• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

DZIOŁCHY ZA FAMILOKA

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser1865
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser1865

Guest
Sam wezmom aktywne Frajerki abo Frajerów. Momy dwa place. Nie muszom być Hanysy. Goroli tyż bieremy, nawet z Sosnowca. Byle chcieli groć.
 

DeletedUser

Guest
Sam wezmom aktywne Frajerki abo Frajerów. Momy dwa place. Nie muszom być Hanysy. Goroli tyż bieremy, nawet z Sosnowca. Byle chcieli groć.
Cześ chopie. Niy wiym skond żeś je, ale jak na hanysa toś narobiył kupa byków. ;)
Niy pisze sie frajerki, ino frelki. A frajerów to mosz we Warszawie. Bo tam sie tak godo. Do tego określynie "frajer/ka" jest obraźliwe, i na Śląsku, i we Warszawie. To niy wiym, czy Ty chcesz komuś nazdać, czy zaprosić do bractwa. Na Śląsku som synki i dziołchy, abo frelki i karluse. ;) Niy rob gańby, ino poprow to lebrze pieroński, bo normalny hanys sie na to niy chyci. Chyba że ze Sosnowca ;)
Pozdrawiam :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser3642

Guest
Cześ chopie. Niy wiym skond żeś je, ale jak na hanysa toś narobiył kupa byków. ;)
Niy pisze sie frajerki, ino frelki. A frajerów to mosz we Warszawie. Bo tam sie tak godo. Do tego określynie "frajer/ka" jest obraźliwe, i na ślonsku, i we Warszawie. To niy wiym, czy Ty chcesz komuś nazdać, czy zaprosić do bractwa. Na ślonsku som synki i dziołchy, abo frelki ;) Niy rob gańby, ino poprow to lebrze pieroński, bo normalny hanys sie na to niy chyci. Chyba że ze Sosnowca ;)
Pozdrawiam :)

Lygom i nie wstaja!!!! Pozdrawiam ze Rybnika :)
 

DeletedUser

Guest
Boch sie wnerwioł.
I tak mi ciśniynie dźwigło, żech tyż napisoł jak cajmer. Błyndy żech poprawioł. Bo sie niy używo, a przinajmi niy bez tydziyń. Ino łod czasu do czasu. I nawet mie wlazły ortografy.
Tyż Ci przaja kamracie z Rybnika :) Czimej sie i pacz tam jako.
 

Urdur

Moderator Forum
Zespół Elvenar
Uwielbiam słuchać i czytać śląską gwarę, ale niestety nie wszystko rozumiem. Wiem, że ogólnie niby Ślązacy nie lubią się z Warszawiakami, ale proszę na forum tu nikogo nie obrażać. Może lepiej pozostańmy przy zwykłym języku polskim(bo takowy na forum obowiązuje) albo obiecajcie mi, że będzie to grzeczna gwara? Żebym nie musiała wpadać z nożyczkami :(
 

DeletedUser

Guest
Uwielbiam słuchać i czytać śląską gwarę, ale niestety nie wszystko rozumiem. Wiem, że ogólnie niby Ślązacy nie lubią się z Warszawiakami, ale proszę na forum tu nikogo nie obrażać. Może lepiej pozostańmy przy zwykłym języku polskim(bo takowy na forum obowiązuje) albo obiecajcie mi, że będzie to grzeczna gwara? Żebym nie musiała wpadać z nożyczkami :(
Może kilka słów wyjaśnienia bo widzę, że stereotypy i ogólny brak znajomości historii Polski a także źle rozumiana "poprawność polityczna" pokutuje na każdym kroku.
Tym bardziej jeśli piszesz że nie wszystko rozumiesz to powinienem sprostować. Otóż nie obraziłem nikogo i bynajmniej nie (Warszawiaków). Mam przyjaciół w Warszawie.
Pisząc że w Warszawie mówi się na kogoś "frajer". To normalne słowo języka potocznego. A jego znaczenie jest obraźliwe, nie fakt w jakim regionie Polski się go używa!
Po drugie, autor wątku źle zredagował treść (chcąc zaprosić ludzi do bractwa), zrobił to używając określenia frajer/ frajerka, rzekomo słów gwary śląskiej, której on wyraźnie nie zna i nie rozumie. I to jest właśnie obraźliwe, przynajmniej w jednym ze znaczeń, co starałem się wyjaśnić.
Proszę czytać ze zrozumieniem. Akurat logiczna część i użyte słowa języka polskiego temu nie przeszkadzają. Rozumiem troskę o poszanowanie i estetykę języka. Jeśli jednak są wątpliwości co do moich uwag, to odsyłam do prof. Miodka, którego autorytet w tej sprawie jest chyba wystarczający :)
Jeżeli masz na myśli jakiś konkretny fragment albo zwrot, wskaż a postaram się odpowiedzieć (co poeta miał na myśli) :)
Zgadzam się z Tobą żeby na forum lepiej używać języka polskiego zamiast jakiejkolwiek gwary. Bo z tego są nieporozumienia. Dlatego też zareagowałem starając się to zrobić w żartobliwy sposób. Kolega Tutee zrozumiał, i nie miał uwag, jest z bractwa autora wątku. A sam autor też zrozumiał mój żart. Zdążyłem go już poznać i wiem że to inteligentny gość, i potrafi przyznać kiedy się myli, a kiedy nie.
Miłego dnia :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser3642

Guest
'Kolega Tutee zrozumiał, i nie miał uwag, jest z bractwa autora wątku'

Koleżanka Tutee :)
 

DeletedUser856

Guest
Myszko I doskonale wyjaśnił wszystkie niuansy dot. gwary śląskiej . Też uważam, że tu powinniśmy posługiwać się w miarę poprawnym językiem polskim. Mnie osobiście najbardziej denerwują udające akronimy skróty typu manu, rezydka itp. Autorom tych skrótów polecałbym przypomnienie sobie zasad skracania wyrazów bo z tym różnie.
 

DeletedUser

Guest
Tutee Przepraszam. @}-->----
Nie wiedziałem :) Gdyby ten avatarek to była Neytiri, pewnie bym skojarzył inaczej :)
 
Status
Zamknięty.
Do góry