• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Dyskusja o wydarzeniu Mały Morski Szczęściarz

Deleted User - 198835

Guest
W tym evencie w końcu nie spóźnili się z tym mejlem
A cvo do budynku głównego - dla mnie nieciekawe a dodatkowo znowu losowanie - tyle , że nie będzie badziewia tylko same surowce
 

Koval92

Kapłan
Ale super że zalicza produkcje żywych i wzniosłych do questów "wyprodukuj X towarów" !
Nie pamiętam czy to od tego eventu czy od poprzednich ale super to widzieć
 

ArabellaPrim

Zwiadowca
Tego co wymyślił i dał do skrzynki za 68 waluty odłamek Świątyni Czempionów jako nagrode powinni na rynku zakutego w dybach smagać bykowcem.
 

Serengeti

Szef kuchni
Tego co wymyślił i dał do skrzynki za 68 waluty odłamek Świątyni Czempionów jako nagrode powinni na rynku zakutego w dybach smagać bykowcem.
Chyba każdy ma inny odłamek runy, zależny od tego, jakie były ostatnio odkryte Antyczne Cuda.
Ja miałam do Labiryntu i się ucieszyłam :) mniej z tego, że się potem zamienił w uszkodzony odłamek, ale to już peszek ;)
 

Charlene

Szef kuchni
Nie wrzucałam porównania z innymi, bo byłam na urlopie i może jutro coś wstawie ( o ile będę miała czas, bo jednak wolę korzystać ze słońca a nie komputera ;)) Budynek jest niewiele gorszy od Świątyni Fal, bo porównywałam ilości, więc jest naprawdę spoko i plasuje się w top 4 pod kątem wydajności.
Niestety waluta wokół miasta jest mocno przycięta- takie moje subiektywne odczucia. Budynki mi nie potrzebne, więc może sobie polosuje wskrzeszenie jednostek a na sam koniec Hotel Krabowy- pójdzie na fragmenty ;). Zadania robiło się przyjemnie, tylko przez to, że są brane wszystkie produkcje, wychodzą chyba większe ilości( albo zapomniałam już jakie były w poprzednim evencie).
 

Ovocko

Rycerz
Ale super że zalicza produkcje żywych i wzniosłych do questów "wyprodukuj X towarów" !
Nie pamiętam czy to od tego eventu czy od poprzednich ale super to widzieć

Chyba od tego, wcześniej zaliczało tak tylko produkcje na czas (3h i 9h). W zasadzie w zależności od posiadanych cudów, jeśli ktoś stawia dodatkowe manufaktury pod event to może mu się teraz bardziej opłacać postawić manufaktury żywych zamiast zwykłych. O ile zadania które są wyłącznie na produkcje pierwszego sortu też tak zalicza.

Dopisek: ciekawe czy zbiór żywych z piramidy też się do tego dolicza?

Niestety waluta wokół miasta jest mocno przycięta- takie moje subiektywne odczucia.

Jeśli w ogóle można cokolwiek wnioskować po niecałych dwóch dniach, to nie widzę takiej zależności - średnia dzienna zbiorów z miasta wychodzi na razie podobnie jak zwykle.
 
Ostatnia edycja:

Ovocko

Rycerz
Dopisek: ciekawe czy zbiór żywych z piramidy też się do tego dolicza?

Dziś pytanie, dziś odpowiedź - dolicza się.

To samo zauważyłem, waluta spada zdecydowanie rzadziej niż w poprzednich eventach

Musieliście sobie nagrabić u Enara, widać wam kurek przykręcił ;)
A na serio, próbowałeś przeładować grę? Czasem się przycina i nowa waluta pojawia się dopiero po przelogowaniu/przeładowaniu gry.
Na apce wystarczy np. wejść do iglicy czy na mapę prowincji i wrócić do miasta, by się pojawiła, w przeglądarce nie wiem.
 

Charlene

Szef kuchni
Wstawiłam tabele porównujące i się okazuje, że nie ważne jaka wypadnie losowo nagroda, ponieważ każda wartość jest znacząca i plasuje się przez większość rozdziałów w top 4, a nawet jako drugi najlepszy budynek, pod kątem np. ziaren.
 

Ovocko

Rycerz
Wstawiłam tabele porównujące i się okazuje, że nie ważne jaka wypadnie losowo nagroda, ponieważ każda wartość jest znacząca i plasuje się przez większość rozdziałów w top 4, a nawet jako drugi najlepszy budynek, pod kątem np. ziaren.
Tylko że wydajności na kratki, przynajmniej moim zdaniem, masz policzone błędnie, bo powinny one uwzględniać to, że dana nagroda nie wypada codziennie ale losowo, w zależności od odsetka szans.
Dlatego realna średnia dzienna, której można użyć do porównania z innymi budynkami, będzie niższa niż tak jak to policzyłaś.

Np. jeśli ziarna mają 25% szans na wylosowanie, to oznacza, że średnio zbiór będzie nie codziennie, ale co 4 dni, i należałoby to uwzględnić w wyliczeniach.

Czyli np. dla wzniosłych to nie powinno być 16,67 (6400/24h/16kratek), ale (6400*20% (szansa na sadzonki) + 6400 *20% (szansa na sztabki) + 6400*20% (szansa na minerały))/24h/16kratek = 3840/24h/16kratek = 10, prawie połowę mniej.

Dla ziaren będzie nie 19,01 (7300/24/16) ale 4,75 (7300*25% szans/24/16),

I tak dalej. Po uwzględnieniu szans na wypadnięcie danej nagrody wydajność budynku już nie wypada wcale tak różowo.
 

Charlene

Szef kuchni
Tylko że wydajności na kratki, przynajmniej moim zdaniem, masz policzone błędnie, bo powinny one uwzględniać to, że dana nagroda nie wypada codziennie ale losowo, w zależności od odsetka szans.
Dlatego realna średnia dzienna, której można użyć do porównania z innymi budynkami, będzie niższa niż tak jak to policzyłaś.

Np. jeśli ziarna mają 25% szans na wylosowanie, to oznacza, że średnio zbiór będzie nie codziennie, ale co 4 dni, i należałoby to uwzględnić w wyliczeniach.

Czyli np. dla wzniosłych to nie powinno być 16,67 (6400/24h/16kratek), ale (6400*20% (szansa na sadzonki) + 6400 *20% (szansa na sztabki) + 6400*20% (szansa na minerały))/24h/16kratek = 3840/24h/16kratek = 10, prawie połowę mniej.

Dla ziaren będzie nie 19,01 (7300/24/16) ale 4,75 (7300*25% szans/24/16),

I tak dalej. Po uwzględnieniu szans na wypadnięcie danej nagrody wydajność budynku już nie wypada wcale tak różowo.
Człowieku to nie ma znaczenia, równie dobrze może Ci codziennie wpadać ta sama nagroda i wtedy te Twoje wyliczenia nie mają racji bytu. Co za różnica czy dzisiaj wpadnie Ci A1, A1+1, A1 +2, skoro i tak wpada ta sama ilość? Biorąc pod uwagę % to i tak wpadnie nam albo coś z 25% albo coś z surowców. Twoje wyliczenia to bzdura i naginanie matematyki pod swoje urojenia. Takie same głupoty pisałeś o Feniksie Zmierzchu.
P.S odwal się ode mnie i zakoduj, że już dawno stałam się lepszym graczem od Ciebie i nie potrzebuje Twoich ,,rad”.
 
Ostatnia edycja:

Ovocko

Rycerz
Ech...

Ujmując to Twoim językiem - zakoduj sobie, że nie mam nic do ciebie, a jedynie do twoich wyliczeń. Jeśli utożsamiasz się ze swoimi wyliczeniami do tego stopnia że jakikolwiek komentarz odnośnie tychże odbierasz jako osobisty atak, to już nie mój problem.

Co się zaś tyczy owych wyliczeń, wydajności są policzone tak, jakby codziennie miały z budynku wypadać ziarna, towary itp. A to nie jest prawdą, bo wypadają raz towary, raz ziarna/unuryt, raz książki - z określonym prawdopodobieństwem.
Elementarna znajomość rachunku prawdopodobieństwa na poziomie szkoły średniej, czy terminów takich jak "wartość oczekiwana", wystarcza by wiedzieć, że w takich przypadkach należy przemnożyć wynik przez procentową szansę jego uzyskania, inaczej wyliczenia, a tym bardziej porównania z budynkami które dają stały dzienny przychód określonego towaru, nie mają zwyczajnie sensu.

Nie chcesz tego przyjąć do wiadomości - znów nie mój problem :cool:
Polecam za to:
 
Ostatnia edycja:
Od tego czasu zwyczajnie nie widzę jego postów
Alez widzisz. Niekoniecznie musisz je przeciez czytac bedac zalogowanym, ale czytasz, panie Pinokio :) A wiem to stad, ze kiedys napisalem jakis post, a ty nieopatrznie bezposrednio wspomniales o jego tresci hehe. No i wpadka :) A co do moich komentarzy, zadnej przyjemnosci nie sprawia mi odnoszenie sie do twoich wypowiedzi. Nie pisze tego nawet do ciebie - kiedys obiecalem sobie po prostu, ze pewne patologie bede tepil i sie tego trzymam. Wiec czasem prostuje te bzdury, ktore tu czesto wypisujesz, zeby inni nie dali sie wprowadzic w blad. Jak chocby te o 9 sztukach mgly za Kodeks Lawy.

Dobra, wracam do tematu eventu. @Charlene, w Twoim sporze z @Ovocko zadne z was nie ma pelni racji. A wlasciwie widze, ze piszecie o dwoch zupelnie roznych rzeczach. Z bolem serca przyznaje, ze i slepej kurze trafi sie czasem ziarno, wiec choc raz kolega @Ovocko nie zblaznil sie kompletnie i co do wyliczen wydajnosci na kratke, akurat ma racje. Koniec swiata :)
Po prostu nie uwzglednilas, ze wydajnosc na kratke zawsze mierzy sie w danej jednostce czasu, zeby porownanie z wydajnosci na kratke innych budynkow bylo miarodajne i by mialo jakikolwiek sens. Musi byc jeden wspolny mianownik, jedna wspolna jednostka czasu, a najwygodniej jest przyjac 24h. Np. obliczajac wydajnosc na kratke Niedzwiedzia Ksiezycowego pod katem produkcji zywych tez trzeba uwzglednic, ze zbior jest co 48h, a nie co 24h. Tak samo w przypadku tego nowego budynku trzeba uwzglednic, ze danej produkcji nie zbierzesz co 24h, tylko tak czesto, jak przewiduje to rachunek prawdopodobienstwa. Tylko wtedy porownania w tabelkach beda miarodajne. Dobra, to tyle co do wydajnosci na kratke.
Tyle, ze @Ovocko nie uwzglednil, ze wydajnosc na kratke to tez tylko jedynie jeden z elementow, potrzebnych do oceny [uwaga] calosciowej wydajnosci budynku. Teraz wazne: wydajnosc danego budynku na kratke pod katem produkcji jakiegos wybranego towaru ujetego w tabelce, a calosciowa wydajnosc budynku, ktora mozna porownywac z wydajnoscia innych budynkow, to dwie zupelnie rozne rzeczy !
To, co Ty napisalas w swoich postach, jak najbardziej ma sens. Twoje argumenty sa zasadne i sie z nimi zgadzam, ale wlasnie w odniesieniu do kwestii porownywania calosciowej wydajnosci budynkow (a nie porownywania wydajnosci na kratke pod katem pojedynczych towarow). W tym kontekscie rachunek prawdopodobienstwa rzeczywiscie nie gra roli, bo jak danego dnia nie wpadnie jedno, to wpadnie co innego, a kazdy taki zbior bedzie mial wysokosc 100%. Wazne tylko, by wartosc tych poszczegolnych nagrod byla odpowiednio wysoka w porownaniu do innych nagrod, wypadajacych z innego budynku, ktory tez uwzgledniasz w takim calosciowym porownaniu.

Moze uscisle na hipotetycznym przykladzie:
1. Przeprowadzamy porownanie dwoch budynkow, zeby zdecydowac, ktory z nich jest bardziej wart postawienia
2. Obliczamy wydajnosc na kratke poszczegolnych towarow i ujmujemy to w tabelkach, przy czym zawsze przeliczamy dana produkcje na 24h, zeby byla wspolna baza do porownan.
3. Taka wydajnosc na kratke w jednostce czasu obliczamy dla wszystkich towarow, ktory dany budynek daje w ciagu 24h. Jak czas produkcji jest inny, to przeliczamy produkcje na 24h. Wpisujemy wyniki w tabelki.
Do tego momentu Ovocko mial slusznosc.
4. Przygladamy sie wszystkim tabelkom i poszczegolnym produkcjom. Byc moze jeden budynek daje troche mniej danego towaru, ale za to daje np. 4 PW, ktorych drugi budynek nie daje. Tamtem ma za to odrobine wiecej popki.
5. Jak widac, dopiero po uwzglednieniu wszystkich takich i podobnych czynnikow, mozna podjac decyzje, ktory z dwoch budynkow bardziej oplaca sie nam postawic, przy czym zawsze bedzie to decyzja subiektywna, bo rozni gracze gdzie indziej beda widziec punkt ciezkosci.
Co do punktow 4 i 5, dopiero tutaj ma zastosowanie to, co napisalas o tym, ze przeciez kazdego dnia ten nowy budynek cos produkuje i ze malo wazne jest, co jak czesto bedzie losowo z niego wypadac, bo przeciez zawsze cos wypadnie.


Takie same głupoty pisałeś o Feniksie Zmierzchu.
Co do Feniksa Zmierzchu masz racje :) Taka ciekawostka - obrzydzal go na poczatku, a potem, nie chcac przyznac sie do bledu, jak zwykle szedl w zaparte. Prorokowalem wtedy publicznie, ze Ovocko na forum do bledu sie nie przyzna, ale po evencie bedzie mial przynajmniej jednego w pelni wyewoluowanego Feniksa w miescie.
Tak samo bedzie w przyszlosci, bo jestes do bolu przewidywalny - np. zaloze sie, ze po nadchodzacym evencie postawisz i bedziesz wykorzystywal przynajmniej jednego Feniksa Zmierzchu, ktorego tak probujesz teraz wszystkim obrzydzic, a ktorego ja zachwalam :) Coz, poczekamy kilka tygodni i sie przekonamy, czy znow powielisz ten sam schemat, co zawsze :)

No i tadam - ma az dwa :D:D:D
 
Ostatnia edycja:

Charlene

Szef kuchni
Alez widzisz. Niekoniecznie musisz je przeciez czytac bedac zalogowanym, ale czytasz, panie Pinokio :) A wiem to stad, ze kiedys napisalem jakis post, a ty nieopatrznie bezposrednio wspomniales o jego tresci hehe. No i wpadka :) A co do moich komentarzy, zadnej przyjemnosci nie sprawia mi odnoszenie sie do twoich wypowiedzi. Nie pisze tego nawet do ciebie - kiedys obiecalem sobie po prostu, ze pewne patologie bede tepil i sie tego trzymam. Wiec czasem prostuje te bzdury, ktore tu czesto wypisujesz, zeby inni nie dali sie wprowadzic w blad. Jak chocby te o 9 sztukach mgly za Kodeks Lawy.

Dobra, wracam do tematu eventu. @Charlene, w Twoim sporze z @Ovocko zadne z was nie ma pelni racji. A wlasciwie widze, ze piszecie o dwoch zupelnie roznych rzeczach. Z bolem serca przyznaje, ze i slepej kurze trafi sie czasem ziarno, wiec choc raz kolega @Ovocko nie zblaznil sie kompletnie i co do wyliczen wydajnosci na kratke, akurat ma racje. Koniec swiata :)
Po prostu nie uwzglednilas, ze wydajnosc na kratke zawsze mierzy sie w danej jednostce czasu, zeby porownanie z wydajnosci na kratke innych budynkow bylo miarodajne i by mialo jakikolwiek sens. Musi byc jeden wspolny mianownik, jedna wspolna jednostka czasu, a najwygodniej jest przyjac 24h. Np. obliczajac wydajnosc na kratke Niedzwiedzia Ksiezycowego pod katem produkcji zywych tez trzeba uwzglednic, ze zbior jest co 48h, a nie co 24h. Tak samo w przypadku tego nowego budynku trzeba uwzglednic, ze danej produkcji nie zbierzesz co 24h, tylko tak czesto, jak przewiduje to rachunek prawdopodobienstwa. Tylko wtedy porownania w tabelkach beda miarodajne. Dobra, to tyle co do wydajnosci na kratke.
Tyle, ze @Ovocko nie uwzglednil, ze wydajnosc na kratke to tez tylko jedynie jeden z elementow, potrzebnych do oceny [uwaga] calosciowej wydajnosci budynku. Teraz wazne: wydajnosc danego budynku na kratke pod katem produkcji jakiegos wybranego towaru ujetego w tabelce, a calosciowa wydajnosc budynku, ktora mozna porownywac z wydajnoscia innych budynkow, to dwie zupelnie rozne rzeczy !
To, co Ty napisalas w swoich postach, jak najbardziej ma sens. Twoje argumenty sa zasadne i sie z nimi zgadzam, ale wlasnie w odniesieniu do kwestii porownywania calosciowej wydajnosci budynkow (a nie porownywania wydajnosci na kratke pod katem pojedynczych towarow). W tym kontekscie rachunek prawdopodobienstwa rzeczywiscie nie gra roli, bo jak danego dnia nie wpadnie jedno, to wpadnie co innego, a kazdy taki zbior bedzie mial wysokosc 100%. Wazne tylko, by wartosc tych poszczegolnych nagrod byla odpowiednio wysoka w porownaniu do innych nagrod, wypadajacych z innego budynku, ktory tez uwzgledniasz w takim calosciowym porownaniu.

Moze uscisle na hipotetycznym przykladzie:
1. Przeprowadzamy porownanie dwoch budynkow, zeby zdecydowac, ktory z nich jest bardziej wart postawienia
2. Obliczamy wydajnosc na kratke poszczegolnych towarow i ujmujemy to w tabelkach, przy czym zawsze przeliczamy dana produkcje na 24h, zeby byla wspolna baza do porownan.
3. Taka wydajnosc na kratke w jednostce czasu obliczamy dla wszystkich towarow, ktory dany budynek daje w ciagu 24h. Jak czas produkcji jest inny, to przeliczamy produkcje na 24h. Wpisujemy wyniki w tabelki.
Do tej pory Ovocko mial slusznosc.
4. Przygladamy sie wszystkim tabelkom i poszczegolnym produkcjom. Byc moze jeden budynek daje troche mniej danego towaru, ale za to daje np. 4 PW, ktorych drugi budynek nie daje. Tamtem ma za to odrobine wiecej popki.
5. Jak widac, dopiero po uwzglednieniu wszystkich takich i podobnych czynnikow, mozna podjac decyzje, ktory z dwoch budynkow bardziej oplaca sie nam postawic, przy czym zawsze bedzie to decyzja subiektywna, bo rozni gracze gdzie indziej beda widziec punkt ciezkosci.
Co do punktow 4 i 5, dopiero tutaj ma zastosowanie to, co napisalas o tym, ze przeciez kazdego dnia ten nowy budynek cos produkuje i ze malo wazne jest, co jak czesto bedzie losowo z niego wypadac, bo przeciez zawsze cos wypadnie.



Co do Feniksa Zmierzchu masz racje :) Taka ciekawostka - obrzydzal go na poczatku, a potem, nie chcac przyznac sie do bledu, jak zwykle szedl w zaparte. Prorokowalem wtedy publicznie, ze Ovocko na forum do bledu sie nie przyzna, ale po evencie bedzie mial przynajmniej jednego w pelni wyewoluowanego Feniksa w miescie.


No i tadam - ma az dwa :D:D:D
Skąd ten Księżycowy niedźwiedź? On ma zbiór 24h tak w ramach ścisłości a nie 48h. Wszystkie wyliczenia w tabelkach są z uwzględnieniem ilości kratek oraz odpowiednich czasów zbiorów ( przeliczenie jakiegoś surowca na kratkę i na 1h, tak jak jest w architekcie). Pisałam to już na samym początku tego konkretnego tematu.
Wracając do Chwały Zwinności, bo to jednak wymaga wyjaśnienia. Jak już wspominałam możemy zakładać, że najczęściej będą nam wpadały nagrody z 20 i 25%, ponieważ tych 20% mamy x3. Załóżmy, że mamy do wyboru Ziarna albo jakiś surowiec, np. magiczne towary.
Jest poniedziałek i ze zbioru wpadają ziarna i w tym momencie porównujemy ich wartość tylko z budynkami ewolucyjnymi, które również tego dnia dadzą ziarna. Tu akurat jest prosta sprawa, bo ilość jest na tyle duża, że zajmuje 2 miejsce zaraz po Świątyni Fal.
Kolejnego dnia (wtorek) dostajemy towar magiczny i nie ma tu znaczenia jaki z tych 3, ponieważ każdy ma taką samą ilość. Porównujemy to z ewolucyjnymi, które również tego dnia dadzą towar magiczny. Sytuacja jest odrobinę trudniejsza z żywymi, ponieważ tu wypadałoby porównywać ten sam rodzaj, czyli jak wypadnie mi coś z S3 to patrzę, które ewolucyjne również mi dają te S3 a nie cokolwiek, ponieważ są inne proporcje między towarami, tak jak w zwykłych towarach. Porównywanie S1 z S3 mija się totalnie z celem. ( dlatego w niektórych miejscach jest zielona wydajność, mimo, że są budynki ,, lepsze" ale dają inny rodzaj żywego)
W tabelach porównawczych jest zestawienie Chwały pod kątem każdego surowca jaki daje ( dlatego jest informacja o % na samym wstępie) czyli jak komuś wypadnie mana danego dnia, to widzi od razu wydajność w stosunku do innych budynków, które również dadzą manę. Jak na drugi dzień mu wypadnie surowiec, to również są tabele pod surowce i może sobie sprawdzić z innymi, które też taki sam surowiec dadzą. Chwała zwinności jest w każdej możliwej tabelce, ponieważ daje wszystkie w zależności od dnia i tak należy to sprawdzać.
P.S naprawdę ktoś stawia ewolucyjny tylko ze względu na pop/kul?! Akurat od tego są dużo lepsze budynki a nie ewolucyjne. To jest tylko bardzo dobry dodatek w starciu z manufakturami, dlatego zestawienie jest tylko pod towary, inne nagrody, bo to w pierwszej kolejności nas interesuje a nie pop/kul. To również opisywałam w tamtym temacie, co biorę pod uwagę.
 
@Charlene, jak juz pare razy Ci sie to zdarzalo przy kilku okazjach, wlasnie sie totalnie zafiksowalas na czyms i do tej banki, w ktorej teraz jestes, nie ma szans dojsc nic z zewnatrz :) Znamy sie nie od dzis, poza tym widze to po tym, ze po prostu powtarzasz zdania i argumenty ze swojego poprzedniego postu, kompletnie ignorujac to, co napisalem, a co powinno wywrocic Twoje spojrzenie na dane w tabelkach do gory nogami. Proponuje dokonczyc te dyskusje gdzies za tydzien, ok ? :) Nie chce sie teraz z Toba klocic. Moze za pare dni babelek juz peknie i bedziesz w stanie na sucho i na spokojnie przeanalizowac to, co napisalem ja i co napisal (o zgrozo) Ovocko. Naprawde, wystarczy po prostu przeczytac moj poprzedni post ze zrozumieniem, tam wszystko jest :)

Jako dodatkowy temat do przemyslen zapodam tylko jedno pytanie. Przyznaje, ze jest troche przewrotne, ale nie odpowiadaj prosze teraz, tylko wrocmy do tematu tabelek i wydajnosci na kratke za tydzien.
Pytanie a wlasciwie dwa:
- zalozmy, ze gracz bedzie szukal budynku, ktory bedzie mu dawal duzo ziaren i w Twoich tabelkach znajdzie teraz ten nowy budynek z wpisana produkcja ziaren w wysokosci abc na 24h (abc to tylko jakas tam liczba, nie chce mi sie teraz tej produkcji sprawdzac) i na podstawie tych danych stwierdzi, ze "dobra, biore", to czy nie ma prawa sie spodziewac, ze (nie liczac rozpadu) po tygodniu bedzie z niego mial 7 x abc ziaren ? A po miesiacu 31 x abc ziaren ? Czy nie tak wlasnie licza gracze, widzac podana wartosc produkcji na kratke na 24h lub jakakolwiek inna jednostke czasu ? Pamietaj, ze ten przykladowy gracz szuka dobrego budynku na ziarna, reszta go srednio interesuje.

- I teraz powiedz mi prosze, czy ten gracz dokona na podstawie danych z Twoich tabelek (czyli podanej wydajnosci produkcji ziaren na kratke) dobrego wyboru i czy rzeczywiscie bedzie mial 7x abc ziaren z tego budynku po tygodniu ?
 
Ostatnia edycja:

Serengeti

Szef kuchni
Wydaje mi się, że @Charlene zakłada, że gracz, który jest w stanie korzystać z jej tabelek nie jest kompletnym idiotą :p i oprócz odczytywania danych z tabelki do podejmowania decyzji o swoim mieście używa również mózgu i umiejętności czytania ze zrozumieniem ;)

Tabelki dają informację zbiorczą i umożliwiają łatwe porównanie wydajności różnych budynków. Nowy budynek losowy, który może dawać "cokolwiek" nieco tę logikę wywraca, ale nie sprawia, że porównanie staje się kompletnie bez sensu. Po prostu przy decydowaniu o tym, czy postawić w mieście dany budynek, dodaje do równania dodatkowy czynnik, a każdy gracz musi to sam rozważyć na ile to się wpisuje w jego strategię.
To tak jak ze stawianiem Dżinnów - stawia się je przecież dla diamentów, chociaż rachunek prawdopodobieństwa wykazuje, że każdego dnia raczej się dostanie z niego coś innego niż diamenty. Ale jednak przecież się stawia :)
 

Ovocko

Rycerz
Tabelki dają informację zbiorczą i umożliwiają łatwe porównanie wydajności różnych budynków

No właśnie nie takie łatwe, bo w przypadku losowego budynku trzeba jeszcze pamiętać, by przeliczyć sobie wydajność przez prawdopodobieństwo.
Mnie tam uczono, że jak porównujemy jakieś parametry to należy zadbać o wspólną podstawę. Tymczasem jeśli nie uwzględnimy prawdopodobieństwa wypadnięcia danej nagrody, to takiej podstawy nie ma i porównujemy trochę gruszki z pietruszkami.

Weźmy za przykład ziarna. Wg tabelki w XVII rozdziale wydajność Chwały zwinności to 19,01/kratkę (zbiór 7300 co 24h)
Dla porównania Sanie to tylko 7,04/dzień/kratkę (zbiór 2704 co 24h).

Tylko że w przypakdu zwinności mamy 25% szans na wypadnięcie nagrody, co w praktyce oznacza że średnio ziarna będą nam wpadać co cztery dni. Oczywiście może być tak, że wypadną kilka razy z rzędu, ale może być tak, że nie wypadną przez kilka tygodni. Ogółem, im więcej zbiorów tym realna częstotliwość z jaką będą wypadać ziarna będzie się zbliżać do wartości teoretycznej.

A to onzacza, że przy porównaniu z innymi budynkami trzeba Chwałę Zwinności potraktować tak, jakby te 7300 ziaren to był zbiór nie z jedno, ale czterodniowej produkcji (bo tak to będzie realnie wyglądało).
I teraz, porównując zwinność z saniami mamy albo 2704/dzień vs. 7300/4,dni albo 2704*4dni vs. 7300*1dzień.

Jakby tego nie liczyć, to sanie będą w tym przypadku produkować prawie 50% ziaren więcej dziennie niż zwinność, ergo będą od niej wydajniejsze. Jeśli więc miałbym z tych dwóch wybrać budynek pod ziarna, zdecydowanie wolałbym sanie.

Świątynia fal (8200/dobę) będzie więc już ponad 4 x wydajniejsza od Zwinności, tymczasem tabelka sugeruje, że to Zwinność wypada lepiej.

To samo dotyczy innych produkcji, oczywiśie przy uwzględnieniu, że dla różnych produkcji mamy różne prawdopodobieńśtwo sukcesu (wypadnięcia danej nagrody). Przy towarach prawdopodobieństwo można zsumować, bo ilości są dla nich takie same. W efekcie np. dla wzniesionych 6400 (sztabki)*20%+6400(sadzonki)*20%+6400(minerały)*20% = 6400(jakiekolwiek wzniesione)*60%

I owszem, można liczyć na inteligencję czytelników którzy to sobie uwzględnią, ale czy nie prościej od razu ujednolicić podstawę i policzyć to poprawnie? ;)

To tak jak ze stawianiem Dżinnów - stawia się je przecież dla diamentów, chociaż rachunek prawdopodobieństwa wykazuje, że każdego dnia raczej się dostanie z niego coś innego niż diamenty. Ale jednak przecież się stawia :)

Tylko że Dżinn nie ma alternatywnego budynku (no dobra, jest jeszcze boginii, ale ona działa... tak samo jak Dżinn), poza tym nikt przy zdrowych zmysłach nie upiera się, że wydajność produkcji diamentów dźinna wynosi 200/24h/12kratek = 0,69 diamentu na kratkę ;)
 
Ostatnia edycja:
przy decydowaniu o tym, czy postawić w mieście dany budynek, dodaje do równania dodatkowy czynnik, a każdy gracz musi to sam rozważyć na ile to się wpisuje w jego strategię
Przeciez dokladnie to wlasnie napisalem, ze to zawsze subiektywna decyzja i ze role gra wiele czynnikow :) Zgadzam sie rowniez z argumentacja Charlene odnosnie kryteriow oceny ogolnej wartosci budynkow. Tylko ze ona tych argumentow uzywala w odniesieniu do wydajnosci budynku na kratke, co jest kompletnym nieporozumieniem. Czyli argumenty sensowne, ale... zupelnie nie na temat i nie na miejscu :) Specjalnie uwypuklilem to w moim poprzednim poscie, rozbijajac ten caly proces oceny budynku na poszczegolne punkty. Wydajnosc na kratke to pojecie bardzo scisle, chodzi po prostu o wysokosc produkcji danego towaru (a nie wszystkich) w jednostce czasu. A skoro tak, to w budynku dajacym nagrody losowo nie wolno pomijac rachunku prawdopodobienstwa, bo ma on bezposredni wplyw wlasnie na jednostke czasu.
Wydaje mi się, że @Charlene zakłada, że gracz, który jest w stanie korzystać z jej tabelek nie jest kompletnym idiotą :p i oprócz odczytywania danych z tabelki do podejmowania decyzji o swoim mieście używa również mózgu i umiejętności czytania ze zrozumieniem ;)
Widze to troche inaczej. Dla wielu ludzi tabelki wypelnione liczbami juz same w sobie sa odrobine przerazajace, wiec moim zdaniem dosc "srednim" pomyslem jest zakladanie, ze ktos sam sie czegos domysli czy ze ma dosc dodatkowych informacji, zeby sobie samemu wszystko poskladac do kupy. Tym bardziej, ze w przypadku wszystkich innych zamieszczonych w tabelkach budynkow niczego sie nie trzeba domyslac i niczego nie trzeba zakladac, tylko dane mozna rozumiec calkowicie doslownie. Iles tam T1 na 24h oznacza iles tam T1 na 24h, a nie 3x mniej albo 4x wiecej w zaleznosci od specyfiki i sposobu dzialania budynku. Niech nam sie to nie rozjezdza.
Ja nie mam nic przeciwko tabelkom. Tabelki sa super :) Ale w tym konkretnym przypadku niech albo:
- wydajnosc na kratke bedzie podana prawidlowo, czyli wszedzie liczymy wydajnosc na kratke uzywajac wszedzie tej samej jednostki czasu. Tylko wtedy mozliwe sa bezposrednie porownania produkcji danego towaru w jednostce czasu.
- albo niech zostana te liczby, ktore sa, ale zamiast nazywac te kolumne "wydajnosc na kratke" nazwijmy ja "uzysk na kratke z jednego zbioru". Wtedy wszystko bedzie w jak najlepszym porzadku, spojne i logiczne (choc niezbyt wygodne do porownan), a gracz niech sam sobie przelicza wydajnosc na jednostke czasu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry