opisze swoja wlasna strategie (niekoniecznie jedynie sluszna), ktora po przestudiowaniu drzewka badan i kolejnosci pojawiania sie cudow wojskowych narzucila sie wrecz sama.

1. Koszary.
Dostepne od samego poczatku gry. W poczatkowych epokach ( I-XI ) z powodzeniem mozna walczyc jednostkami w nich szkolonymi, co wiecej, z mojego punktu widzenia az do epoki Niziolkow mozna sie oprzec wylacznie na nich. Problemem Obozu Najemnikow i Terenow Treningowych jest to, ze bardzo szybko pozostaja w tyle za Koszarami jesli chodzi o predkosc szkolenia oddzialow. Antyczne cuda zwiekszajace predkosc szkolenia w Obozie i Terenach pojawiaja sie w grze stosunkowo pozno (odpowiednio w Smokach i w Zywiolakach). Iglice zwiekszajace predkosc szkolenia w Koszarach dostepne sa juz na bardzo wczesnym etapie gry. Co z tego, ze np. kiedys cerbery czy driady z Terenow byly w niektorych turniejach troche lepsze niz jednostki koszarowe, skoro dalo sie ich wyszkolic znacznie mniej.

2. Oboz Najemnikow
Do epoki Niziolkow Oboz przydaje sie tylko na krotka chwile, a mianowicie w epoce Wrozek. Ma wtedy znacznie wyzsza predkosc szkolenia niz Koszary, ale ten stan rzeczy zmienia sie juz pod koniec tej epoki. Dlatego uwazam, ze Oboz we Wrozkach warto postawic, ale tylko na krotka chwile. To tylko 4 poziomy i jego budowa nie trwa dlugo, ale tuz po zbadaniu Koszar i ich rozbudowie powinno sie go bez zalu zburzyc. Szkoda po prostu miejsca i populacji tym bardziej, ze w tej epoce jednostki z Obozu sa jeszcze dosc slabe.

Renesans obozu (szczegolnie u graczy grajacych rasa elfow) zaczyna sie moim zdaniem od epoki Niziolkow. Wprawdzie juz w Smokach mozna postawic Latajaca Akademie zwiekszajaca predkosc szkolenia w Obozie, ale jednostki w nim dostepne nie sa wtedy jeszcze w niczym lepsze od tych koszarowych. Na tym etapie gry bez sensu jest rownoczesne rozwijanie zarowno Iglic (Koszary), jak i Latajacej Akademii (Oboz). To takie troche rozmienianie sie na drobne, scisla specjalizacja i inwestycje wylacznie w Iglice przynosza na tym etapie o wiele lepsze efekty.
(Teraz dygresja. W jednym miescie zrobilem wlasnie dokladnie taki blad, postawilem oboz i Akademie o wiele za wczesnie, juz na poczatku Smokow. Kilka pierwszych prob walki Kwitnacymi Magami I i Zwiadowcami I przyniosly mi tylko frustracje i duze rozczarowanie. )

Oboz bardzo zyskuje na znaczeniu dopiero po odblokowaniu w drzewku Zwiadowcow II i Zab I w Niziolkach, , mamy wtedy juz takze Kwitnacych Magow II odblokowanych w Smokach. W tych pozniejszych epokach Oboz staje sie moim zdaniem wrecz niezbedny, ale moment postawienia Latajacej Akademii i Obozu trzeba wybrac z rozwaga.

3 Tereny Treningowe
Moim zdaniem cierpia na podobna chorobe jak Oboz w tych poczatkowych epokach, czyli brak cudu zwiekszajacego predkosc szkolenia. W miare rozbudowy Iglic o kolejne poziomy mocno zostaja w tyle za Koszarami z predkoscia szkolenia. Wniosek ? W ogole nie warto ich stawiac. Zrodla Zwyciestwa mozna postawic dopiero w Zywiolakach, a w tym czasie wiekszosc graczy ma juz Iglice i Akademie na dosc wysokich poziomach i Tereny i tak zostalyby w tyle z predkoscia szkolenia. Tereny maja wprawdzie w Zywiolakach nominalna predkosc szkolenia wyzsza niz Koszary i Oboz, ale poprzednio wspomniane cuda to kompensuja, a juz w Amunach wszystko wraca do normy.

To wszystko nie znaczy, ze gracze maja teraz nagle wywalic Oboz i Tereny Treningowe jesli juz je postawili i rozwijali ;) Kiedys gralo sie inaczej i wiekszosc graczy dazyla do w miare zrownowazonego rozwoju, starajac sie rozwijac 2, a czasem wszystkie 3 podstawowe budynki szkoleniowe. Nie wiedzielismy po prostu w jakim kierunku pojda zmiany w grze i na jakiej strategii najlepiej sie oprzec, wiec na wszelki wypadek wiekszosc graczy zabezpieczala sie z kilku stron, by tak to ujac. Ale gdybym teraz mial rozwijac wioske od poczatku, to pod wzgledem militarnym zrobilbym to tak (tak wlasnie zrobilem w mojej najbardziej wydajnej turniejowo wiosce i nie zaluje):

1. Epoki I-VI
Wylacznie Koszary + rozwijanie Iglic Burzy z maksymalna mozliwa predkoscia, nawet kosztem cudow ekonomicznych

2. Epoka VII (Wrozki)
Postawienie Obozu Najemnikow (wieksza predkosc szkolenia niz w Koszarach). Zburzenie Obozu juz na poczatku Orkow.

3. Epoki VIII (Orki) - X (Smoki)
Znow oparlbym sie wylacznie na jednostkach koszarowych rozwijajac jak najszybciej Iglice

3. Epoki XI (Niziolki) - XV
Postawienie i rozbudowa Latajacej Akademii i Obozu Najemnikow. Ewentualnie Akademie mozna postawic i rozwijac juz w Smokach,jako inwestycje na przyszlosc, ale sam Oboz przed epoka Niziolkow uwazam za nieprzydatny.

Dopiero w Amunach-Konstruktach zastanowilbym sie nad ewentualnym postawieniem Terenow i Zrodel, choc w moim przypadku nie widzialem takiej potrzeby, bo od epoki Niziolkow Koszary i Oboz zaspokajaja praktycznie wszystkie moje potrzeby, a uniknalem koniecznosci inwestowania w trzeci cud zwiekszajacy predkosc szkolenia.
 
Ostatnia edycja:

Ovocko

Rycerz
Heh, ja mam dokładnie przeciwne zalecenia, tzn. moim zdaniem warto mieć wszystkie budynki wojskowe od samego początku.
Może nie są tak efektywne jak koszary na samym początku, ale dają jednostki, które przy odpowiednim doborze radzą sobie znacznie lepiej niż te koszarowe. Teraz muszę iść, napiszę więcej wieczorem
 
Do góry