• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Ortografia

Wojtek 55

Wędrowiec
Nie wiem co znaczy "szkól" w koszarach!!! to jakoś nie po Polsku ,powinno być chyba szkol,nie ma czegoś takiego jak "wyszkóleni"tylko wyszkoleni! szkóla -szkoła,jeśli to komuś sprawia problem proponuję trenuj
 

szerep

Zwiadowca
Obie formy są prawidłowe. Jeśli ktoś ma wątpliwości proponuję zajrzeć do słowników (słownik PWN)
 

Sorcha

Rycerz
Obie formy są prawidłowe. Jeśli ktoś ma wątpliwości proponuję zajrzeć do słowników (słownik PWN)
szkol / szkól
Wspomniany przez @szerep to słownik PWN, który można sprawdzić poniżej:
Hasło szkolić w: Słownik poprawnej polszczyzny PWN, red. Witold Doroszewski, s. 754, Warszawa, Polskie Wydawnictwo Naukowe, 1980, ISBN 83–01–03811-X.
Temat zresztą już był poruszany jako błąd https://pl.forum.elvenar.com/index.php?threads/szkól.3537/ nawet w podanym wątku jest link i okazało się, że to nie jest błąd.
@Wojtek 55 zanim założysz nowy wątek, sprawdź forum.
 

DeletedUser2359

Guest
W sumie nie widzę w szkól czy wyszkól niczego nieprawidłowego ;) To szkol brzmi jakoś nienaturalnie (ale obie formy są uznawane za prawidłowe) ;) Wyszkolony, ale Ty - wyszkól ;) Zrobiony, ale Ty zrób ;) Ot takie cuda trybu rozkazującego w języku polskim...
 

DeletedUser

Guest
khem khem czy to jest ten sławetny słownik przez który poszła batalia o jedno słowo? (sjp.pwn.pl w wersji cyfrowej) :)
Normalnie jest to wiarygodne źródło, ale jak tutejsi modzi juz to raz olali to byłbym ostrożny
 

Sorcha

Rycerz
@BlossomValvi odwołanie jest do drukowanego
z 1980 roku, wtedy jeszcze cyfrowych nie było, Internetu nie było (no przynajmniej w Polsce ;)) , ale mówisz masz specjalnie dla Ciebie zrobiłem zdjęcie z drukowanego słownika: Słownika Współczesnej Polszczyzny (wydanie sierpień 1998) i proszę:
Szkol_czy_szkól.png
Dwie pionowe kreski między wyrazami szkol i szkól oznaczają że obie formy są poprawne. A jak Was to nie przekonuje to proszę pisać do Rady Języka Polskiego, który wspomniany przeze mnie słownik zatwierdziła.
Przepraszam za krzywe zdjęcie, trochę trudno wykadrować było, ale wszystko jest czytelne. poza tym kiedyś każdy miał słownik ortograficzny w domu, teraz się chyba ludzie rozleniwili i szukają w necie.
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser

Guest
@Sorcha ja z tym nie mam problemu i generalnie na poważnych forach (nie zabawkowych jak tu) używam tego źródła. Stwierdzam tylko fakt oraz precedens, który tu niedawno zaistniał. Raczej ponawiam prośbę o przeczytanie mego postu ponownie, ja tylko zwróciłem uwagę, że obecny team już zignorował to poważane źródło, dlatego może to zrobić ponownie :) (albo raczej to źródło tj. Słownik języka polskiego PWN jest na liście "zignorować")
 

Sorcha

Rycerz
@Sorcha ja z tym nie mam problemu i generalnie na poważnych forach (nie zabawkowych jak tu) używam tego źródła. Stwierdzam tylko fakt oraz precedens, który tu niedawno zaistniał. Raczej ponawiam prośbę o przeczytanie mego postu ponownie, ja tylko zwróciłem uwagę, że obecny team już zignorował to poważane źródło, dlatego może to zrobić ponownie :) (albo raczej to źródło tj. Słownik języka polskiego PWN jest na liście "zignorować")
O to przepraszam może nie powinienem wziąć tego do siebie, to była uwaga do modów?
@BlossomValvi ale uważam, że czy forum poważne czy zabawkowe wszędzie ludzie piszący na nich robią podobne błędy (językowe). Teoretycznie rolą modów jest dbać o piękne i bezbłędnie napisane posty a sami widzicie jak jest.
 

DeletedUser

Guest
Tam chodziło o merytoryczny znaczenie słowa, które zamienieli na "zajefajne" powołując się na wulgarne znaczenie poprzedniego tylko że słownik definiuje w zależności od kontekstu:
- pierwsze znaczenie jako "wulgarne"
- drugie jako "wspaniałe"

Tutaj mamy niemal identyczną sytuację (dwa słowa, zamiennie - jedno znaczenie) słownik ten sam. Absolutnie nie ma to związku z błędną pisownią
 

DeletedUser2017

Guest
Widać tu wyraźnie że polska języka to trudna języka nie tylko dla obcokrajowca :)
Odmiany, czasy, przypadki można się pogubić ale zajefajnie to pierwsze słyszę.
 

Sorcha

Rycerz
Widać tu wyraźnie że polska języka to trudna języka nie tylko dla obcokrajowca :)
Odmiany, czasy, przypadki można się pogubić ale zajefajnie to pierwsze słyszę.
@PMprzemek a wiesz, że nawet jest taki zespól Zajefajni i zgadnij co śpiewają? Disco-polo, pierwsze słyszę, że jest taki zespół.o_O.
@BlossomValvi pierwsze znaczenie te wulgarne + fajne i masz drugie znaczenie "wspaniałe" takie łagodniejsze.
 

DeletedUser2017

Guest
Może dlatego że nie słucham disco polo nie oglądam brazylijskich seriali mogło mi to umknąć :) Gdzie Romek i Julka są zajefani do bólu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Greg8373

Zwiadowca
W temacie ... to przypomniał mi się kawał jak pewna pani pytała prof. Miodka czy poprawna jest forma "szachuje" ... a ten: Oczywiście ... ale ładniej jest powiedzieć: Cicho panowie :D
 
Do góry