• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Jakie są najlepsze Cuda z Cudów... ;)

Jakie są najlepsze Cuda z Cudów...?


  • W sumie głosujących
    61

DeletedUser2732

Guest
Witam...
Które z Cudów uważacie za najlepsze (subiektywnie), w ankiecie jest możliwość wyboru 3-ch pozycji...

Było by miło gdybyście też napisali komentarz 'dlaczego tak a nie inaczej'...
i może kilka rad dla początkujących (jak ja) w jakie warto inwestować na początku,
czyli które wybrać i rozwijać z pierwszych np. 4-ch czy 6-ciu 'Cudów'... ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser2017

Guest
Na początek to chyba najlepiej: Księga tajemnic- daje nam zasoby za każdy zwiad w prowincji, Złota otchłań- przy rozbudowie dostarcza więcej złota oraz punkty rankingowe, Bezdenne wykopaliska- dają nam zasoby oraz nagrodę za ukończenie prowincji. Przynajmniej u mnie jest taki zestaw. Jednak teraz chcę powiększyć o Kryształową latarnię oraz Ruiny strażnicy- daje mnie dodatkowe bonusy za pomoc sąsiedzką oraz dodatkową kulturę.
 

DeletedUser2639

Guest
Złota otchłań daje też populacje ;-) , tak naprawdę każdy z Cudów ma swoje zalety i pewnie dla każdego z graczy będą miały znaczenie różne parametry. Dla mnie najlepsze budynki to takie, które dają jakiś "bonus" dla wojska i populację, czyli w tym wypadku Iglice burzy oraz Klasztor/Sanktuarium, Złota Otchłań i Górskie Hale i te będę w pierwszej kolejności rozbudowywać tudzież stawiać.
 

blazius1

Paladyn
Nie ma jednej odpowiedzi.
Dla mnie jako gracza w Niziołkach podział cudów jest taki:
- niezbędne: Labirynt, Hale i Gildia
- potrzebne do turniejów
- przydatne do ekonomii dla grających turnieje
- przydatne do ekonomii w ogóle
- nieprzydatne od pewnego momentu, tj. ostatecznie więcej hamujące rozwój niż go wspierające - czyli np. już do usunięcia na etapie Smoków czy Elfów nawet

I tak np. Księgę i Wykopaliska miałbym co najmniej do epoki Krasnoludów , pewnie na szóstych poziomach najwyżej, dalej bym burzył je prędzej czy później bo ich zdolności traciłyby na znaczeniu a stawiałbym cuda priorytetowe - Hale i Gildię

Zupełnie obiektywnie. tj. dla każdego gracza od krasnoludów w wzwyż bez wyjatku najważniejsze są Hale. Kto nie ma Hal ten jest do tyłu z produkcją z manufaktur.

Są jeszcze inne , nawet obiektywne, podziały cudów. Np. ze względu na zmiany w mechanice gry cudy są na te zmiany podatne lub niepodatne. I tak:

Jest cud niegdyś dobry, ale dziś popsuty, przez IG. Czyli Latarnie/Dzwonnice po wprowadzeniu aplikacji na smartfony.
Jest też cud, który jest potrzebny tylko dlatego że IG zaczęło wydłużać ponad przyjęty dotąd zwyczaj wprowadzanie kolejnych epok i zaczęła wyciekać mana ponad dopuszczalną miarę. Więc topka zaczęła stawiać obowiązkowo Labirynty.
Gildia zrobiła się jeszcze lepsza po antyreformie Kupca.
Otchłań stała się mocna po reformie parametrów połowy cudów sprzed prawie roku.
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser2732

Guest
@blazius1 - No konkretne opracowanie - super...:)
Jak byś podał przykłady do:
. - potrzebne do turniejów
. - przydatne do ekonomii dla grających turnieje
. - przydatne do ekonomii w ogóle
A szczególnie:
. - nieprzydatne od pewnego momentu
Bo to właśnie czysta esencja tego artykułu
i wielka pomoc przy budowaniu swojej ścieżki


Dziękuję wszystkim za podjęcie dyskusji i przedstawienie
swoich opinii, i że piszecie w jakich okolicznościach
Wam (subiektywnie) się dany Cud przydaje ...

Mam nadzieję, że wyjdzie z tego bardzo ciekawy poradnik
oparty o wiedzę z doświadczenia - nie samej teorii... ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser1660

Guest
Złota Otchłań- populacja oraz kaska- jej moc wzrasta wraz z rozwojem ratusza oraz osady.
Księga Tajemnic- pkt wiedzy (co 5lvl +1pkt) oraz zasoby za zwiad.
Górskie Hale- populacja, oraz bonus do każdej produkcji.
Wieże Dobrobytu- zasoby co 3h, oraz zwiększa czas i moc zaklęcia na zasoby.
Gildia Kupiecka- bonus do produkcji portalowych, obniża prowizję kupca i zwiększa ilość towarów u hurtownika.
Ambasada Enara- produkuje odłamki run (co 5lvl +1) oraz daje sporo many za zwiad.
Smocze Opactwo- za każde kliknięcie zaklęcia dodaje pewną ilość many (jak masz sporo zaklęć można pozbyć się kulturki generującej manę)

Więcej o cudach:
http://crazywizard.info/en/index-en.html

Co więcej suma poziomów wszystkich cudów pomnożona przez poziom ratusza zwiększa bonus boskich ziaren w Niziołkach.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

blazius1

Paladyn
Potrzebne do turniejów to te dające bonus do jednostek robiących grę w turniejach. Czyli będzie to na pewno Świątynia Grzybków, Opactwo, Akademia (o ile ma się Obóz Najemników) oraz Świątynia Ropuch. Klasztor niekoniecznie, chyba że ma się go wysoko ze starych czasów i nie warto już burzyć.

Kuźnia jest średnia bo trenty i paladyni (aktualnie) nie robią gry w turniejach.

Przydatne do ekonomii dla turniejowców są Wieże Dobrobytu i Forum Elvenaru z powodu wsparcia działania zaklęć, które ma się głównie z turniejów.
Mam tu na myśli poważniejsze klikanie turniejów na poziomie od ok 1700 pkt, oraz układ gdy głównym źródłem zaklęć są turnieje (a nie Wieża Magii). No i gdy chcemy podnieść produkcję zaklęciami.

Przydatne do ekonomii są pozostałe cuda ekonomiczne z wyjątkiem tych zupełnie nieprzydatnych w dalszym etapie. Czyli przede wszystkim do ekonomii Hale i Gildia które są must have zawsze. A także Ruiny Strażnicy (koniecznie w bractwie) i Wieże Dobrobytu (z powodu głównej zdolności tj. narzędzi co 3h.

Dość szybko nieprzydatna będzie Księga, a potem Trony, bo zależne są od długości zwiadu, który robi się szybko zbyt długi żeby to miało ręce i nogi.

Nieporozumieniem jest wobec powyższego stawianie Ambasady Enara, bo to wielki budynek a przy tym słabszy od każdego z wyżej wymienionych z osobna. Tak samo stawianie Dzwonnicy po deformie jej zdolności mija się z sensem. Nie z powodu marnej już zdolności ale jej rozmiaru i faktu że każde PW można o wiele lepiej zainwestować w lepsze cuda. Nie jest sztuką postawić wszystko po kolei jak leci. Lepiej z sensem inwestować PW tam, gdzie jest jakaś stopa zwrotu, konkretna korzyść. Stawiać tylko te cuda, które to zapewnią w sensownym okresie czasu.
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser1496

Guest
Hej
Chciałam zwrócić uwagę na jeden uważam że dość ważny fakt :
Aktualnie wszystkie cuda maja 2 bonusy (lepsze czy gorsze), ale latarnia/dzwonnica przy robieniu motywek z aplikacji ma tylko jedną!!!
IG - czy nie pora się nad tym zastanowić ?
 

blazius1

Paladyn
Stąd następny podział: na cuda z co najmniej dwoma zdolnościami przydatnymi, lub tylko z jedną.
Gildia rządzi z trzema zdolnościami . Dwoma przydatnymi i jedna znośną.

Po deformie związanej z apka zrobiono wszystko żebyście poburzyli swoje Dzwonnice. W topkach ostały się tylko te od 7-8 levelu w zwyż, których było ludziom żal już burzyć.
 

DeletedUser2732

Guest
@blazius1 - dzięki za twoją dogłębną analizę (wszystkie 3-y wpisy razem)... Naprawdę...
Tego z opisów i tabel nie da się wyciągnąć...
A twoja wiedza, doświadczenie i analiza tych danych... Bezcenna... :)
Dzięki...
 

DeletedUser2732

Guest
Czyli...? Jakie Cuda warto rozwijać do lev. 6, jakie na max.
a jakie warto postawić i zostawić na lev. 1 ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

blazius1

Paladyn
Najlepiej popatrz sobie na miasta Axatloca na s1 i s2. Acatloc przeanalizował cuda dawno temu i inwestuje PW konsekwentnie wg potencjału zdolności cudów.
Popatrz że większość podniósł do 6 poziomu i pozostawił i uczynił to regułą. Wyjątkami będą cuda najważniejsze podnoszone ponad ten level czyli Hale i Trony nie podniesione w ogóle, albo tylko na 2 poziom, które bez żalu najwyżej wyburzy. Wyjątkiem będą też najstrasze cudy, głównie Klasztory, podniesione wysoko zanim pojawiły się Gildie i Hale.

Ja Forum Elvenaru nie podniosę aż do 6. 3-4 poziom Forum w zupełności wystarczy ze względu na zdolności dot. zaklęć Magicznej Produkcji. Czas trwania tego czaru na poziomie 3 to 15 i pół godziny i to wystarcza w zupełności, a produkcja Magicznych Ziaren nie ma na razie żadnego znaczenia.

Trzymanie Latarni/Dzwonnic na 6 poziomie nie jest specjalnie opłacalne i one znikają z miast.

Niektóre cudy ekonomiczne amortyzują się już na pierwszym poziomie (Hale, Wieże, Wykopaliska). Jak jest miejsce tylko tymczasowo, to opłaca się je wybudować nawet tylko tymczasowo i nie podnosić do wyburzenia. Na Niziołkach ma to sens bo tkwimy już parę miesięcy w stagnacji i mamy miejsce po osadzie. A postawić i tak trzeba dla samego przekucia odłamków.

Trzymanie cudów wojskowych tylko na miesiąc/dwa mija się raczej z celem ale tez można na upartego. Zwłaszcza Bastion i Iglice do szkolenia na zapas.
 

DeletedUser1660

Guest
Najlepiej popatrz sobie na miasta Axatloca na s1 i s2. Acatloc przeanalizował cuda dawno temu i inwestuje PW konsekwentnie wg potencjału zdolności cudów.
Nie możesz brać pod uwagę jednego gracza. To, że testuje na cudach- jego sprawa.
Wszystko zależy od gracza. Co zadowala, co bierze pod uwagę.

Osobiście gram na wszystkich światach z różnymi poziomami rozwoju. Zaczynałam na Fel i aktualnie biorąc pod uwagę moją ówczesną "niewiedzę" jeśli chodzi o badania powiększeń, to zdecydowanie jestem skłonna dostawić cuda pod jednostki.
A to tylko dlatego, że aktualnie w turnieju płacę krocie w surowcach (na Fel), chociaż początkowe klikam wojskiem "auto". Poza tym widać różnicę w surowcach.
Mimo wszystko najbardziej cenię sobie osiągnięcia na Fel.

A przypomnę, że aktualnie gracze mają łatwiejszą ścieżkę do rozbudowy cudów...
 

DeletedUser2732

Guest
Nie możesz brać pod uwagę jednego gracza
Zgadzam się... Dlatego ten wątek, aby więcej graczy wypowiedziało się ze swojej podkreślam subiektywnej strony...
Wtedy analizując dlaczego ktoś czegoś używa i czy realnie odczuwa z tego korzyść, każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie...
Wojownik, handlarz, budowniczy itd. :)
Przy okazji dzięki za link do tej angielskiej strony... Nie źle uzupełnia dane z Wiki...
Szczególnie tabele mówią czego się spodziewać na kolejnych levelach... :D
Ciekawie poszerza spektrum spostrzeżeń graczy... :)
 

blazius1

Paladyn
Główna zdolność Hal to stały bonus do produkcji. Ludziki to dodatek bez którego Hale nadal byłyby najlepszym cudem ekonomicznym.
Komu brakuje populacji stawia po prostu Otchłań. To jest malutki cud do populacji. Najczęściej Otchłań podnoszona jest wysoko.
 
Ostatnia edycja:

jakub357

Łucznik
Zaznaczyłem:
Złotą Otchłań - to oczywiste, 1 cud, zajmuje tylko 3x3 i daje masę ludności.
Górskie Hale - multum ludności i bezcenna produkcja towarów.
Grzybki Mądrości - przy około 6 poziomie i rozdziale Leśnych Elfów, posiadając tylko 2 Zbrojownie i mając maksymalny poziom Koszarów, pozwala na rekrutacje przez 5 godzin. A więc opłaca się zdecydowanie bardziej niż kolejna Zbrojownia, to raz. A dwa, że poziom zwiększenia oddziału do treningu zależy od Zbrojowni; a nie jak w przypadku Krasnoludzkiego Bastionu, od zbadanej technologii Powiększenia Oddziału, której badać się nie opłaca i dlatego jej nie badam, więc bonus z Bastionu byłby malutki.

Oprócz tych trzech Cudów, dodałbym jeszcze Smocze Opactwo - mana za każde zaklęcie, oraz zwiększona siła Magów (którzy są w zasadzie najsilniejszymi jednostkami - rekrutuję tylko i wyłącznie ich).
 

DeletedUser2017

Guest
Widzę, że temat robi się coraz ciekawszy :) Jestem przed wejściem w krasnoludy i mam u siebie Księgę tajemnic i Bezdenne wykopaliska na 1 lv. oraz Złotą otchłań na 3 lv.
Zanim dojdę do Górskich hal to trochę minie czasu, jednak już teraz widzę że nie warto rozbudowywać Księgi tajemnic powyżej 2 lv. bo i tak czas zwiadu się wydłuża a zysk niewielki. Lepiej jest coś w tym miejscu postawić.
A co sądzicie o Bezdennych wykopaliskach czy warto rozbudowywać? Dają zasoby i dodatkowe relikty za prowincję.
 
Do góry