• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

nowy gracz - jakie cuda stawiać najpierw?

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser4457
  • Data rozpoczęcia

DeletedUser4457

Guest
Witam,

po kilku latach na foe zawitalem na elvenar,

czy ktoś może wyjasnic które cuda warto stawiać i w jakiej kolejnosci najlepiej? wiem ze w foe jest pewnego rodzaju lista, ktora perle najpierw ( arka ).
Czy istnieje taka lista tutaj?

pozdrawiam
 

DeletedUser1775

Guest
To zależy jak będziesz grał... Złota otchłań nie zawadzi - praktycznie każdy ma, a reszta zależy od strategii ;) Poza tym niektóre kiedyś cenne cudaki, dziś są o kant obić...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

GrzegorzTheGreat

Tancerz ostrzy
Złota Otchłań - bo jest najszybciej, bo jest najmniejsza i w przeliczeniu na pole daje sporo złota i ludków do pracy.
Iglice Burzy - są też dość szybko i dają dość ważne bonusy, jak wzmocnienie ataku łuczników oraz przyspieszenie produkcji w koszarach,
a jakby się nie grało, to wojsko mniej lub bardziej się przydaje.
Te moim zdaniem "must have".
A potem to już rzeczywiście zależy od preferencji.
Na przykład ja, gdybym miał terez jeszcze raz zaczynać od początku, to postawiłbym Księgę Tajemnic
(bo na początku jest dużo zwiadów, za które Księga daje młotki), ale bym jej nie rozbudowywał,
nie szkoda by mi było jej potem skasować w późniejszych rozdziałach.
 

Koval92

Kapłan
złota otchłań - dużo populacji + złoto - bardzo dobry cud
iglice burzy - jeden z najważniejszych cudów wojskowych- znacznie szybciej szkolisz w koszarach 5 podstawowych jednostek
klasztor sztuk walki - dodaje życia wojsku i daje dużo kultury, jeden z ważniejszych cudów wojskowych, natomiast ja dawałem radę przez pierwszy rok czasu z klasztorem na 1 poziomie.

z pozostałych pierwszych 8 cudów musisz przemyśleć

księga tajemnic i bezdenne wykopaliska z reguły nie są rozbudowywane przez większość graczy, tylko używane, żeby sobie przekuwać zniszczone odłamki run na pełne runy do innych cudów. Jeżeli ci brakuje młotków na starcie to możesz postawić ale nie są niezbędne u średniego gracza.

Kryształowa latarnia morska (u ludzi jest inny cud który ma ten sam efekt) i ruiny strażnicy mają sens jeżeli dbasz o wysoki poziom kultury miasta, niektórym wystarczy średnia premia kultury i tego nie stawiają

Trony wysokich ludzi to specjalny cud który pomaga wzmocnić kulturę ale ma sens tylko wtedy, jeżeli masz parcie na punkty rankingowe. Rzadko kto to ma ten cud jeżeli nie jest w absolutnym top rankingu i nie ma wszystkich innych cudów na max. Oni wtedy stawiają sobie te niepotrzebne cuda i je rozbudowują tylko dla punktów rankingowych jakie dają, a trony są właśnie zależne od poziomów pozostałych cudów.
 

DeletedUser2017

Guest
Kiedyś był podobny temat tutaj na forum:
można byłoby go odświeżyć :)
 

Sorcha

Rycerz
@PMprzemek mówisz masz, wstawiam posta, którego nawet polubiłeś :)
To ja też taki subiektywny przegląd wstawię z podkreśleniem tych, które zaznaczyłam w ankiecie. Umówmy się, że z reguły cuda są mało opłacalne tak czy inaczej, jeśli stoją na niskim poziomie.

Księga Tajemnic - postawiłam z myślą, że dostawanie dodatkowych 5 PW dziennie jest takie super. Przed chwilą policzyłam, że samo dojście do tego poziomu wymaga ponad 8k PW - gdybym codziennie zbierała te 5 PW, to łączny koszt zwróciłby mi się po 4,5 roku gry z tym cudem na tym poziomie. Licząc od postawienia na 1 poziomie, pewnie wyszłoby z 6 lat, jak nie więcej. Gdy tylko znajdę odpowiedni nowy układ, wyrzucam. Jak już zostało wspomniane, zastrzyk zasobów raz na 2-4 dni szału nie robi - tym bardziej, gdy mamy szybkie bonusy i zaklęcia.
Złota Otchłań - o ile kasy zazwyczaj nie brak, o tyle ludności prawie zawsze. Małe, zgrabne, ładne. Zdecydowanie na plus. I bardzo długo używałam avataru z niego. :)
Bezdenne Wykopaliska - jedyny cud, jakiego nigdy nie postawiłam spośród tych, co mogłam. Reliktów można mieć w bród z turniejów, a zasobów... patrz wyżej.
Iglice Burzy - mam trochę mieszane uczucia. Postawiłam z myślą o turniejach i chyba coś tam daje, bo łucznicy całkiem całkiem się sprawdzają. Przyspieszenie szkolenia też dobre podczas turniejów, jeżeli wchodzi się na grę w miarę często, ale nie widzę go pośród najważniejszych dla mnie cudów.
Klasztor Sztuk Walki (Sanktuarium) - podobnie jak Iglice. Za duży ten % zdrowia nie jest, ale zawsze coś. Na pewno jest to dobry budynek kulturowy, po niewielkiej rozbudowie daje zdecydowanie więcej, niż większość, jeśli nie wszystkie, budynki eventowe. Minusem jest to, że nie da się go zmotywować, no i po wkroczeniu many do gry kultura i tak przychodzi wraz nią... ale tam. Dodaje grafikę w tle miasta i był moim pierwszym cudem, więc jakoś tak się przyzwyczaiłam. :)
Magiczna Latarnia Morska (Wielka Dzwonnica) - podobnie jak Klasztor, daje grafikę i też się przyzwyczaiłam. (; Co do walorów praktycznych jakoś nigdy nie mam tak, żeby wszystkie budynki u mnie były zmotywowane jednocześnie, zawsze też kilka osób wrzuci w ratusz mimo wyraźnie napisanego Bud/K. Latarnia zapewnia mi dłuższy czas trwania motywek. Pisałam wcześniej, że zasobów jest zawsze dużo. U mnie nie do końca, bo produkcja w manufakturach pochłania szczególnie dużo młotków, dodać do tego koszary i rozbudowę, i jestem na minusie. Tu własnie sobie radzę zaklęciami w razie potrzeby, a motywki na co dzień zwiększają trochę produkcję.
Ruiny Strażnicy - i znowu: nie jest to najważniejszy cud, ale się przydaje głównie ze względu na motywki. I daje piękny avatar. :D
Trony Wysokich Ludzi - w zasadzie przydatny tylko dla tych, co dbają o ranking, czyli z ekonomicznego punktu widzenia wcale.
Krasnoludzki Bastion - postawiłam z myślą o wojsku na turnieje, do orków miałam zrobione wszystkie powiększenia, mniej więcej wtedy weszły zmiany w turnieju. Bądź co bądź koszary zawsze pracują krócej, niż ja śpię/jestem na zajęciach. Teraz powiększeń nie robię, więc niedługo też będzie trzeba usunąć.
Górskie Hale - jak najbardziej przydatne, populacja i zwiększenie produkcji towarów. Może na początku trochę słabo to wygląda, ale na wyższych poziomach całkiem przyzwoicie.
Wieże Dobrobytu - znów może nie najlepsze od razu, ale po kilku poziomach z powodzeniem zastępują warsztat.
Kwitnąca Gildia Kupiecka - zdecydowanie jeden z najlepszych cudów. Najlepiej ją postawić od razu, kiedy to tylko możliwe. Orki to katorga, nawet kilka dodatkowych % sprawia, że trochę lżej to wygląda. Poza tym dzięki temu hurtownik nie jest taki straszny, zawsze to jakaś zniżka.
Kuźnia Bohaterów - bonus pod turnieje i zastępuje zbrojownię pod kątem produkcji orków, nie pobierając przy tym młotków. Dla jednych może być to za mało, mi pasuje do układu miasta. :)
Świątynia Wesołych Grzybków - tutaj mam zupełnie mieszane uczucia. Postawiłam, bo przy 3 zbrojowniach i tak bardziej zwiększa produkcję w koszarach (patrz: bastion), niż same 4 zbrojownie, a dodatkowo łucznicy sami się szkolą bez pobierania młotków. Szału nie ma, ale od biedy może stać, tym bardziej, że nie zależy od powiększeń oddziału.
Ambasada Enara - z tego samego powodu, dla którego nie postawiłam wykopalisk, nie zamierzam nigdy postawić tego - lepiej postawić kolejną wierzbę, niż dostawać za zwiad co 3-4 dni. A odłamki? Śmiechu warte.
Latająca Akademia - nie mam obozu najemników i nie zamierzam mieć, 2 budynki produkujące wojsko w zupełności mi wystarczą, i tak miejsca pod gościnne nigdy nie jest za dużo.
Labirynt Ciemnej Materii - jeszcze tak daleko nie zaszłam, trudno mi ocenić, czy jest wystarczająco dobry przy swoich kolosalnych rozmiarach.
Smocze Opactwo - bonus przydatny na turnieje, a wydaje mi się, że przy użyciu zaklęć jest szybkim źródłem many - trochę jak te szybkie bonusy monet i młotków z eq.
Świątynia Ropuch - zapewne dobry na turnieje.
Centrum Handlowe Elvenar - nie wiem, na ile przydają się te boskie ziarna, ale sam bonus do produkcji towarów z zaklęciem jest taki sobie.
Link do post: https://pl.forum.elvenar.com/index.php?threads/jakie-są-najlepsze-cuda-z-cudów.2683/post-32915
 

DeletedUser2017

Guest
@Sorcha fajnie jednak od tamtego czasu trochę gra się zmieniła dlatego zaproponowałem odświeżenie tamtego tematu zamiast zakładania nowego :)
 

Sorcha

Rycerz
@Sorcha fajnie jednak od tamtego czasu trochę gra się zmieniła dlatego zaproponowałem odświeżenie tamtego tematu zamiast zakładania nowego :)
W sumie masz racja, ale zauważ jest mnóstwo budynków, które dają złamane odłamki run. Takie jak Bankiet z zestawu karnawałowego, Feniks Ognia i inne, więc Niekończące Wykopaliska nie są już potrzebne. Jest tylko ale nowi gracze mogą nie mieć tych budynków bo skąd? Można brać z turniejów ale to może niektórym nie wystarczać!
A co do odświeżenia to dobry pomysł, ale może wystarczy poczytać trochę poradników np https://elvengems.com/ancient-wonders/comparison-guide/
 
Ostatnia edycja:
Do góry