• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Fałszywe promocje a polskie prawo?

Koval92

Kapłan
index.php


Wyskakują im takie promocje na renowacje.

Wg Kanadyjskiego prawa oferowanie promocji na produkty, które nie mają realnej ceny detalicznej (tej skreślonej) jest złamaniem prawa.
Nie ma możliwości kupienia tych produktów w cenie "skreślonej" a musi być. Ta skreślona cena jest "dopisana", w rzeczywistości te produkty nigdy nie są w niej oferowane.

U nas takie przypadki Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów każe zgłaszać do siebie i nazywa to "fałszywymi promocjami" albo "promocjami-widmo" .

Była już taka promocja na budynki z eventu karnawałowego, których normalnie nie można kupić.
Ktoś wie, czy to łamie lub narusza jakieś prawa UE lub Polski? Czy było to zgłaszane w centrali Inno Games?
 
Ostatnia edycja:

Nusion

Kapłan
Nie wiem, czy to łamie prawo, ale ja bym z miłą chęcią renowacje kupiła, diamentów mam dostatek, niestety nie trafiła mi się ta oferta, chociaż niektórym owszem. Mam nadzieję, że i ja dostanę.
Tobie się chyba znów zaczyna nudzić, nic dawno nie zgłaszałeś do centrali...

Screen nie z mojego miasta (niestety)

1599082759804.png
 

Ludka

Wędrowiec
To w ogóle nie była wyjątkowa okazja. Przecież w AM 10 renowacji można wytworzyć za 300 diamentów, 30 za 900 diamentów (lub za schematy). Tak więc czy 10 renowacji za 340 diamentów to próba wyłudzenia?
 

Koval92

Kapłan
Chodzi o to, że z innych krajów już to zgłaszają do odpowiedników swojego urzędu ochrony konsumenta i za chwilę takich promocji nie będziemy mieli więc się chciałem spytać jak to u nas wygląda i czy firma o tym wie, ale ktoś jak zwykle wykorzystał okazję, żeby dokuczyć. No to korzystajcie póki jest bo zaraz nie będzie.
 

Nusion

Kapłan
To w ogóle nie była wyjątkowa okazja. Przecież w AM 10 renowacji można wytworzyć za 300 diamentów, 30 za 900 diamentów (lub za schematy). Tak więc czy 10 renowacji za 340 diamentów to próba wyłudzenia?
No właśnie, u mnie jest tylko za schematy

1599091644955.png

a za diamenty pewnie dopiero wtedy, gdy ktoś nie ma schematów. A wtedy to chyba dobrze, że taniej.
Ja w tej sytuacji, żeby wytworzyć renowację taniej za diamenty, musiałabym się pozbyć najpierw wszystkich schematów, no a tego raczej nie chcę.
I właśnie dlatego chętnie wzięłabym te 200 renowacji z oferty.

Nusion nie wytrzymała żeby nie dosrać.
@Koval92, zakładasz temat, który już w tytule trąci pieniactwem, a treść tylko to potwierdza. A jak "dosrałam" ;) to cyk i już jesteś po drugiej stronie płotu :) (O! nawet Twój post z "dosraniem" już zedytowany ;) )
 
Ostatnia edycja:

Hassano

Łucznik
Chodzi o to, że z innych krajów już to zgłaszają do odpowiedników swojego urzędu ochrony konsumenta i za chwilę takich promocji nie będziemy mieli

I najlepsze jest to że tam pewnie dostaną za to jakieś bonusy za złamanie prawa a u nas nic sie nie wydarzy, promocja sie skończy i jakby nic nie było.. Taki mamy kraj..
 

GrzegorzTheGreat

Tancerz ostrzy
@Koval92, zakładasz temat, który już w tytule trąci pieniactwem, a treść tylko to potwierdza.
W tym przypadku zgadzam się z @Koval92, ta oferta nie jest tym, na co ma wyglądać, czyli promocją. Nie wiem, czy to bezpośrednio łamie prawo, choć też mi się obiło o uszy, że i w Polsce UOKiK ściga tego typu rzeczy, ale na pewno jest wątpliwe etycznie.
A to, że Ty (ja zresztą też) chętnie kupiłabyś renowacje bez ruszania schematów, to inna sprawa - niech to zaoferują, nawet drożej, ale niech nie udają, że to jest promocja.
 

Tajniakos

Paladyn
Zadziwiające w tym wszystkim jest to, że zamiast cieszyć się grą tak zwyczajnie, dla relaksu, znajdują się gracze wykazujący postawy roszczeniowe, którzy wręcz na każdym kroku doszukują się dosłownie we wszystkim próby ich oszukania. Nie szkoda Wam czasu na takie pierdolety?
ale ktoś jak zwykle wykorzystał okazję, żeby dokuczyć. No to korzystajcie póki jest bo zaraz nie będzie.
Ile razy to już czytaliśmy?
Dziwi mnie, że gracze, którym gra nie sprawia radości dalej na siłę w niej tkwią...
Ja nie mam ani czasu ani ochoty zastanawiać się nad tym czy powyższa promocja jest promocją i czy nie narusza praw konsumenta. Jest atrakcyjna? skorzystam, a jeśli taka nie jest to ją omijam szerokim łukiem. W moim odczuciu ten temat to już takie szukanie dziury w całym... Jesień dopiero się zaczyna a syndrom przesilenia jesiennego jak widać działa i to skutecznie.
 

xEasyRiderx

Rycerz
Moje zdanie jest takie.
Przychodzę tutaj aby się oderwać od rzeczywistości, pograć dla fanu, porozmawiać ze znajomymi ogólnie dla zabawy :)
Nie chce mi się zastanawiać czy jakaś promocja łamie prawo lub inne odczucia i tak szczerze to olewam je w większości czyli nie wzbudzają we mnie zainteresowania.
Jaka to różnica czy dany produkt w grze kupujemy za diamenty, realną kasę czy inne koraliki, większość zapewne przypomina sobie grę Monopoly gdzie też kupujemy za świstki różne dobra dla zabawy po różnym kursie.
Diamenty natomiast w Elvenar też nie musimy kupować za realną kasę możemy je zdobyć chociażby z iglicy wietrzności. Tutaj właśnie te diamenty nie grają roli czy oferta jest taka a nie inna ponieważ ceną za ich zdobycie w grze jest nasz czas, zaangażowanie, wiedza a nie realna kasa.
Podsumowując to jeśli chcesz korzystać z promocji w tej grze to twoja i wyłącznie twoja sprawa i kogo to obchodzi to przecież tylko gra ;)
 
Ktoś wie, czy to łamie lub narusza jakieś prawa UE lub Polski? Czy było to zgłaszane w centrali Inno Games?
Nie wiem, czy takie oferty w polskim prawie sa zakazane, ale na pewno sa zakazane prawem unijnym (w przeciwienstwie do US, gdzie nie ma odpowiednich regulacji). Wiem to stad, ze (nie wnikajac w szczegoly) stosunkowo niedawno byl pewien precedens gry, ktora w ten sposob lamala unijne prawo i musiala sie z takich pseudo promocji wycofac.
Ta skreślona cena jest "dopisana", w rzeczywistości te produkty nigdy nie są w niej oferowane.
W tym przypadku zgadzam się z @Koval92, ta oferta nie jest tym, na co ma wyglądać, czyli promocją.
A to juz nie jest takie proste i jednoznaczne, bo te "produkty" oferowane sa w Akademii rowniez za diamenty i promocja wydaje sie orientowac wlasnie wedlug cen z Akademii (uwzgledniajac jakies dodatkowe koszty w katalizatorach i fragmentach), wiec "towar" jest juz dostepny w grze po "starej" cenie. Takze niekoniecznie mamy tu do czynienia z naruszeniem jakichs regulacji. Starajac sie zachowac obiektywizm napisze, ze ciezko powiedziec, ekspertem (czyli prawnikiem) nie jestem. Wiem tylko, ze tworcy nie sa skonczonymi kretynami i raczej nikt by nie robil czegos, co lamaloby prawo, takze wole byc ostrozny w wyciaganiu jakichs definitywnych wnioskow.

Tak czy inaczej sam chetnie bym z tej oferty skorzystal, ale pojawila mi sie akurat nie w tym miescie, co trzeba :)
 
Ostatnia edycja:

Koval92

Kapłan
Nie wiem, czy takie oferty w polskim prawie sa zakazane, ale na pewno sa zakazane prawem unijnym (w przeciwienstwie do US, gdzie nie ma odpowiednich regulacji). Wiem to stad, ze (nie wnikajac w szczegoly) stosunkowo niedawno byl pewien precedens gry, ktora w ten sposob lamala unijne prawo i musiala sie z takich pseudo promocji wycofac.


A to juz nie jest takie proste i jednoznaczne, bo te "produkty" oferowane sa w Akademii rowniez za diamenty i promocja wydaje sie orientowac wlasnie wedlug cen z Akademii (uwzgledniajac jakies dodatkowe koszty w katalizatorach i fragmentach), wiec "towar" jest juz dostepny w grze po "starej" cenie. Takze niekoniecznie mamy tu do czynienia z naruszeniem jakichs regulacji. Starajac sie zachowac obiektywizm napisze, ze ciezko powiedziec, ekspertem (czyli prawnikiem) nie jestem. Wiem tylko, ze tworcy nie sa skonczonymi kretynami i raczej nikt by nie robil czegos, co lamaloby prawo, takze wole byc ostrozny w wyciaganiu jakichs definitywnych wnioskow.

Tak czy inaczej sam chetnie bym z tej oferty skorzystal, ale pojawila mi sie akurat nie w tym miescie, co trzeba :)

ja też bym skorzystal dlatego nie chce, żeby usuneli xD
 

mayder

Tancerz ostrzy
A to juz nie jest takie proste i jednoznaczne, bo te "produkty" oferowane sa w Akademii rowniez za diamenty

Są oferowane ale za schematy, dopiero jak schematów nie mamy można użyć diamentów do ich wyprodukowania. Gdyby były tylko za diamenty i to dostępne cały czas to wtedy można mówić o promocji, natomiast tak jak tutaj jest to zrobione nie ma mowy o promocji bo danego towaru nie ma w regularnej ofercie.
 
Są oferowane ale za schematy, dopiero jak schematów nie mamy można użyć diamentów do ich wyprodukowania
Jest dokladnie odwrotnie. Sa oferowane za diamenty, a dopiero, kiedy zdobedzie sie schematy, mozliwosc zakupu za diamenty znika, ale tylko do momentu wyczerpania sie "waluty zastepczej", czyli schematow. Potem znow sie pojawia.
tak jak tutaj jest to zrobione nie ma mowy o promocji bo danego towaru nie ma w regularnej ofercie.
Moim zdaniem towar wlasnie jest w regularnej ofercie (patrz wyzej). Tym bardziej, ze wiekszosc graczy jednak nie zdobywa schematow... Tak jak napisalem, moim zdaniem to jednak nie jest jednoznaczna sytuacja.
 

mayder

Tancerz ostrzy
Jest dokladnie odwrotnie. Sa oferowane za diamenty, a dopiero, kiedy zdobedzie sie schematy, mozliwosc zakupu za diamenty znika, ale tylko do momentu wyczerpania sie "waluty zastepczej", czyli schematow. Potem znow sie pojawia.

To i tak nie zmienia tego że jeżeli ktoś ma schematy to za diamenty nie kupi i tak jak wyżej @Nusion napisała że nie chce specjalnie wydawać schematów tylko po to by móc kupić renowacje za diamenty. Więc dla ludzi którzy zdobyli już schematy i trzymają je by ulepszać magiczne budynki to ta "regularna oferta" ich za bardzo nie urządza.

Moim zdaniem towar wlasnie jest w regularnej ofercie (patrz wyzej). Tym bardziej, ze wiekszosc graczy jednak nie zdobywa schematow... Tak jak napisalem, moim zdaniem to jednak nie jest jednoznaczna sytuacja.

Tylko ta oferta to też nie taka bardzo regularna bo najpierw trzeba trafić "ofertę" żeby móc ją zrobić a to i tak tylko jest mała część, bo jak ktoś chce większe ilości to albo musi czekać albo kręcić kółkiem i liczyć że się trafi.
 

djmags14

Rozbójnik
Osoby, które grają tylko dla rozrywki w tym sensie, że założenie tego tematu traktują jako niedorzeczność lub czepialstwo powinny sobie odpowiedzieć, czy zaakceptowały regulamin, czy on ich dotyczy i czy go znają? Może mają to gdzieś, ale na szczęście jest społeczeństwo, które chce mieć określone granice prawne, dzięki czemu powstają przepisy, które chronią wszystkich. Zdecydowana większość przepisów prawnych ma formę ogólną. Czasami ktoś korzysta z rady prawnika, aby właśnie dowiedzieć się jakie ma prawa i obowiązki. Wówczas jest zainteresowany zdobyciem potrzebnej wiedzy. Gra jest jednym z produktów dostępnych w poszczególnych państwach, więc musi wypełniać tam obowiązujące prawo. Inne oczekiwania, czy opinie pojedynczego gracza nic nie znaczą. Co najwyżej może on wpłynąć na zmianę samego prawa. Póki to nie nastąpi, czy mu się to podoba czy nie, ma prawo korzystać z produktu "bez wady prawnej".

Poruszony tutaj wątek podlega nadzorowi przez powołaną do tego instytucję. Ona natomiast jest wyczulona na głos konsumentów, bo powołana została właśnie dla ochrony ich interesów. Dlatego takie zgłoszenie powinno być skierowane do w/w urzędu, a on już na mocy prawa oceni, czy doszło do złamania prawa i jakie z tego tytułu będą konsekwencje. Oczywiście od decyzji każda że stron może się odwołać.

Na podstawie opinii mediów (artykułów prasowych), wiem że promocja w stosunku 1:1 musi dotyczyć tego samego produktu. Dlatego chodzi o zakup za diamenty takiej samej ilości renowacji i bez konieczności dodawania czegoś jeszcze (np. katalizatorów). Ale istotny jest zwrot "za diamenty". Gracz najpierw musi kupić dany produkt (czyli diamenty), a dopiero potem za nie dokonuje zakupu innych materiałów dostępnych w grze. I chyba dlatego cena renowacji jest za diamenty, a nie PLN. Tym bardziej, że nie bez powodu ten produkt (diamenty) można też zdobyć w inny sposób niż dokonanie zakupu za PLN.

Od strony prawnej temat jest ciekawy. Widać też "linię obrony", a stan rzeczywisty z gry jest na tyle złożony, że trudno jednoznacznie udowodnić, że naruszono prawo. Ale od tego właśnie są powołane instytucje. :cool:
 

mayder

Tancerz ostrzy
Jest dokladnie odwrotnie. Sa oferowane za diamenty, a dopiero, kiedy zdobedzie sie schematy, mozliwosc zakupu za diamenty znika, ale tylko do momentu wyczerpania sie "waluty zastepczej", czyli schematow. Potem znow sie pojawia.

Może uznasz że się czepiam ale nie dawało mi to spokoju. Jest tak jak mówiłem na początku i to diamenty są "walutą zastępczą", a nie schematy co nawet widać na screenie.

IMG_20200904_143212.jpg
 

DeletedUser174

Guest
A mnie bardziej bolą promocje (zarówno te wymuszone jak i spekulacyjne) na naszych rynkach w grze... Ale jak widać co kto lubi
 

blazius1

Paladyn
To nie była promocja z cenami promocyjnymi lecz dodatkowa oferta czasowa na wykup określonego towaru.

To była czasowa oferta w walucie premium dla graczy, którzy chcieliby ominąć losowość rządzącą w akademii oraz brak aktywności w turniejach. I za takie udogodnienia skłonni byli zapłacić diamentami.

Trochę to zrobili pod płaszczykiem cen promocyjnych, bo ubrali to w formie cennika ze zmiennymi rabatami, wyznaczyli cene na usługę i natychmiast ją skreślili i skorygowali, ale nie była to "fałszywa promocja", tylko odrębna oferta (usługa) dla graczy z odrębną ceną.

IMO cennik na tę usługę nie łamał polskiego prawa. A forma cennika była chłytem marketingowym znanym z realu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry