• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Offtopic ze Spoilerów grudzień 2022(Powiększenie oddziału, robić czy nie?)

stapa11

Rozbójnik
Zwiększa straty turniejowe i stąd nieopłacalność.
Nie potwierdzam.
Wielkość oddziału przeciwnika jak i walczącego w turnieju i iglicy, nie jest zależna od bazowej wielkości oddziału.
Sprawdzałem to empirycznie i za pomocą kalkulatora, bo w necie były sprzeczne informacje.
Jedynym miejscem, gdzie wielkość bazowa ma znaczenie to walki na mapie, gdzie akurat większy oddział działa na korzyść.

Nieopłącalność robienia tych zadań jest związana tylko z tym, że trzeba wrzucać PW w coś co daje mały zysk.
Sam osobiście mapę robię surką, bo jakoś bardziej się opłaca i coś z nią trzeba robić.
A wiesz ze już od lat to jest nieaktualne?
hehe
 

BlossomValvi

Łucznik
Ta sprzeczność informacji może wynikać z terminu ich podawania do Q4 2020 to była prawda a po już nie… co zrobić jak się reguły gry zmieniają ;)

Tak samo trzeba patrzeć na poradniki antykowe
 

BlossomValvi

Łucznik
Czyli odkrycie np. 20 badań z wcześniejszych rozdziałów nie zwiększy kosztów negocjacji w iglicy?
Nie, jedyny wpływ na koszta maja badania obowiązkowe czyli te które maja kontynuacje. Jeśli się cofasz w epokach to znaczy ze i tak masz je zbadane ;)

Według mnie jedynym aspektem by ich nie robić to zaufanie do IG, bo a nóż widelec znowu zmienia zasady i będzie kicha tu jako przykład: jakbym grał od końca 2020 to zupełnie inaczej bym inwestował w ekspansje…
 

djmags14

Rozbójnik
Według mnie jedynym aspektem by ich nie robić to zaufanie do IG, bo a nóż widelec znowu zmienia zasady i będzie kicha
Rzeczywiście z tym zaufaniem do IG jest najtrudniej. Gdyby nic nie mieli kombinować, czyli zmieniać to po co w rozdziałach wprowadzonych w 2021 i 2022 roku w drzewku badań nadal umieszczają opcjonalne badania z powiększeniem oddziału? Żeby gracz zaoszczędził te marne ilości PW i zasobów na ich odkrycie? To się nie klei i nie daje podstaw do zaufania.
 

Ovocko

Rycerz
Nieopłącalność robienia tych zadań jest związana tylko z tym, że trzeba wrzucać PW w coś co daje mały zysk.

To trochę zależy od tego jak grasz, np. czy ograniczasz liczbę cudów czy nie, oraz jakie wybierasz.
Np u mnie bastion, którego bonus do powiększenia oddziału jest zależny od wielkości oddziału, zastępuje ponad 5 zbrojowni.
Do tego cuda produkujące wojsko również zależą od wielkości oddziału, a z tego też można całkiem sporo uzbierać - moje cuda, przy założeniu zbioru circa 5x dziennie, zapewniają sumaryczny przychód wojska przewyższający dobową produkcję rozbudowanych na maks koszar, liczoną z iglicami rozbudowanymi na maks, simią rozbudowaną na maks, i nakarmionymi dwoma brunatnymi (też rozbudowanymi na maks).
A jeszcze mam trochę poziomów do podciągnięcia.

Licząc na kratkę, takie drzewko oświecenia rozbudowane na maks ma ponad 200% wydajności obozu (uwzględniając potrzebną do niego populację oraz kulturę, oczywiście), o ile masz porobione powiększenia. Większe cuda wypadają słabiej, ale ogólnie jeśli ktoś nawet nie ma wszystkich, to moim zdaniem warto zainteresować się odblokowaniem powiększeń
 
Ostatnia edycja:

stapa11

Rozbójnik
Nie, jedyny wpływ na koszta maja badania obowiązkowe czyli te które maja kontynuacje. Jeśli się cofasz w epokach to znaczy ze i tak masz je zbadane ;)
Jeżeli mówimy o modelu CAL (https://minmaxgame.com/city-advancement-level-model-2020/) to żeby nie było wątpliwości: na wielkość oddziału ma wpływ:
1. Procent zwiększenia produkcji towarów podstawowych (nieściśle: ilość posiadanych reliktów tych towarów)
2. Rzeczywisty obszar mapy (Ilość użytych ekspansji, przy czym te premium trochę mniej wpływają)
3. Sumarycznego poziomu wszystkich cudów
4. Ilość zaliczonych badań obowiązkowych
Zaliczenie zadań opcjonalnych (np. powiększenie oddziału), czy sama wielkość bazowego oddziału znaczenia nie mają.
Nie ma też znaczenia zrobienie opcjonalnych badań ekspansji, oczywiście o ile ich nie użyjemy do powiększenia obszaru miasta.
 

BlossomValvi

Łucznik
Jeżeli mówimy o modelu CAL (https://minmaxgame.com/city-advancement-level-model-2020/) to żeby nie było wątpliwości: na wielkość oddziału ma wpływ:
1. Procent zwiększenia produkcji towarów podstawowych (nieściśle: ilość posiadanych reliktów tych towarów)
2. Rzeczywisty obszar mapy (Ilość użytych ekspansji, przy czym te premium trochę mniej wpływają)
3. Sumarycznego poziomu wszystkich cudów
4. Ilość zaliczonych badań obowiązkowych
Zaliczenie zadań opcjonalnych (np. powiększenie oddziału), czy sama wielkość bazowego oddziału znaczenia nie mają.
Nie ma też znaczenia zrobienie opcjonalnych badań ekspansji, oczywiście o ile ich nie użyjemy do powiększenia obszaru miasta.
Coś o tym wiem, bo sam to promowałem w 2020 ;) na przykład tu

Natomiast warto czytać kontekst bo od dwóch stron piszemy o badaniach i ich wpływie na koszta turniejowo-iglicowe.
 

djmags14

Rozbójnik
Jedynym miejscem, gdzie wielkość bazowa ma znaczenie to walki na mapie, gdzie akurat większy oddział działa na korzyść.
Czyli jak mamy odkrytych kilka dodatkowych technologii powiększenia oddziału to ich wielkość nie ma znaczenia, przy ilości wojska potrzebnej do wyprodukowania w celu zaliczenia zadania z eventu lub zdobycia odznaki podczas PB?

Chyba jednak jest inaczej, a słowo "jedynym" wprowadza w błąd.
 

Ovocko

Rycerz
Czyli jak mamy odkrytych kilka dodatkowych technologii powiększenia oddziału to ich wielkość nie ma znaczenia, przy ilości wojska potrzebnej do wyprodukowania w celu zaliczenia zadania z eventu lub zdobycia odznaki podczas PB?

Chyba jednak jest inaczej, a słowo "jedynym" wprowadza w błąd.

Głowy sobie uciąć nie dam, ale wydaje mi się, że tu się liczy numer rozdziału w którym jesteś. W przypadku zadań na monety/towary liczy się tylko rozdział, ilość i rodzaj bdań nie ma znaczenia
 

nonpix

Wędrowiec
czy nie jest tak, że jeśli powiększę oddział, to walczę większym oddziałem ... przeciwnik zresztą też większym w związku z tym tracę w walce więcej wojska?
 

Ovocko

Rycerz
czy nie jest tak, że jeśli powiększę oddział, to walczę większym oddziałem ... przeciwnik zresztą też większym w związku z tym tracę w walce więcej wojska?

Wielkość oddziału przeciwnika w prowincjach zależy od kosztów zwiadu. Mniejszy oddział działa więc na Twoją niekorzyść (bo im mniej powiększeń, tym większa jest dysproporcja między tym co wystawia przeciwnik a co Ty)

Z kolei w turnieju oraz iglicy ani wielkość oddziałów własnych, ani tych, które wystawia przeciwnik, nie zależy od powiększeń oddziału z badań.


Tak jak piszesz było kiedyś, ale to już od bardzo długiego czasu nie jest aktualne
 

stapa11

Rozbójnik
Chyba jednak jest inaczej, a słowo "jedynym" wprowadza w błąd.
Myślę że jakieś niuanse mogą się pojawić to i tam. Fakt, że bazowa wielkość oddzialu ma wpływ na produkcję, bo im większą baza tym więcej się produkuje na oddział, więc tym więcej młotków jest potrzebnych. Ale to są IMHO mało istotne parametry. Nie jest tak, że w całokształcie odczujesz robienie tych zadań na oddział z drzewka. Natomiast ilosc PW jest odczuwalna i generalizując jest wymiernym kosztem uzyskania dyplomów do produkcji tych nowych mikstur.
 

Deleted User - 198835

Guest
@stapa11 Powiększenie oddziału w badaniach jest do walk i na ilość szkolenia w jednej kratce to nie ma wpływu - od tego powiększenia są zbrojownie i niektóre cudaki
 

djmags14

Rozbójnik
Głowy sobie uciąć nie dam, ale wydaje mi się, że tu się liczy numer rozdziału w którym jesteś. W przypadku zadań na monety/towary liczy się tylko rozdział, ilość i rodzaj bdań nie ma znaczenia

Nie jest tak, że w całokształcie odczujesz robienie tych zadań na oddział z drzewka.
Jest inaczej. Na ilość wojska potrzebnego do zaliczenia zadania (lub zdobycia odznaki w PB) ma wpływ aktywowana technologia powiększenia oddziału. Nie liczy się jej odkrycie (wrzucenie PW) lecz aktywacja. Co prawda zadania takie nie powalają stopniem trudności, a oznaki w PB nie mają zasadniczego wpływu na postęp bractwa, ale różnice w żądaniach systemu potrafią być olbrzymie.

Tak empirycznie. Konta mają aktywowaną 1 technologię z 3 rozdziału i dodatkowo co nic nie wnosi do tematu - takie same poziomy budynków wojskowych: koszary na 4 poziomie i po jednej zbrojowni na 4 poziomie, zdobytych prowincji z mapy: 60, ekspedycji (5x5 kratek) w mieście: 24.

Jedyna różnica polega na tym, że konto A ma aktywowane powiększenia oddziału nr 1, 2, 3, 5, 6, a konto B 1, 2, 3, 4, 5, 6. I ile zmienia aktywacja powiększenia z poziomu n-3? Przy koncie A system prosi o wyprodukowanie 56 sztuk, a przy koncie B już 68 sztuk. Tylko jedna technologia z 3 poziomów poniżej aktualnego, a waży przeszło 20% więcej.

Przy koncie z 20 rozdziału z pominięciem tylko dodatkowych powiększeń z rozdziałów 15-20 ilość żądanych sztuk na coś tam wymaganego względem konta z aktywowanymi wszystkimi technologiami jest 12-13 razy mniejsza.
 

Ovocko

Rycerz
Fakt, że bazowa wielkość oddzialu ma wpływ na produkcję, bo im większą baza tym więcej się produkuje na oddział,

Nie do końca :)

Może usystematyzujmy, bo tak naprawdę mówimy o trzech (a właściwie czterech) osobnych parametrach:
  1. Wielkość oddziału (z powiększeń):
    W tej chwili jest to parametr, który określa ilość jednostek/oddział w walkach, które prowadzimy na mapie (w odkrytych prowincjach).
    Dodatkowo jest on podstawą dla wyliczania produkcji "pasywnej" cudów (grzyby, bastion, ropuchy, drzewko, itd.).
    Jedyna możliwość, by ten parametr przełożył się na wielkość oddziału produkcyjnego to posiadanie bastionu, w przypadku którego powiększenie produkcji jest wyliczane na podobnej zasadzie jak "pasywny" przychód wojska (wielkość oddziału * moc cudu)
  2. Wielkość oddziału turniejowego/Iglicowego
    Ten parametr jest wyliczany za pomocą tzw. CAL (o którym było już wyżej), który bierze pod uwagę takie parametry jak ilość skończonych badań, ilość położonych ekspancji, suma poziomów cudów itd. Ten parametr również nie ma żadnego przełożenia na wielkość produkcji.
  3. Wielkość oddziału/slotu produkcyjnego:
    Ten parametr stanowi sumę bazowej wielkości produkcji budynku (która owszem, minimalnie rośnie na początku - z 3 przy budnku na poziomie 1, do maksymalnie 5* na poziomie 10 (koszary) lub 9 (tereny i obóz)) PLUS powiększenie wynikające z sumy powiększeń dawanych przez zbrojownie, PLUS powiększenie wynikające z cudów (grzyby i/lub bastion) PLUS powiększenie wynikające z budnynków specjalnych (w tej chwili chyba tylko kamienie ogrodowe).
W praktyce więc wielkość oddziału (z powiększeń) na produkcję może mieć wpływ jedynie wtedy, jeśli dany gracz posiada bastion. W innych przypadkach jej wpływ na wielkość oddziału produkcyjnego jest dokładnie zerowy.

Czwartym parametrem, o którym warto tu wspomnieć, to bonus z Simii/brunatnego niedźwiedzia. Ale ten bonus liczy się jako iloczyn wielkości slotu produkcyjnego oraz mocy budynku i w żaden sposób nie przekłada się na koszty produkcji.

No i jest jeszcze piąty parametr, zupełnie niezależny od czterech powyższych, a mianowicie szybkość szkolenia. Ta z kolei zależy od bazowej prędkości szkolenia budynku oraz mocy odpowiedniego cudu (dla koszar iglice, dla obozu akademia, dla terenów źródła). Moc wyjściowa jest iloczynem prędkości szkolenia budynku oraz mocy właściwego dla niego cudu.

* - nie pasowało mi tu coś, bo do swoch obliczeń wielkość bazową dla koszar/terenów/obozu przyjmowałem 6, natomiast w wiki, w którym sprawdzałem parametry dla niższych poziomów tych budynków jest podane 5 (i tyle podałem tutaj)>
Sprawidziłem więc i wygląda na to, że wiki podaje błędne dane, bo aby całkowita wielkość slotu produkcyjnego się zgadzała, wielkość slotu wynikająca z poziomu koszar/obozu/terenów musi wynosić 6. Tak czy siak jest do ilosć pomijalna dla całej wielkości slotu produkcyjnego (u mnie stanowiła by circa 0,004%).

Jest inaczej. Na ilość wojska potrzebnego do zaliczenia zadania (lub zdobycia odznaki w PB) ma wpływ aktywowana technologia powiększenia oddziału. (...)
Przy koncie z 20 rozdziału z pominięciem tylko dodatkowych powiększeń z rozdziałów 15-20 ilość żądanych sztuk na coś tam wymaganego względem konta z aktywowanymi wszystkimi technologiami jest 12-13 razy mniejsza.

Muszę sprawdzić - mam odblokowane bodaj wszystkie powiększenia oddziałów, a nie zauważyłem, bym miał jakikolwiek kłopot ze zdobywaniem odznak za produkcję wojska w przygodach (zdobywam je w setkach), czy zaliczaniem związanych z nią zadań w eventach
Rozstrzał 12-13 krotny nie pasuje mi do tego obrazu, bo przecież wydajność produkcji (ile wojska możesz wyprodukować w ciągu doby) jest zupełnie niezależna od wielkości oddziału i jedyne czym ją można "podkręcić" to albo cuda (iglice/akademia/źródła i/lub simia), albo nakarmiony brunatny.
Innymi słowy jeśli jest tak jak piszesz, to ktoś kto nie ma odblokowanych powiększeń, byłby w stanie w przygodach zdobywać odznaki na wojsko nawet nie w setkach, ale w tysiącach.

Edit: OK, z tego co sprawdziłem w przygodach do odznaki strażników trzeba wyprodukować 3x wielkość oddziału. Jeśli w eventach wymagania są ustawione podobnie, to byłyby to jedyne (w tej chwili) elementy gry, w których powiększenie oddziału działa na niekorzyść.
Jak dla mnie do przejścia, ale niech sobie każdy sam oceni czy mu to pasuje.
 
Ostatnia edycja:

BlossomValvi

Łucznik
@Urdur nie wiem czy to odpowiednie miejsce, jak widać nadal jest problem z wiedza u graczy. IG w żaden sposób jej nie systematyzuje (jeśli jestem w błędzie to proszę o link do wiki)

Natomiast zakopywanie tematu na pewno nie pomoże, bo wątek o nowościach jeszcze ktoś czyta, a inne jak widać nie

A i jak odcinasz byłoby miło wrzucić jakiś komentarz do wątku źródłowego np. Dalszy ciąg oftopica tu i link czy coś takiego
 

djmags14

Rozbójnik
Rozstrzał 12-13 krotny nie pasuje mi do tego obrazu

Jeśli w eventach wymagania są ustawione podobnie, to byłyby to jedyne (w tej chwili) elementy gry, w których powiększenie oddziału działa na niekorzyść.
Racja, nie rozstrzał 12-13 krotny. Mój błąd. Jak już to 2-krotny.

Konkretniej to ujmując maksymalna wielkość oddziału (z powiększeń) na końcu rozdziału 20-tego wynosi 2850 jednostek, a przy pominięciu dodatkowych powiększeń 1390 jednostek.

I właśnie ta wielkość (ilość) jest bazą przy tym o co woła system w zadaniach, czy PB.
 

Ovocko

Rycerz
Konkretniej to ujmując maksymalna wielkość oddziału (z powiększeń) na końcu rozdziału 20-tego wynosi 2850 jednostek, a przy pominięciu dodatkowych powiększeń 1390 jednostek.

Maksymalna wielkość oddziału pod koniec XX rozdziału to 8556 jednostek, z czego 4524 (53%) wynika z badań obowiązkowych, a 4032 (47%) z badań opcjonalnych.

Ogólnie algorytm jest taki, że każde powiększenie daje tyle jednostek ile wynosi jego numer pomnożony przez 3.
Czyli np. pierwsze powiększenie w XXI rozdziale (nr 76) będzie wynosiło 76*3 = 228 jednostek.
 

BlossomValvi

Łucznik
Właśnie szukałem tego mnożnika do numeru badania ;)

Podsumowując, poza ekstremalnie ukierunkowana wioska na PB (raczej mała) to wpływ powiększeń oddziału jest pomijalny. Przykład mam wszystkie badania do 62 (epoka 17) moja grupa wojskowa to ciut ponad 6k za to pojedyncza grupa szkoleniowa w koszarach to 40k ;) na PB mam po prostu jakieś 500k do zebrania, dlatego jak @Ovocko u mnie pod koniec pb tez zostaje kilkaset odznak…

Za to z plusów dużo „taniej” można podbijać mapę prowincji, również zwieksza to produkcje jednostek w budynkach typu bastion dlatego długofalowo wydaje się korzystniejsze robienie tych badan
 
Do góry