• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Coraz gorszy czas reakcji gry w miare wzrostu liczby prowincji

Jak w nazwie tematu. Zglaszam to jako blad, choc to raczej problem z wydajnoscia samego kodu gry.

Jak wszyscy wiemy ilosc nadmiernej klikaniny w turniejach staje sie problemem dla coraz wiekszej liczby graczy, bo wydajnosc miast rosnie, a co za tym idzie rosna rowniez srednie wyniki w turniejach. Od okolo roku zglaszamy rozne propozycje usprawnien "systemowych", np. redukcja ilosci walk lub, jak ostatnio, usprawnienia w samym interfejsie walki. Niestety u niektorych graczy dochodzi dodatkowy problem, ktory nalezy do troche innej kategorii. Pojeciem kluczowym jest tu czas reakcji gry.

Sytuacja jest nastepujaca:
W slabo rozwinietych wioskach, w ktorych gracz nie zdazyl jeszcze podbic zbyt wielu prowincji na mapie swiata, prowincje turniejowe da sie przeklikac bardzo szybko, bez zadnych zauwazalnych opoznien.

Od mniej wiecej 450 podbitych prowincji daje sie zauwazyc obnizony czas reakcji na klikniecia w trakcie robienia turnieju, przy czy nie chodzi o sam czas potrzebny na obliczenie wyniku walki i komunikacje z serwerem, mam tu na mysli wszystkie kliki w trakcie robienia turnieju, np. przy wybieraniu jednostek czy przechodzeniu do nastepnej prowincji. Tyle, ze przy 450-500 prowincjach ten efekt jest jeszcze ledwo zauwazalny.

Na tym etapie ciezko mi bylo jeszcze jednoznacznie przyporzadkowac ten wydluzony czas reakcji do wzrostu ilosci podbitych prowincji, ale teraz nie mam zadnych watpliwosci, ze taka bezposrednia zaleznosc istnieje. Zaznaczam, ze nie chodzi tu o sam stopien rozwoju miasta, epoke, ilosc budynkow w miescie itd. Chodzi wylacznie o ilosc podbitych na mapie swiata prowincji. Efekt mozna przyrownac do tematow na kopercie, w ktorych napisano zbyt wiele wiadomosci. Od 100 wiadomosci temat zaczyna zamulac, a przy 200 opoznienie czasu reakcji jest juz potezne.

Przy okolo 650 prowincjach podwyzszony czas reakcji gry w trakcie robienia turniejow jest juz mocno zauwazalny, przy tylu prowincjach zaczyna to juz mocno przeszkadzac.

Przy ok. 700 prowincjach jest juz naprawde fatalnie, kazde klikniecie ma mocno zauwazalne "przesuniecie w czasie".

Obecnie zblizam sie powoli do 800 prowincji i zareczam, ze przy tej liczbie prowincji czas reakcji gry jest juz po prostu nie do zaakceptowania. To wcale nie jest drobnostka. Ostatnio Kiki obliczala, ile klikniec trzeba wykonac w turnieju na wysokim poziomie. U najsilniejszych graczy mowimy tu o 20 do ponad 30 tysiecy klikniec na turniej. Nawet, jesli bardzo optymistycznie przyjmiemy, ze rakcja na kazde klikniecie opoznione jest "tylko" o 150- 250 milisekund (choc w rzeczywistosci opoznienie jest wieksze), to laczny czas przeklikania turnieju wydluza sie juz o cale godziny.

Ten problem zglaszany jest u nas po raz pierwszy, ale zareczam, ze bedzie sie z nim borykac coraz wieksza liczba graczy. Testowalem to wielokrotnie i bardzo dokladnie, by wykluczyc wszystkie inne "normalne" przyczyny tych opoznien. Ten sam turniej, ta sama przegladarka, to samo lacze internetowe, wyczyszczone ciasteczka - a rezultat zawsze jest taki, ze w wioskach, w ktorych mam najwiecej prowincji (ponad 750) przeklikanie powiedzmy 50 prowincji trwa prawie dokladnie 2x dluzej, niz w innych wioskach, w ktorych nie przekroczylem jeszcze 450 prowincji. Przelogowanie sie do mniej rozwinietej wioski i klikanie tam turnieju to jak przesiadka z roweru na Hayabuse.

To spowolnienie czasu reakcji definitywnie wynika w prostej linii z duzej ilosci podbitych prowincji. Ogromna wiekszosc graczy jeszcze az tak silnie tego nie odczuwa, bo stosunkowo niewielu graczy ma juz ok. 600 prowincji, a jeszcze mniej ponad 700. Ale takich graczy jest i bedzie coraz wiecej.
Rozumiem, ze pewnie nikt nie testowal kodu gry w miastach testowych z 700-800 prowincjami, ale chyba najwyzsza pora, by tworcy sie nad tym pochylili.

@jarq, gdyby (przypadkiem) firma chciala ten temat potraktowac przynajmniej w miare powaznie, to bardzo chetnie udostepnie oba moje konta do ewentualnych testow.

EDIT:
Zapomnialem wspomniec o jeszcze jednym efekcie. W miastach z bardzo duza iloscia prowincji (700+) nie da sie przeklikac jakiesc znaczacej czesci danej rundy turnieju jednym ciagiem. Najpozniej po przeklikaniu ok. 60-70 walk (czyli 15-17 prowincji) trzeba wrecz restartowac gre, bo zamulanie przybiera wrecz absurdalne rozmiary. Na tym samym sprzecie, uzywajac tej samej przegladarki mozna za to w innej wiosce przeklikac dowolna liczbe prowincji jednym ciagiem, jesli laczna ilosc prowincji w miescie nie przekracza 450-500. Na sam sprzet tez raczej tego zgonic nie mozna. Jesli inne gry (np. Wiedzmin 3) chodza mi na "ultra", to taka przegladarkowa gra jak Elvenar tez raczej powinna jakos przyzwoicie chodzic.
 
Ostatnia edycja:

gamin

Rozbójnik
Temat opoznienia w turnieju byl poruszany juz wielokrotnie i znany jest od bardzo dawno, ale do tej pory nikt nie powiazal tego z liczba prowincji.
Spostrzezenie na pewno godne uwagi.
Z mojego punktu widzenia (grupa graczy 600+) wydajność sie poprawiła w ciagu ostatniego pół roku, kiedyś po przeklikaniu 10 prowincji czas potrzebny na kalkulacje wyniku walki przekraczał 1 sekunde, (i nie mowie tu o apce ze slawnymi mieczykami, ale o przegladarke).
Obecnie kilkanie staje sie nieakceptowalne po okolo 25 prowincjach, co nie zmienia faktu, ze trzeba przeladowac 2-3 krotnie przegladarke na kazdej gwiazdce..
Jesli chodzi o wine sprzetu to w tej materii testowalem kilka opcji, zarowno dosyc przestarzale jak i nowe i zasadniczej roznicy nie bylo, na kazdym doswiadczylem problemow po kilkunastu przeklikanych prowincjach .
 
Z mojego punktu widzenia (grupa graczy 600+) wydajność sie poprawiła w ciagu ostatniego pół roku
Masz racje, ze byl taki moment kilka miesiecy temu, kiedy sytuacja sie poprawila po ktorejs tam aktualizacji. Ale moim zdaniem bylo to jakies 8-9 miesiecy temu. Mialem wtedy okolo 550-600 prowincji i rzeczywiscie znowu dalo sie wtedy klikac. Tyle, ze teraz mam prawie 800 i jest gorzej niz kiedykolwiek. Naprawde nie da sie sensownie klikac turnieju, traci sie na tym mnostwo czasu. O nerwach nie wspominajac ;)
kiedyś po przeklikaniu 10 prowincji czas potrzebny na kalkulacje wyniku walki przekraczał 1 sekunde
No to wlasnie dokladnie tak teraz mam, ale tylko w 2 wioskach z bardzo duza liczba prowincji. Tam, gdzie mam ich 450-550 ten problem nie wystepuje wcale. Moge bez problemu przeklikac calutka runde bez zadnych lagow.
 

DeletedUser174

Guest
problemy techniczne z grą są jednoznacznym sygnałem od twórców... że też takie jesteście niedomyślne... Naklikałeś sie drogi graczu to se ić stont...
 
Se mozesz zartowac, ale niewiele mi juz brakuje do se iscia stont. Kiedys 90% czasu zabierala mi szeroko pojeta "gra", a teraz na odwrot: 90% czasu w grze zabiera mi durne klikanie. I to z paskudnymi lagami na dokladke, ktorych majac 700+ prowincji (a w moim przypadku prawie 800) nie da sie w zaden sposob uniknac. Wiem, ze @jarq zapewne zamiesci to w swoim raporcie, ale wiem tez, ze na szybka reakcje (czyli jakies pol roku) nie ma nawet co liczyc. Raczej rok, jezeli w ogole. A za pol roku to rzeczywiscie mnie i paru innych na 100% juz tu nie bedzie...
 

Nusion

Kapłan
Tak, potwierdzam jak najbardziej! Ja się powoli zbliżam dopiero do 600 prowincji i już teraz jest to spowolnienie mocno upierdliwe, odechciewa się klikać. Mam nadzieję, że w moich bractwach nie odechce się tym najlepszym graczom... :(
Nie chcę nawet myśleć, jak to wygląda u tych, co mają tych prowincji więcej...
No i z biegiem czasu coraz większa liczba graczy będzie zmuszonych się z tym męczyć.
A więc problem/błąd powinien zostać potraktowany mocno priorytetowo, bo turnieje są jednym z najważniejszych elementów w tej grze!
 

DeletedUser174

Guest
Mam nadzieję, że w moich bractwach nie odechce się tym najlepszym graczom... :(
to jest bardzo płonna i naiwna nadzieja :(
najgorsze jest to, ze tu zadziała efekt domina. Wystarczy rezygnacja jednego gracza i posypie się lawina odejść. W skrajnym wypadku z bractwa nie bedzie co zbierać, bo nagle się okaże, że 3/4 bractwa poczuje przyjemność z nielogowania sie się... strasznie niebezpieczna sytuacja. A z perspektywy arcy- doskonale wiemy jak rezygnacja już jednej osoby wpływa demobilizujaco na innych...
 

blazius1

Paladyn
Potrzebna jest zmiana całej formuły turniejów.
Na taką, która nadal uwzględnia aspekt zespołowy.
I to z naciskiem na ten aspekt.
 
Ostatnia edycja:

Tajniakos

Paladyn
Niestety po tym co napisał @chris07070707 puzle zaczyna się układać i to"spowolnienie faktycznie może być spowodowane ilością zdobytych prowincji turniejowych a jestem dopiero w okolicy 550+ a już odczuwam skutki ich ilości. Wyobrażam sobie jak frustrujące musi to być przy ilości 800 prowincji. W takim przypadku zniechęca to do robienia wszystkich prowincji na maksa. Niewątpliwie coś z tym zrobić powinni, aby ograniczyć odpływ graczy. Jednak czy coś zrobią? to mam w tej kwestii niestety tak jak i Wy mieszane odczucia. :)
 

Steefann

Zwiadowca
Ciekawe wnioski a ja po prostu myślałem, że z czasem mi komp zaczął zamulać :D A tu problem leży gdzie indziej. A co do całej zmiany turniejów to jestem jak najbardziej za. Inaczej się klikało jak miało się 10 czy 20 prowincji odblokowanych a inaczej przy 80. Mogliby np. zredukować ilość walk na prowincję do 2 albo do 1 ale 2x (w przypadku 2 walk) czy 4x (w przypadku 1 walki) podnieść rozmiar oddziału żeby koszt był ten sam co przy 4 walkach. Przy 2 walkach czas na klepanie turka skróciłby się o połowę a przy 1 o 3/4. Przy takiej ilości klikania co mamy teraz to znacząca różnica. A ktoś kto ma zamiar napisać, że przecież nikt ci nie każde klepać każdego turka na maks prowincji to chyba gra w inną grę. Turek teraz to podstawa tej gry.
 
Odwiezam temat. Cytat z mojego wczorajszego postu:
Aaa jeszcze jedno: GRA NIEMILOSIERNIE ZAMULA !!! Duzo gorzej, niz poprzednio.
@jarq, jak widac wprowadzenie nowego systemu nie pomoglo. Podtrzymuje swoje poprzednie spostrzezenia, ze gra zamula tym bardziej, im wiecej ma sie podbitych na mapie prowincji (testowalem to dzis pod tym katem).
Teraz gra zauwazalnie zacina nawet w slabo rozwinietych wioskach z niewielka iloscia podbitych prowincji, np. w Lesnych Elfach przy 400 prowincjach. W miastach z 700-800 prowincjami, coz, nie wiem nawet, jakich slow uzyc. Przynajmniej sekundowe opoznienie reakcji po kazdym kliku, kilkusekundowe "zawieszki" gry w miedzyczasie i koniecznosc czestych relogow sprawiaja, ze jakos nie potrafie tak do konca cieszyc sie ze zredukowanej ilosci klikania w turniejach.
 

Steefann

Zwiadowca
Spróbowałem trochę dla testu nowego turka (będę klepał w weekend) jak to wygląda i w ogóle i potwierdzam. Są straszne lagi na mapie świata, nawet granie w htmlu już nie ratuje sytuacji. Po walce jest lag zanim wyświetli się okienko z nagrodami a potem jest straszne zamulanie jak chce się przejść do kolejnej prowincji. Jednym słowem tragedia.
 

BlossomValvi

Łucznik
@chris07070707 prosze cię ... 400 prowincji to słabo rozwinięta wioska? To co ja mam napisać w 15 rozdziale jak mam około 450 prowincji...

Z technikaliów wczesniej nie miałem problemu zamulania teraz na razie korzystam z apki i tez go nie ma

Natomiast podobna sytuacja jest z długimi watkami w wiadomościach tj przeglądarka zamula a na apce nie czuć różnicy

Podejrzewam ze skrócenie klików do 1 wymusiło że funkcja ma dużo mniej czasu na reakcje stad ten efekt
 

GrzegorzTheGreat

Tancerz ostrzy
Teraz gra zauwazalnie zacina nawet w slabo rozwinietych wioskach z niewielka iloscia podbitych prowincji, np. w Lesnych Elfach przy 400 prowincjach.
Z tekstem o słabo rozwiniętej wiosce z 400 prowincjami to bym co prawda uważał, bo 400 prowincji wystarczy, żeby być w Elvenarach :p
ale że gra muli przy takiej ilości prowincji, to prawda. Ja mam 410 i wczoraj podczas turnieju widoczne były wyraźne opóźnienia reakcji gry, których wcześniej (przed wprowadzeniem zmian) nie obserwowałem.
 

LeonARTo

Wędrowiec
Może to jakiś antycheat?, który automatycznie uruchamia się po przekroczeniu danej liczby prowincji. Pewnie to teoria spiskowa ale producenci gier lubią takie rzeczy robić graczom w tle.
 
Do góry