• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Opcja ,,czekaj"

  • Rozpoczynający wątek Ramis
  • Data rozpoczęcia

Czy jesteś za wprowadzeniem opcji czekania?

  • Tak

    Głosy: 10 100,0%
  • Nie

    Głosy: 0 0,0%
  • Nie mam zdania

    Głosy: 0 0,0%

  • W sumie głosujących
    10

DeletedUser

Guest
Od samego początku, jak zawitałem do Elvenar, jedną z najbardziej brakujących opcji była opcja ,,czekaj" podczas walk. Dla niewtajemniczonych - opcja ta pozwala przenieść ruch jednostki na koniec kolejki, zamiast ją kończyć.

Przykład:
Przeciwnik posiada np. golemy, a ja gram tancerzami ostrzy. Tancerze mają wyższą inicjatywę, więc mają pierwszeństwo, ale nie mogę za bardzo podejść, bo golemy mnie od razu uderzą. Jeśli byłaby opcja czekaj, wtedy można by przesunąć swój ruch na koniec kolejki, dzięki czemu golemy będą zmuszone wykonać ruch jako pierwsze, a potem dopiero ja podejdę tancerzami i w następnym ruchu od razu będę mógł zaatakować wroga. Przyda się to też w paru innych przypadkach, dzięki czemu walka będzie znacznie bardziej atrakcyjna i zyskamy więcej możliwości taktycznych, a ponad to taka opcja uwydatniłaby wartość inicjatywy, bo w obecnych warunkach wyższa inicjatywa czasem działa na niekorzyść.

Uprzedzając ewentualne pytania: jeśli kilka jednostek użyje opcji ,,czekaj" to pod koniec tury, ta jednostka będzie wykonywać ruch jako pierwsza, która użyła opcję ,,czekaj" jako ostatnia. Czyli jednostka z najwyższą inicjatywą, po użyciu opcji ,,czekaj" wykonywać będzie swój ruch na samym końcu tury.

Oczywiście każda jednostka może ,,czekać" tylko raz na turę.

Osobiście zdaję sobie sprawę, że system walki w Elvenar jest mocno uproszczony (wg mnie aż do przesady), ale owe rozwiązanie nie komplikuje gry, ani też specjalnie jej nie ułatwia - po prostu urozmaica. Domyślam się, że mechanika gry zawsze tutaj będzie prosta (chociaż parę propozycji jeszcze wygłoszę na forum), ale jeśli o mnie chodzi, to gdybym miał coś zmieniać w grze, dodanie powyższej opcji miałoby pierwszeństwo. Zapraszam do dyskusji.
 

Deleted User - 34008

Guest
Szczególnie by się przydała, gdy pierwsza nasza jednostka stoi sobie zablokowana przez przeszkody terenowe.
Jednak na razie nie jestem przekonany, gdyż rzeczywiście system walk jest dość prosty.
 

DeletedUser79

Guest
Niestety tutaj pierwszeństwo w ruchu jest zależne od inicjatywy, którą to każda jednostka ma inną i sądzę, że celowym zabiegiem było to, że system z góry narzuca kolejność atakowania danymi jednostkami. Szczerze wątpię, aby to było zmienione, bo byłoby duże ułatwienie, a jak każdy zna "naszych programistów", nie lubią iść na łatwiznę ;)
 

DeletedUser

Guest
Nie wiem w jakim stopniu byłoby to ułatwienie, bo przeciwnicy mieliby taką samą możliwość jak my. Oczywiście, kolejność zależy od inicjatywy, ale bez opcji czekania nie można jej w pełni wykorzystać, jak w innych grach, gdzie są walki turowe.
 

DeletedUser79

Guest
Inicjatywa teraz i tak jest na korzyść graczy, gdyż jesteśmy w stanie przewidzieć, która wroga jednostka nie będzie mogła się poruszyć, a możliwość odczekania na możliwość ruchu byłaby dodatkowym, niepotrzebnym moim zdaniem skrótem. Nie zapominajmy, że naszym przeciwnikiem jest komputer, który zawsze atakuje tak samo.
 

DeletedUser

Guest
No właśnie, a gdyby wroga jednostka mogła odczekać, aż inna, blokująca ją się ruszy, to byłoby znacznie ciekawiej i sensowniej, a to działa w dwie strony. Poza tym po użyciu opcji ,,czekaj" dalej jesteśmy w stanie przewidzieć kto i kiedy będzie miał ruch, więc w czym rzecz? Nie mogę się w pełni zgodzić ze stwierdzeniem, że inicjatywa działa na korzyść graczy, bo w niektórych przypadkach jest odwrotnie. W tym momencie system narzuca kolejność ruchu jednostek, nawet jeśli wszystkie mają taką samą wartość inicjatywy i to bardzo ogranicza możliwości. Być może jestem ,,staromodny", ale mimo wszystko nawet jak na tak prostą mechanikę walki wg mnie powinna być opcja czekania. Elvenar jest chyba pierwszą grą jaką mam przyjemność pograć nieco dłużej, gdzie w turowym systemie walki nie ma nawet najmniejszej możliwości wpływania na manipulowanie inicjatywą jednostek. To trochę tak, jakby jednostka miała zasięg ruchu 3 i za każdym razem trzeba by było wykorzystać cały zasięg.

Już pal licho, że więcej możliwości, to większa frajda z gry, ale czasami topografia mapy potrafi dać taką przewagę którejś ze stron, że bez możliwości czekania, można niemal przegrać walkę, gdzie przy otwartej mapie obyłoby się niemalże bez strat i nijak da się to zniwelować, chociaż w szczegóły już nie chcę wchodzić.
 

DeletedUser503

Guest
uważam że pomysł jest dobry, tutaj nie ma walk pvp lecz pvm więc wróg nie musi mieć tej funkcji włączonej a nam graczom ułatwiło by walkę o prowincje lub w turniejach
 

DeletedUser626

Guest
Walki z komputerem nie są jakoś przesadnie trudne, można spokojnie je zwykle wygrać nawet z mniejszą liczbą jednostek. Teoretycznie taka opcja byłaby dostępna dla obu stron, ale wiadomo, że Gracz wykorzystałby ją lepiej niż nasze proste AI.
 

DeletedUser

Guest
Ja w zasadzie skończyłem grę tylko przez brak tej opcji, bo przypadkiem trafiłem na grę na, uwaga... telefon, która ma ciekawszy i sto razy bardziej różnorodny tryb walki (jest też opcja czekaj, oczywiście) i po wyłączeniu jej i próbie zagrania walki tutaj, totalnie mi się odechciało zaglądać tu już nawet. Grę wspominam miło, może kiedyś coś się zmieni i będzie tu się dało rozegrać ciekawe pojedynki, bo do tej pory wszystkie wyglądały tak samo, a jakby nie było gra wymaga budowania i używania wojska, więc to jest strzał w kolano.
 
Do góry