• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Biblioteka Księżycowa

Poziomek

Rycerz
Skoro rozwiązany został problem nadprodukcji zwoji, co stoi na przeszkodzie aby Ten budynek powrocil do starej wersji czyli postawienia kilku sztuk.
Przeciez czesci składowe w AM wcale tak ochoczo nie wypadaja, budynek znaczna grupa osob posiada w sztukach liczacych po kilka do kilkunastu a reszta moze miec slownie J E D E N.
co stoi na przeszkodzie?czy ten budynek jest taki OP, czy nie chcemy multiplikowania bo nie, czy cos innego sie za tym kryje.
@jarq cos mozesz powiedziec na ten temat?
 
Skoro rozwiązany został problem nadprodukcji zwoji, co stoi na przeszkodzie aby Ten budynek powrocil do starej wersji czyli postawienia kilku sztuk
... ...co stoi na przeszkodzie?czy ten budynek jest taki OP
W najwiekszym skrocie: wlasnie tak.
A raczej moze nie sam budynek jako taki jest zbyt silny, ale cala bateria zestawow juz owszem. Miejsce w miescie jest dosc cenne, szczegolnie z powodu progresywnego stopnia trudnosci w turnieju, bo dostawianie kolejnych ekspansji zawyza koszty. A jednak wielu graczy wciaz trzyma w miescie cale baterie bibliotek zajmujacych sporo przestrzeni, choc mogliby wykorzystac to miejsce np. pod nowe manufaktury czy zbrojownie, dzieki ktorym zwiekszyliby wydajnosc miasta. To swiadczy o tym, ze te baterie bibliotek sa w ich opinii bardziej przydatne.
Tak ogolnie zmiana bonusow bibliotek ze zwojow na inne surowce nie miala tu moim zdaniem nic do rzeczy. Zawsze juz twierdzilem, ze limit na biblioteki wcale nie zostal wprowadzony ze wzgledu na nadmiar zwojow na rynku, tylko ze wzgledu na inne korzysci, ktore daja baterie zestawow, a ktore zdaniem tworcow byly zbyt duze. Tzn. troche jest to tez nasza wina (choc to nie calkiem odpowiednie slowo), bo z poczatku jeden zestaw biblioteki wiekszosci graczy wcale nie wydawal sie jakis ekstra. Nawet tu na forum bylo sporo glosow, ze nie warto stawiac chocby jednego zestawu. Tylko ze wypracowalismy nowe strategie w grze, w ktorych baterie bibliotek graly jedna z wazniejszych rol, a ktore to strategie znacznie podnosily wydajnosc miasta. Zdaniem tworcow (moim zreszta tez) zbyt znacznie. W momencie wprowadzania bibliotek tworcy nie przewidzieli, ze gracze beda tak pomyslowi. Takze nie sadze, zeby limit na biblioteki zostal zniesiony.

Zamieszcze pare swoich refleksji z troche szerszej perspektywy, bo nigdy nie patrze tylko na poszczegolne elementy. Postrzegam je jako elementy wiekszej calosci i z perspektywy dluzszej jednostki czasu. A to pozwala zauwazyc w grze pewne trendy, ktore, przynajmniej w moich oczach, rysuja sie juz od jakiegos czasu.

Co do starszych graczy i ich juz istniejach baterii bibliotek, pojawialy sie tu juz oczywiscie glosy, by im po prostu zabrac ich "nadmiar" :) Wcale bym nie plakal, ale moim zdaniem sa lepsze sposoby i tworcy to wiedza, wiec wybrali inna droge. Zaraz do tego wroce. Warto np. zauwazyc, ze tak klujace niektorych w oczy baterie brunnerow wcale juz nie daja takiej przewagi, jak kiedys. Mlodsi gracze zyskuja coraz to nowe narzedzia, dzieki ktorym z powodzeniem moga te przewage zniwelowac. Najpierw bylo to wprowadzenie formuly na koszty w turniejach, dzieki czemu mogli tworzyc miasta ze znacznie nizszymi kosztami, niz ci starsi. Liczylem to kiedys nawet bardzo dokladnie. Nowy gracz, jesli dokladnie wiedzial, co robi, byl (i jest) w stanie zbudowac turniejowe miasto w Elvenarach z tylko jednym brunnerem, ktore jest dokladnie tak samo wydajne, jak moje stare miasto z piecioma brunnerami. Teraz dochodza do tego jeszcze Feniksy Zmierzchu, bardzo silne budynki wojskowe, dodatkowo niwelujace te stare przewagi. Zmierzam ogolnie do tego, ze powoli i niepostrzezenie, w sprytny i przemyslany sposob tworcom udalo sie zrobic cos, co jeszcze stosunkowo niedawno wydawalo sie niemozliwe, czyli dac mlodszym graczom do reki narzedzia, dzieki ktorym mozna calkowicie zniwelowac przwage tych, ktorzy zdobyli wiecej miskow brunatnych. Tylko trzeba te narzedzia oczywiscie widziec i umiec dostrzegac mozliwosci, jakie sie dzieki nimi otwieraja :) A to wszystko udalo sie osiagnac bez zabierania baterii brunnerow starszym graczom.

Tak samo widze to z bibliotekami - wcale nie trzeba zabierac tych starych, proces wyrownywania szans i tutaj juz sie zaczal. Na przyklad ostatnie zmiany w Mistycznych Obiektach oslabily stare baterie Bibliotek (to skrot myslowy, ale nie chce sie wdawac w zbytnie szczegoly). Zauwaz tez, ze 2 ostatnie zestawy z eventow dawaly Katalizatory. Zareczam, ze nie bez powodu pojawily sie one w dwoch zestawach pod rzad :) Pewnie bedzie tego wiecej. Za jakis czas dojda pewnie w grze kolejne elementy (dajace np. nastepne Katalizatory lub Fragmenty zaklec), niwelujace przewage, ktora obecnie wciaz jeszcze daja baterie kilkunastu bibliotek. Takze moim zdaniem limit na Biblioteki nie zostanie wprawdzie zniesiony, ale za to pojawiac sie beda coraz to nowe elementy spelniajace bardzo podobna role. Dokladnie jak to bylo w kwestii wydajnosci wojskowej, co opisalem wyzej :) Moim zdaniem to bardzo sluszna i rozsadna strategia ze strony tworcow, choc oczywiscie efekty przychodza dopiero po pewnym czasie i nie gwarantuja natychmiastowej satysfakcji tym, ktorzy sa objeci limitem na liczbe Bibliotek w miescie. Mimo powolnosci tego procesu, moim zdaniem w kwestii wyrownywania szans ogolnie wszystko idzie ku dobremu :)
 
Ostatnia edycja:

Poziomek

Rycerz
tak ale
Biblioteka chyba zajmuje mniej miejsca wzgledem np ruin. No i chyba najwazniejsze jest to budynek o ktorego nie musimy walczyc w zaden sposob (mowa o pierwszym budynku) jest on dostepny z AM. Nastepne budynki moglyby byc zdobywane rowniez z AM albo z iglicy jak to juz bylo.
 

xEasyRiderx

Rycerz
tak ale
Biblioteka chyba zajmuje mniej miejsca wzgledem np ruin. No i chyba najwazniejsze jest to budynek o ktorego nie musimy walczyc w zaden sposob (mowa o pierwszym budynku) jest on dostepny z AM. Nastepne budynki moglyby byc zdobywane rowniez z AM albo z iglicy jak to juz bylo.
Owszem tylko mówimy tutaj nie o pojedynczych zestawach Bibliotek ale całej baterii takich zestawów które dopiero dają korzyści z drugiej strony one nie wpadały z iglic za darmo tylko te iglice trzeba było zrobić w całości do ostatniego bosa co też nie było gwarancją że w danej iglicy masz na tyle szczęścia żeby wypadła ci Biblioteka w nagrodach i badzo często zdarzało sie tak że niestety ale po iluś tam zrobionych iglicach na max dopiero w którejś tam kolejnej miałeś na tyle szczęścia żeby wpadł ci ten budynek a to kosztuje (wojsko, wzmocnienia, surowce) ponad to z AM też wiadomo że zestawu nie wytworzysz za darmo i tutaj wielu graczy nieraz się zastanawia czy warto ponosić takie koszty dla 1 zestawu - w początkowych rozdziałach wcale nie jest tak kolorowo ze zdobyciem wystarczającej ilości fragmentów aby starczyło na wszystko co sie pojawi w AM :)
Bardzo dobrze Chris zauważył że w tej chwili mamy wiele innych narzędzi które niwelują w znacznym stopniu tą baterie Bibliotek i też sądzę że twórcy w tej sprawie nie powiedzieli jeszcze ostatniego zdania i tutaj mogą nas zaskoczyć kolejnymi budynkami czy całymi zestawami dającymi w połączeniu to samo co wspomniany zestaw Bobliotek czy cała ich bateria.
 
Ostatnia edycja:

Tajniakos

Paladyn
Temat wałkowany już nie raz i nie dwa. Nie wiem więc, czemu ma służyć powrót do dyskusji, która swojego czasu doprowadziła do awantury tu na forum. Nie dziwi mnie już autor i tego wątku jak i dyskusji wspomnianych przeze mnie wyżej. Wyjątkowo są solą w oku jak widać dla niego zestawy bibliotek w większej ilości u innych graczy, w tym i u mnie. @Poziomek po co te prowokacje pod przykrywką działu pomocna dłoń? Masz już temat założony np tu:

Wątek: Ponarzekac sobie chcialem.

Może ciągnij tam wątek i postulaty o odebraniu innym zestawów bibliotek i nie prowokuj po raz kolejny następnej burzy... Chociaż rozumiem, że tam nie warto bo nie nabija Ci to postów ;)
 

jakub357

Łucznik
A czy mógłbym zostać pokierowany do miejsca, gdzie jest jakaś analiza jak najlepiej postawić taką baterię bibliotekową, lub w ogóle dyskusja na ten temat? Nie wątpię, że chris albo Tajniakos coś uczynili w tym kierunku więc do Was zwracam się z tą prośbą :D
Mam łącznie 12 Bibliotek i do oporu mniejszych dziobików, hojnie mi sypało.
 

Tajniakos

Paladyn
Odpowiedz jest prosta i dla nikogo nie powinna być zaskoczeniem - Głównie Katalizatory :) choć efektem ubocznym jest więcej surowców, które daje ten zestaw. Ja w swoim mieście mam 19 pełnych zestawów bibliotek co daje mi łącznie około:
-50k populacji
-500k kultury
i codziennie:
-19 katalizatorów
-200k zwoi
- spore ilości kauczuku, bizmutu, many i fragmentów zaklęć.
W połączeniu z robieniem co tydzień 3 pięter w iglicy pozwala mi to na robienie wszystkich potrzebnych receptur w AM.
Jakub myślę, że pamiętasz ten wątek bo sam też brałeś w nim udział :)
Tylko jakim cudem znikło Tobie osiem bibliotek z magazynu?
Dziękuję @Tajniakos za odpowiedź, bo dzięki niej pojąłem sens tego systemu. Pozwala kręcić częściej skrzyniami z Akademii.
Mimo wszystko przy aktualnej produkcji rasowej nie mam na ten układ miejsca; chociaż po rozdziałach zdecydowanie skuszę się, zwłaszcza skoro mam ponad 20 bibliotek. Niestety przy tej perspektywie gram tylko na jednym świecie, a coraz bardziej rozsądne wydaje się szczytowanie na wszystkich trzech. Miło posłuchać doświadczonego gracza o nieoczywistych mechanizmach w grze, pozdrawiam
Mam łącznie 12 Bibliotek i do oporu mniejszych dziobików, hojnie mi sypało.
 

jakub357

Łucznik
Nie było 20, nie policzyłem wtedy. Miałem najwidoczniej z 15 bo 3 zestawy usuwałem ;p Przepraszam za nieścisłość i miło mi, że zwracasz na moje posty uwagę. Miło mi także przyznać, że jesteś uważny na słowa wypowiadane w Twojej przyjemności
 
A czy mógłbym zostać pokierowany do miejsca, gdzie jest jakaś analiza jak najlepiej postawić taką baterię bibliotekową
Wlasciwie nie trzeba zadnej analizy, jak najlepiej ustawiac baterie bibliotek, bo jest tylko jeden optymalny sposob ich ustawiania.
To link z planem miasta kolegi, w prawym dolnym rogu znajdziesz mala baterie 8 bibliotek ustawiona w dwa rzedy. Mozna biblioteki ustawiac w jeden rzad, w dwa albo i wiecej, ale kolejnosc elementow w kazdym rzedzie jest zawsze taka sama. Jako przyklad wzialem miasto kolegi, nie moje, bo u niego dodatkowo jest wykorzystany malenki dodatkowy trik. Jesli bateria ustawiona jest w 2 lub wiecej rzedow, czasem skrajne elementy moga byc wykorzystywane w obu rzedach. W tym okreslonym przypadku Wrota Kamienia Ksiezycowego (Moonstone Gate), znajdujace sie na skraju kazdego rzedu, wykorzystywane sa rowniez przez skrajna biblioteke z rzedu obok. Dzieki temu oszczedza sie odrobine miejsca, bo w kazdym rzedzie potrzebujemy wtedy jednych Wrot mniej w porownaniu do pojedynczego rzedu. Niby nic, bo oszczednosc miejsca jest minimalna, ale wolalem o tym wspomniec :)
 

BlossomValvi

Łucznik
Chyba na koncu piszesz o tym Co preferuje czyli kwadrat 81x81 na 4 biblioteki, minimalnie wiecej miejsca zużywa niż pasek ale wystarcza jedne wrota by spiąć 4 biblioteki. Nie każdemu darzyło się z wrotami w iglicy ;) ale to co ważne przy pasku czy kwadracie wystarczy podpięcie tylko jedna droga by wszystko działało

A co do reszty miałem 12 bibliotek (3 kwadraty) teraz mam tylko 4 bo za 4 sztuki wstawiłem układ z 3 dworami, a za kolejne 4 układ z 2 ruinami
Teraz zamiast 12 katalizatorów mam „tylko” 9 ale za to w AM chodzi produkcja pełna parą bo dwory daja zestawy reliktów na 3 katalizatory (AM przepala 4 zestawy na dobę), wiec przeliczeniowo mam to samo w katalizatorach a w zamian więcej i pełna różnorodność towarów t1,t2 i t3 oraz niezłe wsparcie many

PS. I to jest tez o czym @chris07070707 pisze jak ktoś gra z głowa to w ostatnim czasie (pół roku?) mógł uzyskać 1x zestaw biblioteczny 3x dwór oraz 2x ruiny, czyli LEPSZY ekwiwalent 6 zestawów bibliotecznych (lub nawet 9 jak nie robi turniejów) zaznaczam ze w tych ewentach wydałem minimalna liczbę diamentów by zdobyć złota ligę (w ruinach nic, w dworach bodajże 500)
 
Ostatnia edycja:

Deleted User - 848995699

Guest
Czy Biblioteka Księżycowa nadal jest dostępna w AM? Nieopatrznie sprzedałam jej element i niestety nie pojawia się on w kolejce tworzenia. Chodzi mi tylko o 1 pełny zestaw Biblioteki.
 
Do góry