• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Offtopic ze Spoilerów grudzień 2022(Powiększenie oddziału, robić czy nie?)

Ovocko

Rycerz
Za to z plusów dużo „taniej” można podbijać mapę prowincji, również zwieksza to produkcje jednostek w budynkach typu bastion dlatego długofalowo wydaje się korzystniejsze robienie tych badan

Trochę to zależy od stylu gry. Jak ktoś zagląda do miasta raz dziennie, to pewnie dla niego "pasywny" przychód wojska nie będzie zbyt atrakcyjny, bo jeden zbiór różnicy wielkiej nie robi.
Jeśli ktoś jest w stanie zaglądać regularnie co 3h, to z kolei jest w stanie wycisnąć te 5, może nawet 6 zbiorów (np. pierwszy zbiór o 7 rano, ostatni o 22), a to już daje całkiem sporo.
 

djmags14

Rozbójnik
Maksymalna wielkość oddziału pod koniec XX rozdziału to 8556 jednostek, z czego 4524 (53%) wynika z badań obowiązkowych, a 4032 (47%) z badań opcjonalnych.
I znów masz (prawie) rację. :)

Pomnożenie x3 jak najbardziej jest prawdziwe. Tylko same proporcje podziału są ciut inne.

Nie 4524+4032, ale 6+4170+4380

Ta 6 to wielkość bazowa odziału, a potem na koniec XX rozdziału dochodzi (1+75)/2*75*3

Przy pominięciu opcjonalnych badań: 6+(1+75)/2*75*3-4380.
 
Ostatnia edycja:

Deleted User - 198835

Guest
@Ovocko a co ma powiększenie oddziału do walki z oddziałem szkoleniowym , że według ciebie powiększając oddział do walk to od razu więcej się szkoli wojska ?
I to w dodatku bez zwiększenia czasu szkolenia
 

Ovocko

Rycerz
@Ovocko a co ma powiększenie oddziału do walki z oddziałem szkoleniowym , że według ciebie powiększając oddział do walk to od razu więcej się szkoli wojska ?
I to w dodatku bez zwiększenia czasu szkolenia

A gdzie ja niby coś takiego napisałem?
Chyba że mylisz produkcję "pasywną" z cudów, z produkcją pochodzącą z budynków szkoleniowych?
Pls, czytaj uważnie.



@djmags14
Te bazowe 6 doliczyłem do badań obowiązkowych (nie wymaga badania, ale nie można tego pominąć), ale fakt, że tego nie opisałem.
Natomiast co do reszty wyliczeń, to faktycznie machnąłem się i jedno opcjonalne badanie zaliczyłem do obowiązkowych, niemniej Twoje wartości również nie są poprawne :p

EDIT: Znalazłem jeszcze jednego babola, teraz zestawienie już jest poprawne. Poniżej skorygowane tabelki

Po korekcie (możesz sprawdzić, załączam listę badań obowiązkowych oraz opcjonalnych) wygląda to tak:
Masz 41 badań obowiązkowych, które dają sumarycznie 4128 przyrostu (plus bazowe 6 to razem 4134):

nr powiększeniaPrzyrost wojskaRodzaj
1​
3​
X
2​
6​
X
4​
12​
X
6​
18​
X
7​
21​
X
8​
24​
X
10​
30​
X
11​
33​
X
12​
36​
X
14​
42​
X
16​
48​
X
18​
54​
X
19​
57​
X
21​
63​
X
23​
69​
X
24​
72​
X
27​
81​
X
29​
87​
X
31​
93​
X
33​
99​
X
34​
102​
X
35​
105​
X
36​
108​
X
37​
111​
X
38​
114​
X
40​
120​
X
41​
123​
X
43​
129​
X
44​
132​
X
45​
135​
X
46​
138​
X
49​
147​
X
50​
150​
X
51​
153​
X
58​
174​
X
59​
177​
X
65​
195​
X
67​
201​
X
73​
219​
X
74​
222​
X
75​
225​
X
Total
4128​
41​


Do tego 34 badania opcjonalne (w sumie 4422 przyrostu).

nr powiększeniaPrzyrost wojskaRodzaj
3​
9​
O
5​
15​
O
9​
27​
O
13​
39​
O
15​
45​
O
17​
51​
O
20​
60​
O
22​
66​
O
25​
75​
O
26​
78​
O
28​
84​
O
30​
90​
O
32​
96​
O
39​
117​
O
42​
126​
O
47​
141​
O
48​
144​
O
52​
156​
O
53​
159​
O
54​
162​
O
55​
165​
O
56​
168​
O
57​
171​
O
60​
180​
O
61​
183​
O
62​
186​
O
63​
189​
O
64​
192​
O
66​
198​
O
68​
204​
O
69​
207​
O
70​
210​
O
71​
213​
O
72​
216​
O
Total
4422​
34​


No nie chce to wyjść inaczej :)
Edit: Okazuje się, że jednak chce :eek::D
 
Ostatnia edycja:

djmags14

Rozbójnik
@Ovocko a co ma powiększenie oddziału do walki z oddziałem szkoleniowym
Tutaj jest bardzo dobra odpowiedź:
Wielkość oddziału (z powiększeń):
W tej chwili jest to parametr, który określa ilość jednostek/oddział w walkach, które prowadzimy na mapie (w odkrytych prowincjach).
Dodatkowo jest on podstawą dla wyliczania produkcji "pasywnej" cudów (grzyby, bastion, ropuchy, drzewko, itd.).
Jedyna możliwość, by ten parametr przełożył się na wielkość oddziału produkcyjnego to posiadanie bastionu, w przypadku którego powiększenie produkcji jest wyliczane na podobnej zasadzie jak "pasywny" przychód wojska (wielkość oddziału * moc cudu)
Ilość jednostek po stronie gracza tylko do walk na mapie (odkrytych prowincjach) wyznacza właśnie wielkość oddziału. Czym on jest większy tym łatwiejsza walka, bo gracz ma do dyspozycji więcej wojska. Oczywiście przy przegranej traci więcej wojska, ale to już bardziej skutek umiejętności walki.
że według ciebie powiększając oddział do walk to od razu więcej się szkoli wojska ?
I to w dodatku bez zwiększenia czasu szkolenia
Z grubsza mówiąc bezpośrednio nie szkoli się więcej wojska.

Jednak umownie nazwane wojsko dodatkowe (z tytułu działania cudów) jest w większej ilości (i to w tym samym czasie), bo do wyznaczania jego ilości jest używany parametr wielkości oddziału wynikający z powiększeń. Podobny mechanizm ma zastosowanie przy użyciu grupy wojskowej z inwentarza. Np otrzymujemy 10 oddziałów. Ile będzie to jednostkowych sztuk? Właśnie o tym decyduje wielkość oddziału.

Jak system prosi o zgromadzenie (zebranie, wyprodukowanie) wojska do zadania lub w PB to brana jest pod uwagę wielkość oddziału. I tutaj działa zasada: czym mniejszy oddział tym mniej potrzebnych sztuk wojska. Natomiast z grubsza ujmując (patrz powyższy opis) czas produkcji nie zmienia się, więc daną rzecz zaliczymy szybciej lub wolniej (łatwiej lub trudniej).

Wracając do tych badań dodatkowych. Ta metematyka jest ciężka :cool: Ja musiałem zrobić czeski błąd i zamiast 4230 wpisać 4320. Będzie XXI rozdział i znów to się kosmetycznie zmieni. W największym uproszczeniu: wielkość oddziału ze wszystkimi odkrytymi powiększeniami jest o 100% większa niż bez nich.
 
Ostatnia edycja:

Deleted User - 198835

Guest
To określajcie to jak należy - ja sam gram od dawna i wiem , że w koszarach , terenach treningowych i obozie najemników nie zmienia się ilość szkolonych wojsk jak odkryje się powiększenie w badaniach , ale nowi mogą się sugerować Waszymi słowami i będą pretensje
A poza tym ja nie mający budynków na które te badania działają nie wiedziałem o tym i sam pomyślałem tylko o podstawowych trzech budynkach
EDIT
@Ovocko mój post który zacytowałeś był pod wypowiedziom , które Ciebie cytowało i zostało przeniesione do tego tematu , więc jak nie pamiętasz wszystkiego , to cofnij się o pare Twoich wypowiedzi w tym temacie a do tego nie tyle ktoś ma czytać uważnie i domyślać się wszystkiego , ale Ty sam możesz pisać tak , żeby każdy zrozumiał , i jak używasz skrótów myślowych , to potem nie miej pretensji , że ktoś coś źle zrozumiał - od razu wyprzedam , że to nie jest nic do Ciebie a tylko odpowiadam na pytanie - mi tak samo może się chcieć teraz szukać , jak Tobie - powodzenia :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Ovocko

Rycerz
@Andrzej M , może zamiast bić pianę, po prostu czytaj ze zrozumieniem.
Odsyłam do swojego postu tutaj:

Że zacytuję:
  1. Wielkość oddziału (z powiększeń):
    W tej chwili jest to parametr, który określa ilość jednostek/oddział w walkach, które prowadzimy na mapie (w odkrytych prowincjach).
    Dodatkowo jest on podstawą dla wyliczania produkcji "pasywnej" cudów (grzyby, bastion, ropuchy, drzewko, itd.).
    Jedyna możliwość, by ten parametr przełożył się na wielkość oddziału produkcyjnego to posiadanie bastionu, w przypadku którego powiększenie produkcji jest wyliczane na podobnej zasadzie jak "pasywny" przychód wojska (wielkość oddziału * moc cudu)

Oraz:

No i jest jeszcze piąty parametr, zupełnie niezależny od czterech powyższych, a mianowicie szybkość szkolenia. Ta z kolei zależy od bazowej prędkości szkolenia budynku oraz mocy odpowiedniego cudu (dla koszar iglice, dla obozu akademia, dla terenów źródła). Moc wyjściowa jest iloczynem prędkości szkolenia budynku oraz mocy właściwego dla niego cudu.

I jeszcze:

W praktyce więc wielkość oddziału (z powiększeń) na produkcję może mieć wpływ jedynie wtedy, jeśli dany gracz posiada bastion. W innych przypadkach jej wpływ na wielkość oddziału produkcyjnego jest dokładnie zerowy.

Zacytowany wyżej post jest dokładnie CZTERY posty wcześniej przed wypowiedzią, do której się jakoby odnosisz.

Sorry, ale z mojej perspektywy wygląda to tak, że włączasz się w przypadkowym miejscu rozmowy, czytasz jeden wyrwany z kontekstu post i dorabiasz do niego niestworzone teorie, chyba jedynie po to by sprowokować zadymę.

Nawet przy przeczytaniu tylko i wyłącznie tego jednego posta z całej rozmowy, to, że cytowany w nim @BlossomValvi pisze o "produkcji budynków typu bastion", a ja z kolei mówię o "pasywnym" przychodzie wojska oraz o tym, że wielkość przychodu zależy od tego jak często zbieramy produkcję, powinno wystarczyć, by załapać że nie rozmawiamy o produkcji budynków koszarowych ani o wielkości oddziału produkcyjnego.

Pls, na przyszłość najpierw zapytaj, a dopiero później przypisuj mi (czy komukolwiek innemu) autorstwo teorii wziętych z kosmosu.


Na marginesie, Twój komenarz pojawił się pod postem djmagisa a nie moim, poza tym jest tak oderwany od tego o czym rozmawialiśmy powyżej, że daruj, ale nie będę zgadywał jakimi meandrami myślenia doszedłeś do wniosków jakich doszedłeś.

Tak więc swoją poradę o "pisaniu by każdy zrozumiał" zastosuj proszę w pierwszej kolejności do siebie samego.
Inaczej będę niestety zmuszony po prostu wrzucić Cię do użytkowników ignorowanych - szkoda mi czasu na takie przepychanki.
 
Ostatnia edycja:

stapa11

Rozbójnik
Pozwolę sobie zignorować przycinki kolegów i wrócić do tematu.
Nie chcę się mądralować, bo jestem nowy, ale moje rozumowanie jest takie (i szczerze lubię jak padają konkrety w krytyce):

Mam walkę w prowincji na mapie i do tej walki wystawiam 5 oddziałów.
Jeśli mój oddział bazowy jest 1500, to muszę wyprodukować 5x1500 np. strzelców.
Jeśli powiększę oddział bazowy z opcjonalnych badań i jest on 1600, to muszę wyprodukować 5x1600 żeby zrobić tę samą walkę.
Czyli potrzebuję więcej młotków.

Być może, stracę mniej wojska i zostanie mi nie 900, a 1200 i być może powiększenie oddziału zaowocuje zyskiem (oszczędnością), i na wojsku, i na młotkach. Ale być może, że zrobię błąd i stracę wszystko, czyli więcej. Nie wiem, bo mapę robię surką i mi to wisi.

Co do PB, to też mi to wisi, bo przy mojej produkcji i tak zostaje mi masa odznak, których ni jak nie idzie wepchnąć.

IMHO to wszystko są niuanse i jeśli dyplomy mają mi pomóc w rozwoju, będę tylko się zastanawiał, czy warto wepchnąć PW w te stare zadania, czy w te nowe, które odkrywają nowe tematy. A, że czasem brakuje czegoś, żeby popchnąć drzewko, a dżinn akurat posypał PW, warto chyba wepchnąć to PW a stare zadania drzewkowe; bardziej niż w cuda.
 

Ovocko

Rycerz
Mam walkę w prowincji na mapie i do tej walki wystawiam 5 oddziałów.
Jeśli mój oddział bazowy jest 1500, to muszę wyprodukować 5x1500 np. strzelców.
Jeśli powiększę oddział bazowy z opcjonalnych badań i jest on 1600, to muszę wyprodukować 5x1600 żeby zrobić tę samą walkę.
Czyli potrzebuję więcej młotków.

Co do zasady się zgadza, rzecz w tym, że uwzględnia to wyłącznie aspekt produkcyjny, natomiast trzeba (a przynajmniej warto) uwzględnić tu jeszcze aspekt balansu w walce w danej prowincji.

Załóżmy, że w prowincji X przeciwnik wystawia 5 oddziałów, o rozmiarze 3000 każdy. Ta ilość nie jest zależna od odblokowanych przez Ciebie powiększeń, ale od kosztów zwiadu tejże prowincji (co do zasady - im dalej od miasta tym więcej, uwzględniając oczywiście badania na obniżenie kosztów zwiadu itp.).
Innymi słowy niezależnie od tego, czy Twój rozmiar oddziału wynosi 1500, 1600, czy 5000, w prowincji "X" za każdym razem będziesz miał do czynienia z oddziałem o rozmiarze 3000.
Mając oddział 5000, raczej bez trudu pokonasz przeciwnika wojskiem. Przy oddziałach o rozmiarze 1500 może być ciężko, może wymagać wzmocnień, może się w ogóle nie udać.

To, że "potrzebujesz więcej młotków" przekłada się więc wprost na to, że zwiększasz swoje szanse wygranej w danej walce (zmieniasz rozkład sił pomiędzy wojskami swoimi i przeciwnika), i rzeczywiście, paradoksalnie może obniżyć koszty tej walki (dzięki przewadze liczebnej jesteś w stanie szybciej pokonać wojska przeciwnika, a zatem otrzymać od nich mniej ciosów)

W czasach, gdy od powiększeń oddziału zależała wielkość oddziałów przeciwnika w turnieju, wielu ludzi (łącznie ze mną) omijało opcjonalne powiększenia i po prostu godziło się z tym, że od pewnego momentu w ogóle nie miało sensu wystawiać wojska do walk na mapie, bo miało się w zasadzie gwarantowaną przegraną.

Teraz już nie ma takiej zależności, więc odblokowując opcjonalne powiększenia zyskujesz pewną elastyczność - możesz negocjować surowcami, możesz wystawiać wojsko, podczas gdy bez tych powiększeń zdany jesteś w zasadzie wyłącznie na surowce (których wymagana ilość będzie akurat taka sama, niezależnie od Twojego rozmiaru oddziału)
Pamiętaj też, że surowce też przecież kosztują młotki (lub inne zasoby), a negocjacje wymagają czasem dóbr potencjalnie rzadkich (ziarna, orki, mana, itp),
Co też warto uwzględnić w rachubach, bo może okazać się, że koszt związany ze stratami w walce będzie i tak niższy od kosztu związanego z produkcją surowców i innych zasobów potrzebnych do negocjacji.


Osobiście widzę więcej benefitów związanych z powiększeniem oddziału niż minusów (warto tu dodać, że mam bodaj wszystkie cuda produkujące wojsko, więc odblokowanie powiększeń robi mi sporą różnicę)
Nie mnie jednak oceniać, jaka strategia będzie najlepszym wyborem dla Ciebie czy kogoś innego.
 
Ostatnia edycja:

stapa11

Rozbójnik
Osobiście widzę więcej benefitów związanych z powiększeniem oddziału niż minusów
Całkowicie się zgadzam. Szczególnie w kontekście dyplomów na te nowe cuda.
Moja strategia w tej chwili jest taka, że jak mam przestuj w drzewku badań spowodowany brakiem czegoś-tam, to schodzące PW ładuję w stare, opcjonalne zadania, których nie kończę póki co, ale są gotowe do skończenia. Szkoda mi tych normalnych PW na zastępstwo AW.
 

Ovocko

Rycerz
No doooobrze, policzyłem to na przykładzie.

Wszedłem sobie do jednej z otwartych prowincji, wybrałem pierwszą z brzegu walkę i mam takie parametry:

Przeciwnik:
7 oddziałów, wielkość oddziału 5641, jednostki lekkie strzelające i magiczne (w układzie 5 lekkich strzelających + 2 magiczne)
Koszt negocjacji: 25 tys stali, 49 tys kryształu, 12 tys. pyłu, 750 orków.

Licząc to po produkcjach bonusowych (dla manufaktur przyjąłem maksymalne wzmocnienie z reliktów, ale bez hal czy czaru podarunku) mamy koszt wyprodukowania niezbędnych zasobów do negocjacji dokładnie 214 349 młotków + 2 143 488 sztuk złota.

Wystawiłem do walki 5 oddziałów tancerzy ostrzy (wielkość oddziału 8556), przy czym trzeba tu dodać że mam aktywne wzmocnienia do turnieju (w sumie 2 zbrojmistrze i 1 ulepszenie), natomiast nie karmiłem feniksa.

Wynik walki to 1900 jednostek strat, co daje nam 26 600 młotków.

Dalszy komentarz jest chyba zbędny...

Gdyby uwzględnić w wyliczeniach jeszcze hale na maksymalnym poziomie, to koszt negocjacji wynosiłby odpowiednio 170 148 młotków i 1 701 479 złota.

Dopiero centrum handlowe na maksymalnym poziomie coś zmienia (82 596 młotków i 825 960 złota), ale nadal negocjacje wypadają drożej

Edit: popatrzyłem jeszcze raz i widzę, że wyliczyłem to nie dla 35, ale 31 poziomu hal, niemniej uwzględnienie tych 4 poziomów więcej nie zmieni zbyt wiele
 
Ostatnia edycja:

djmags14

Rozbójnik
Patrząc na korzyści wynikające z odkrycia dodatkowych rozszerzeń to koszt ich zdobycia (np PW) jest o wiele niższy niż zyski (dodatkowe jednostki z cudów wynikające z wielkości oddziału, poziom trudności walk na mapie, dyplomy w kociołku, itd.).

Jednak nie zmienia to faktu, że IG nadal traktuje te badania jako opcjonalne i tak zostaje. W sytuacji, gdyby decyzje IG byłyby przewidywalne to temat nie byłby chowany po wątkach spamów i sposób wyliczenia parametrów związanych z walką byłby upubliczniony przez Wydawcę, a nie graczy. Dla jednych (np. graczy o niedługim stażu w grze z komentarzami w tym wątku) problemem jest strata PW. Inni dobrze próbują ocenić potencjalne korzyści (na ten moment, przy obecnej mechanice). Tylko najważniejsze pytanie brzmi: jak długo tak zastanie? (nie mylić z pytaniem: czy tak zostanie?).
 

Ovocko

Rycerz
Tylko najważniejsze pytanie brzmi: jak długo tak zastanie? (nie mylić z pytaniem: czy tak zostanie?).

Zaryzykowałbym tezę, że skoro IG jest nieprzewidywalne, to tak naprawdę to pytanie nie ma absolutnie żadnego znaczenia :p
Nawet jeśli dowiedzielibyśmy się jakie są plany, to nieprzewidywalność oznacza, że mogą się one w dowolnej chwili zmienić w dowolny sposób.

Druga teza, którą zaryzykuję, jest taka, że moim zdaniem dla większości graczy ewentualne zmiany nie będą w istotny sposób wpływać na grę.
Owszem, w przypadku graczy "monoprofilowych" (czytaj: tych co koncentrują się wyłącznie na jednym elemencie gry, typu turniej/iglica/przygoda/itd.) i optymalizujących miasto wyłącznie pod ten jeden wybrany aspekt, zmiana może wywrócić wszystko do góry nogami (albo przeciwnie - przyjęta przez nich linia rozwoju miasta zadziała jeszcze efektywniej).
Natomiast w przypadku tych, którzy starają się łączyć i wykorzystywać różne elementy gry, przypuszczam że będzie się to w taki czy inny sposób bilansowało.
Przynajmniej takie mam doświadczenia ze zmianami wprowadzanymi dotychczas.

Np. zmiany w mechanice turniejowej większości graczy i bractw ułatwiły grę a nie utrudniły - osiągnięcie pułapu 10+ prowincji (czytaj: szansa na 10 skrzyń dla bractwa, czyli schemat dla gracza) jest możliwe w zasadzie dla każdego, bez żadnych wzmocnień czy z naprawdę minimalną ich ilością, co wcześniej wcale nie było takie banalne.

Patrząc na przykład praktyczny: przy wprowadzaniu nowej mechaniki dużo było dyskusji o wpływie poziomu cudów na trudność turnieju oraz iglicy, mowa była, że zbyt duża ilość cudów w ogóle może uniemożliwić osiąganie przyzwoitego wyniku w turnieju itd.
I tutaj np. moje wrażenia są takie, że o ile być może przy "wyczynowym" robieniu turnieju ma to znaczenie (patrz uwaga o graczach "monoprofilowych"), o tyle ten próg (o ile w ogóle się pojawia) musi leżeć naprawdę wysoko.
W moim przypadku, posiadanie potężnej ilości cudów (suma poziomów: 761 i rośnie), sporej ilości ekspansji i dobicie do końca XX rozdziału przełożyło się na wzrost trudności w taki sposób, że aby utrzymać podobny poziom wyniku turniejowego (circa 10-12k punktów) wcześniej wystawiałem 4 swobodne ulepszenia, a teraz muszę ich wystawić 5. (oświeconych i powielaczy używam bardzo sporadycznie i zazwyczaj wtedy daję mniej ulepszeń).
Biorąc pod uwagę benefity (np. odzyskanie sporej ilości przestrzeni, jako że dzięki odpowiednim kombinacjom cudów i budynków w swoim mieście zredukwałem ilość manufaktur i rezydencji do zera, w zasadzie na upartego mógłbym też pozbyć się ostatniego warsztatu), uważam że jest to koszt akceptowalny.
 

Wielki Bzyku

Wędrowiec
Cześć wszystkim chciałbym się zapytać czy warto robic powiekszenia odzdzialu czy nie. Sorki już ten temat był pewnie poruszany wiele razy ale nie mogę znalesc nigdzie odpowiedzi a ja nie wiem co z tym fantem zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Do góry