• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Paport ze spotkania Community Managerów 2020

jarq

Community Manager
Zespół Elvenar
W tygodniu 21-25 września. odbyło się spotkanie Community Managerów. Jednak ze względu na korona wirusa odbyło się to online, a nie jak zwykle w Hamburgu, więc były 1-2 warsztaty, wieczór z grami i codzienne spotkanie z kilkoma osobami z zespołu Elvenar. W każdym warsztacie uczestniczyło wielu menadżerów społeczności z całego świata. Na przykład we wtorek odbyły się warsztaty „Prawo”. W środę były warsztaty z bezpieczeństwa i dużo się mówiło o silnych hasłach. I nie, 1234 nadal nie jest bezpiecznym hasłem. pamiętaj: hasła powinny być regularnie wymieniane. Lepiej dmuchać na zimne!
Czwartek był trochę bardziej luźny i były „Gry i zabawy!”.

Divider.png

Wiem że nie o tym chcieliście abym pisał, wiem że chcecie wiedzieć jak wyglądało „spotkanie” z twórcami Elvenar.
Zacznijmy od początku: Jonas, Timon, Sascha, Steffi i Tom poświęcili swój czas i zaczęli od planów na następne rozdziały i omówili kilka innych pomysłów. Niestety nie możemy nic o tym powiedzieć, a szkoda. Wiedzcie jednak że wciąż jest wystarczająco dużo pomysłów, aby stworzyć kilka następnych rozdziałów.
Następnie przedstawiono plan działania na pozostałą część roku i następne sześć miesięcy. Ponownie, nie możemy wchodzić w szczegóły, ale dużo pracy zostanie włożone w ulepszenie istniejącej zawartości gry. Z niecierpliwością czekamy na to, co się wydarzy i mamy nadzieję, że ulepszenia zostaną dobrze przyjęte.

Następnie przeszli do sesji pytań i odpowiedzi. Niestety ze względu na czas nie wszystkie pytania zdołały zostać zadane, ale nie ma się co przejmować na pewno będzie jeszcze nie jedna okazja aby je zadać.

Przejdźmy teraz najpierw do pytania, które bardzo Was martwi: problem ze zwojami!(nie raz poruszany na naszym forum) Ponownie zapytano, czy programiści są świadomi problemu i czy, a jeśli tak, to co chcieliby z nim zrobić. Tak, są świadomi problemu i obecnie zbierają pomysły i opracowują bardziej szczegółowe plany. Jedną z możliwości(o której już pisałem na forum) byłoby na przykład dołożenie nowego zestawu budynków lub druga to zmiana biblioteki kamienia księżycowego(raczej mało prawdopodobne).

Innym tematem który został poruszony są artefakty. Zapytano, czy są jakieś plany dotyczące uniwersalnego artefaktu, czy też możliwe byłoby dowolne wybieranie artefaktów, na przykład podczas przygody bractw. Generalnie twórcy nie są już tak niechętni idei uniwersalnego artefaktu, ale sytuacja jest taka, że głównym źródłem artefaktów powinny być nadal wydarzenia. Nie można więc obecnie odpowiedzieć na pytanie, czy kiedykolwiek pojawi się uniwersalny artefakt. Dostosowano również „oczekiwaną” ilość artefaktów, co oznacza: Jeśli gracz aktywnie uczestniczy w wydarzeniu i rozwiązuje wszystkie zadania, powinien być w stanie zdobyć wszystkie artefakty, aby uzyskać w pełni rozwinięty budynek ewolucyjny.

Temat, który pewnie też was interesuje, to to że jest wiele budynków, które zapewniają bonusy militarne, ale niezbyt wiele dla produkcji handlowych. Dlatego zapytano programistów o ich punkt widzenia. I cóż, w odpowiedzi otrzymano: istnieje kilka aktywnych budynków dla wojska z jednym lub drugim bonusem. Jednak są też bonusy dla handlowców, które są pośrednio pomocne. Na przykład zaklęcie „Magiczna Produkcja”, które tymczasowo zwiększa ilość towarów. Złoty feniks i feniks burzowy również tymczasowo zwiększają produkcję towarów. Na przykład cud „Górskie Hale” ma również pozytywny wpływ na produkcję towarów. Więc nie jest tak, że o części ekonomicznej zapomniano.

Jedno z pozostałych pytań dotyczyło tego, czy istnieje możliwość teleportowania starożytnych cudów do inwentarza. Tutaj jednak sytuacja jest taka, że jest to obecnie technicznie niemożliwe, ponieważ postępu cudu nie można w ten sposób przenieś do inwentarza. Deweloperzy chcieliby sami mieć taką możliwość, ale ze względu na trudności techniczne nie będzie to możliwe w najbliższej przyszłości.

Innym tematem, który od czasu do czasu pojawia się w naszej społeczności, jest studnia życzeń dostępna w czasie wydarzeń. Jest to bardzo mocny przedmiot, czasami tak silny, że może stać się poważnym problemem ekonomicznym, jeśli jest regularnie udostępniany wszystkim. Niestety, dokładnie to miało miejsce w przeszłości i spowodowało problemy do tego stopnia, że nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko działać. W przypadku studni życzeń mieliśmy dwie możliwości: zrównoważyć budynek i zachować go w grze lub usunąć go z puli nagród. Ponieważ niesprawiedliwe byłoby zmieniać go tym którzy już go mieli lub postawili w mieście zostało nam usunięcie jej na razie z gry. W przypadku przyspieszaczy czasu, zamiast zmieniać je zmniejszyliśmy ich ilość, dostępnych wydarzeniach i zamierzamy zachować je tylko w ograniczonej liczbie (np. Iglica Wieczności).

Ostatnie pytanie to: Czy planujemy usprawnić wyszukiwanie graczy i bractw w aplikacji?
Rzeczywiście, obecnie trudno szuka się w aplikacji. Planujemy przyjrzeć się bliżej tematowi (aplikacja).

Divider.png

Myślę że to wszystko wiem że wiele pytań nie zostało zadanych ale na pewno będzie jeszcze ku temu okazja.

Pozdrawiam,
Jarq
 
Dzieki @jarq :)

Nie oszukujmy sie, odpowiedzi na pytania sa malo konkretne, ale z drugiej strony jest calkowicie zrozumiale, ze nie moga byc inne w sytuacji, gdy co do niektorych kwestii nie podjeto jeszcze ostatecznych decyzji, jak cos rozwiazac. Wazne, ze tworcy sa juz przynajniej swiadomi niektorych problemow i nie udaja, ze problemu nie ma, tylko "zbieraja pomysly", a takze "opracowuja bardziej szczegolowe plany". Tu trzeba czytac miedzy wierszami, w jezyku korporacji oznacza to juz calkiem duzo. Czyli to, ze decyzja, by cos z tym rzeczywiscie zrobic, juz zostala podjeta. Duzo gorzej by bylo, gdyby dopiero "zbierali dane" lub "dokladnie analizowali sytuacje". Ech... ten jezyk korporacji ;)

Mimo zbyt niewielu konkretow mozna jednak wylowic kilka przydatnych informacji, jesli zwroci sie dokladniejsza uwage..

- Przyspieszaczy w eventach juz nie bedzie, ale zostana w Iglicy (a przeciez mielismy rozne obawy co do tego). Dla mnie to wazna informacja,
- Nie bedzie boostow czasowo zmniejszajacych koszty w turniejach. Wbrew pozorom informacja, czego nie dostaniemy, jest prawie rownie wazna jak ta, co dostaniemy.
- Nie bedzie mozliwosci teleportowania cudow. Coz, ta informacja pomoze niektorym graczom w podjeciu decyzji o zastosowaniu odrobine bardziej drastycznych srodkow, niz teleportacja ;)
- Ilosc artefaktow w eventach powinna wystarczac do pelnego wyewoluowanej nagrody glownej, jesli wykona sie wszystkie zadania.
- Studni juz nie bedzie, ale ci szczesliwcy, ktorzy maja je jeszcze w inwentarzu, nie maja sie czego obawiac.
- Wyszukiwanie bractw na apce zostanie zmienione. Na wiasomosci tez czekalizmy dlugo, ale w koncu sie doczekalismy.

Ogolnie nie jest zle, zaluje tylko, ze @jarq o zadnych planach krotko- i dlugoterminowych nie moze napisac troche bardziej szczegolowo.
Pewnie moglby nam powiedziec, ale musialby sobie wtedy szukac nowej roboty ;)
 
Ostatnia edycja:

Koval92

Kapłan
Nie możemy powiedzieć tego, nie możemy powiedzieć tamtego, nie będzie tego, nie będzie tamtego

Enjoy, super wieści, aż zachęcacie do gry.
10x nie będzie i nic o tym, co będzie.

Złoty feniks i feniks burzowy również tymczasowo zwiększają produkcję towarów. Na przykład cud „Górskie Hale” ma również pozytywny wpływ na produkcję towarów. Więc nie jest tak, że o części ekonomicznej zapomniano.

Zapomniano, gdyż nie dajecie artefaktów, aby skorzystać z tych budynków, większość postawiła ognistego, mój złoty feniks czeka już od 2 lat i musi czekać na 2021 (obstawiam 2022), gdyby nie poświęcenie feniksa zimnego ognia to burzowy feniks też by nie zaistniał a gram już równe 2.5 roku, współczuję tym co dopiero zaczęli i ominęli 2 feniksowe eventy, na szczęście dla nich przygotujecie paczuszki z feniksem ognia za 400 złotych oczywiście cena niemiecka w Polsce 1/5 pensji

Na przykład cud „Górskie Hale” ma również pozytywny wpływ na produkcję towarów. Więc nie jest tak, że o części ekonomicznej zapomniano.

Górskie hale są od kilku lat w grze, miasto z górskimi halami na poziomie 35 i tak nie ma porównania do militarnego stylu gry bo armia na ulepszeniach potrafi wygrać bez większych strat a negocjacje na wysokich gwiazdkach potrafią teraz kosztować ponad 100k trzech towarów.

Jedno z pozostałych pytań dotyczyło tego, czy istnieje możliwość teleportowania starożytnych cudów do inwentarza. Tutaj jednak sytuacja jest taka, że jest to obecnie technicznie niemożliwe, ponieważ postępu cudu nie można w ten sposób przenieś do inwentarza. Deweloperzy chcieliby sami mieć taką możliwość, ale ze względu na trudności techniczne nie będzie to możliwe w najbliższej przyszłości.

Trudności techniczne = brak umiejętności i chęci programistów, tak samo nie chce się im zrobić teleportacji dla budynków ewolucyjnych, żebyśmy mogli je przechować bez utraty tego na co poświęciliśmy czas w eventach, wytłumaczeniem na becie było to, że musiano by stworzyć 160 (teraz już 170) wersji każdego budynku, 10 na każdy rozdział (od poziomu 1 do 10). Teleportacji ewolucyjnych w ogóle nie skomentowaliście która jest o wiele łatwiejsza a co dopiero o cudach mówiąc.

Co w temacie kolonii ras gościnnych?
Co w temacie daily questów?
Co w temacie rebalansu dawnych cudów nie nadążających za zmianami w grze np labirynt czy ambasada enara?
Co w temacie rebalansu brunatnego niedźwiedzia, żeby te same 2 osoby nie wygrywały 52/52 turniejów w roku?

Braliście pod uwagę może budynek ewolucyjny mający powiedzmy 50-100 poziomów i artefakty w skrzynkach 6 i 12 zamiast kolejnego zestawu z iglicy który zeżre 10x10 miejsca?
 
Ostatnia edycja:

Nusion

Kapłan
Co w temacie rebalansu brunatnego niedźwiedzia, żeby te same 2 osoby nie wygrywały 52/52 turniejów w roku?
@Koval92 !!!
Na prawdę chciałbyś znerfić brunatne miśki??? Czyli te moje dwa i Twoje dwa? I tym wszystkim innym graczom, którzy mają np. po jednym? Poważnie??? Z zazdrości??
Myślisz, że co by się wtedy stało? Że nagle byłbyś w topce???
Choćby zabrać wszystkim graczom brunatne miśki, a tylko Tobie jednemu zostawić, to i tak nie miałbyś żadnych szans na topkę, bo do tego potrzeba czegoś, czego nie da się zdobyć w grze, nawet za diamenty... zgadnij co to ;)
 
Ostatnia edycja:
Co w temacie rebalansu brunatnego niedźwiedzia, żeby te same 2 osoby nie wygrywały 52/52 turniejów w roku?
@Koval92 , ta czesc Twojej wypowiedzi bardzo mnie dzis zdziwila i gleboko zasmucila, serio. Mialem swiezo w pamieci Twoj post, napisany jakies 3 miesiace temu, czyli stosunkowo niedawno. Moze oddam glos samemu autorowi wspomnianego postu (czyli Tobie) i zacytuje:
Dlatego ja mówie niech już tych miśków lepiej nie ruszają bo już sie wszystkim dostało za te miśki tylko nie tym co powinno czyli teamowi gry
Lepiej niech zrobią tak jak tu pisali, osobne produkcje wszystkich 3 budynków od wojska bo nam armii nie starczy na nic
@Koval92 , pozwole sobie zauwazyc, ze tworcy, zapewne wysoko sobie ceniac Twoje zdanie i opinie, posluchali Cie i zrobili dokladnie to, czego sie domagales. Rozdzielili kolejki szkolenia, nie karzac graczy za to, ze napracowali sie przy zdobyciu miskow. Jak slusznie i blyskotliwie zauwazyles, to nie byla ich wina. W zwiazku z tym z pewna niesmialoscia taka chcialbym zapytac, dlaczego tak utrudniasz tworcom zycie, wysylajac im teraz tak sprzeczne sygnaly ? Przeciez narobili sie przy zmianach, o ktore prosiles, pewnie potraktowali Twoj swietny pomysl jako swego rodzaju kompromis, a Ty odplacasz im taka, az sie boje uzyc tego slowa, niewdziecznoscia ? Powinnismy szanowac ich prace, a szczegolnie Ty, bo to wlasnie Ty domagales sie takiego stanu rzeczy, jaki mamy obecnie.

Poddaje to pod Twoja rozwage, zywiac przy tym nadzieje, ze jednak troche bardziej pozytywnie odniesiesz sie do, jakze przeciez pozytywnych, efektow Twojej ciezkiej pracy na forum i Twoich wlasnych pomyslow.

Przy okazji chcialbym tez stanowczo i zdecydowanie publicznie zaprotestowac przeciwko perfidnym atakom, ktore znowu przypuscila na Ciebie ta ugly @Nusion ! Intencja poruszenia przez Ciebie tematu turniejowej topki na s3 (bo o ten serwer przeciez chodzi) powinna byc dla wszystkich zupelnie jasna. Jej insynuacje sa czyms calkowicie niedopuszczalnym i powinna sie wstydzic. Mi oczywiscie nigdy nawet do glowy by nie przyszlo posadzac Cie o zwykla, ludzka zazdrosc, ktora imputuje Ci ta niedobra Nusion (to zla kobieta jest !!! Podobno zalozyla nawet jakis kwadrat wzajemnej arogancji czy cos). Dlatego poczulem sie w moralnym obowiazku Ciebie bronic. Zapewne chodzilo Ci tylko i wylacznie o dobro wszystkich innych graczy na s3, oczywiscie wylaczajac samego siebie i z wyjatkiem wlasnie tych 2-3 bezczelnych, moralnych degeneratow, okupujacych czolowe miejsca, nie majacych zadnego wzgledu na zranione uczucia innych graczy. Na pewno nie chodzilo Ci tez o to, ze masz do nich zal i czujesz zlosc na to, ze mimo prob sam nie mozesz dolaczyc do ich grona, choc bardzo bys chcial, co moglby sugerowac ten wpis:
Kto ma turniej wygrać to wygra, ja już tak ostatnio sie napaliłem na wynik a potem 2 osoby odpaliły silnik miśkowy i skosiły turniej w ostatnie 24h i możesz sobie narysować "rywalizację"
Chcalbym jasno i wyraznie powiedziec, ze nie wierze, ze ten wpis jest Twojego autorstwa. To na pewno byl jakis wlam na Twoj profil na forum i czyjas krecia robota, bo wielokrotnie przeciez podkreslales, ze na miejscach w drabince turniejowej absolutnie Ci nie zalezy i ja Ci wierze, wiec powyzszy cytat musi pochodzic od jakiegos wrednego prowokatora, podszywajacego sie pod Ciebie. Chcialbym Cie tez zapewnic, ze rowniez w przyszlosci bede bronil do upadlego Twoich czystych i szczytnych intencji, tak jak to robie w tym wlasnie poscie. Jeszcze raz podkresle, ze powodem zamieszczenia tego fragmentu Twojego postu o miskach w zadnym razie nie byla Twoja zazdrosc i zawisc. Niewatpliwie kierowaly Toba wyzsze pobudki i kazdemu bede to powtarzal.

To powiedziawszy, musze sie niestety ze wstydem przyznac, ze moim ograniczonym intelektem nie jestem w stanie ogarnac wszystkiego i byc moze w ramach rewanzu za staniecie w Twojej obronie, moglbys mi pomoc zrozumiec pare niuansow, ktore na chwile obecna po prostu mnie przerastaja. Bylbym naprawde wdzieczny @Koval92, bo jest dla mnie oczywiste, ze w temacie turniejow daleko mi do takiego autorytetu i eksperta, jak Ty.
Otoz jest cos, czego nie rozumiem. Twoj wpis zachecil mnie do sprawdzenia turniejowych wynikow z s3 do 2 lat wstecz i przezylem szok... Z prawdziwa odraza musialem skonstatowac, ze ci sami dwaj-trzej nikczemnicy, ktorych masz na mysli, okupowali czolowe miejsca w turniejach jeszcze na dluuugo przed wejsciem miskow !!! Na pewno oszukiwali w jakis inny sposob, nie widze innego wytlumaczenia, bo skoro miski sa powodem ich obecnych oszukanczych pseudosukcesow, jak twierdzisz, to jak niby mogli to robic bez miskow ? Jak to mozliwe ?? Nie ogarniam tego tak dobrze, jak Ty, ale ja tu czuje jakis przekret, a moze nawet, nie waham sie uzyc tego slowa, spisek !!! Poniewaz sam nie jestem w stanie tego zrozumiec, zwracam sie o pomoc w wyjasnieniu tej kwestii do Ciebie, jako osoby ewidentnie madrzejszej i bardziej obeznanej w temacie ode mnie. Jestem calkowicie przekonany, ze jako wytrawny gracz i uznany ekspert od turniejow nie bedziesz mial zadnych problemow z wyjasnieniem tego ewenementu i odpowiedzia na powyzsze pytanie, ktore pozwole sobie powtorzyc: skoro te 2-3 wredne i pogardy godne osoby wygrywaja turnieje wlasnie dzieki miskom, to jak to mozliwe, ze przed miskami sytuacja byla identyczna i w turniejowej topce widoczne byly dokladnie te same, nienawistne nam wszystkim nicki tych samych szubrawcow ?? Przyznam, ze z gory ciesze sie na Twoja odpowiedz, ktorej, gleboko w to wierze. zapewne mi nie odmowisz,

Z przyjacielskimi pozdrowieniami, choc i z glebokim zatroskaniem

chris0707070707
 
Ostatnia edycja:

blazius1

Paladyn
Zapomniano, gdyż nie dajecie artefaktów, aby skorzystać z tych budynków, większość postawiła ognistego, mój złoty feniks czeka już od 2 lat i musi czekać na 2021 (obstawiam 2022), gdyby nie poświęcenie feniksa zimnego ognia to burzowy feniks też by nie zaistniał a gram już równe 2.5 roku, współczuję tym co dopiero zaczęli i ominęli 2 feniksowe eventy, na szczęście dla nich przygotujecie paczuszki z feniksem ognia za 400 złotych oczywiście cena niemiecka w Polsce 1/5 pensji

Tu się zgadzam. W zasadzie o graczach ekonomicznych zapomniano i to dość dawno temu. Jesień ubiegłego roku to był na pewno już taki krytyczny czas, gdy pamięć o graczach ekonomicznych właściwie znikła z głów z Hamburga. Od tego momentu jakby nas już w ogóle nie było.

"Temat, który pewnie też was interesuje, to to że jest wiele budynków, które zapewniają bonusy militarne, ale niezbyt wiele dla produkcji handlowych."

Rzeczywiście temat nawet potencjalnie interesujący, nie powiem. Wspomnianych bonusów rzeczywiście jakby nie za wiele.
Niestety argumenty podane w raporcie podpierające jak rozumiem stanowisko mistrzów z Hamburga, żeby nie wprowadzać żadnych bonusów handlowych, poza tymi które istnieją, są nie do przyjęcia.

I. Feniksy ekonomiczne są wprawdzie dwa, ale sensowne jest i realne było, jest i zapewne będzie, stawianie tylko jednego z nich. Dlatego, że ten drugi to wojskowy feniks Ognisty. Więc twierdzenie, że są aż dwa Feniksy ekonomiczne w istocie jest grubym niedopowiedzeniem i jest dość słabe. Realnie istnieje jeden feniks ekonomiczny. Projektanci wykonali wszystko co możliwe, żeby więcej ich już w mieście nie dało postawić.
Druga rzecz - feniksy ekonomiczne są osłabione ograniczeniem związanym z ilością karmy. Akurat tak się składa, że te ekonomiczne zeżrą dowolną ilość karmy, którą to ilość zresztą bardzo szybko, bo jeszcze późną jesienią ub. roku, zdążyli dodatkowo ograniczyć.
Trzecia - ograniczona jest i będzie dostępność artefaktów do tych Feniksów. Dostępność jest (i pewnie dalej będzie) tak marna, że po evencie wielkanocnym postawienie ekonomicznych musiało się odbyć kosztem Bogu ducha winnego Bażanta. Dla tych co zdołali się połapać, że to alternatywa. Rodzaj furtki na chociaż w połowie okrojonego Ptaka Gromu.

II. Jeszcze słabszym argumentem jest, że są Hale i zaklęcie. To już jest na prawdę słabe, ponieważ Hale i i zaklęcie są i były prawie od początku gry. Były, są i będą. Uprzejmie informuję, że ten cud i to Zaklęcie, to podstawa żeby w ogóle zbudować miasto ekonomiczne. Bez nich nie byłoby nawet tematu, więc twierdzenie o tym, że są przecież Hale i Magiczna Produkcja jako argument za niewprowadzaniem innych bonusów do ekonomii jest zwykłą obrazą dla inteligencji graczy. "Nie zapomniano o bonusach ekonomicznych", bo przecież są w grze odpowiednie zaklęcia i Górskie Hale. No błagam was!!!

No mnie trochę ruszyło jak to przeczytałem. Zawsze trochę mnie rusza jak czytam tego typu banialuki.
Jeszcze zabrakło argumentu, że jak się nie podobają bonusy do ekonomii, to zawsze możesz zagrać wojskiem. Więc w czym problem? :p:cool:

Mogli powiedzieć, że nie planują żadnych nowych bonusów i kropka, skoro już ktoś o nie dopytywał.

Po co pleść?? Mają jakieś premie od wygadywania głupot, czy tak z własnej inicjatywy się chlapnęło bo z logicznym myśleniem słabo?
 
Ostatnia edycja:

djmags14

Rozbójnik
Każdy jeden misiek brunatny, bez względu u kogo stoi w mieście, to o jeden za dużo. Efekt tego budynku jest zbyt duży do korzyści jakie dają inne elementy dostępne w grze. Jeśli gracz ma kilka brunerów to wypaczenie jest jeszcze większe - to oczywiste. Kiedyś Chris, broniąc "znikomego" wpływu tego budynku, wyliczył jak jest "słaby". Od tego czasu zaszły kolejne zmiany mające pośredni wpływ na korzyści z efektu karmienia. Głównie chodzi o produkowanie wojska w tym samym czasie w 3 (a nie jak było do tej pory jednym) budynkach i samą ilość potrzebnego wojska w celu osiągnięcia zakładanego poziomu w turnieju w ujęciu: ilości jednostek, ich jakości i proporcji do alternatywnego efektu ekonomicznego.

W niektórych dziedzinach pośrednia korzyść z efektu karmienia rzeczywiście zmniejszyła się, ale to kosmetyka patrząc na ogólną skalę bonusa.

To tak jakbyśmy dyskutowali o ile lepszy jest bruner na 10 poziomie w 17 rozdziale względem budynku z rozdziału 16. Teoretycznie nawet kilkadziesiąt procent, ale w rzeczywistości mniej niż 1%. Dlaczego? Czyżby większa ilość odbieranego wojska z produkcji własnej nie miała znaczenia? Otóż jest go nawet więcej, ale w tym przypadku to kropla w morzu. Któreś miejsce po przecinku i tylko tyle, bo liczy się zupełnie coś innego.

To coś było, jest i będzie za mocne. Dlaczego efektu karmienia nie zwiększyć 10-krotnie? Bo co, zaburzy to grę? IG zostawiając tak temat próbuje utwierdzić graczy, że uzyskiwana obecnie korzyść jest optymalna. Co ciekawe, za to z chirurgiczną dokładnością zmieniło skalę trudności za prowincje 10-20 w turnieju. Dobrze, że w ostatniej chwili dokonali tak przełomową zmianę, bo inaczej cała grywalność by padła. Za to należą się wielkie słowa uznania - co za bystre oko, które zauważyło cały 1% zaburzenia balansu gry.
 
Kiedyś Chris, broniąc "znikomego" wpływu tego budynku, wyliczył jak jest "słaby"
Niczego takiego nie twierdzilem, prosze nie przekrecac moich slow :)
Dyskusja toczyla sie wtedy w innym kontekscie. Twierdzilem (i nadal twierdze), ze w starym systemie to nie miski sprawialy, ze topka wygladala tak, jak wygladala. bo w dobrze prowadzonych miastach osiaganie wynikow porownywalnych do tych z topki bylo mozliwe bez ani jednego brunnera i to w kazdym turnieju.
Chodzilo wtedy o wypowiedzi troche sfrustrowanych graczy, ktorzy twierdzili, ze nie sa w stanie nawiazac rownorzednej walki z czolowka, bo maja "tylko" dwa brunnery, a nie 4 czy 6. Takie wypowiedzi zwalczalem, bo najzupelniej w swiecie nie odpowiadaly prawdzie i dowodzily "lekkiego" niezrozumienia tematu.

Teraz, po wejsciu zmian, miski rzeczywiscie mocno zyskaly na znaczeniu, co zreszta przewidywalismy juz kilka miesiecy temu. Powod jest oczywisty, a mianowicie o wiele wiekszy "przemial" wojska w turniejach, szczegolnie w tych bardzo wysokich prowincjach, a tego nie jest w stanie skompensowac nawet nominalnie trzykrotny wzrost predkosci szkolenia po rozdzieleniu kolejek. Tyle ze znowu, temat topki powinnismy calkowicie pomijac w takich dyskusjach, bo nawet gdyby IG z dnia na dzien zdeaktywowalo wszystkie brunnery w grze, to gwarantuje, ze w topce nic by sie nie zmienilo. Np. czolowi gracze poszliby w kierunku wdrazania strategii, umozliwiajacych zdobywanie wiekszej ilosci wzmocnien i przyspieszaczy. Ale to tylko przyklad pierwszy z brzegu.

Ale jak najbardziej powinnismy dyskutowac o miskach w troche innym kontekscie. Wzrost znaczenia miskow po wejsciu zmian spowodowal, ze temat nierownosci szans "mlodszych" graczy jest wazniejszy niz kiedykolwiek. Mozliwosc zdobycia jednego brunnera raz na rok to zdecydowanie za malo w obecnych realiach.
 

Hassano

Łucznik
Bo to nie miśki są problemem tylko ilość wzmocnień które możemy postawić w mieście.. możesz mieć milion miśków i pierdyliard wojska ale bez wzmocnień nie przejdziesz pewnego poziomu w turnieju. Wystarczy ograniczyć możliwość postawienia tych samych wzmocnień i będzie po problemie.
I przy okazji by zmniejszyli praktycznie do minimum znaczenie brunatnego.
 

BlossomValvi

Łucznik
A ja czytałem niemieckie fora, bo nie zauwazylem tematu...

W wielkim skrócie te warsztaty CM i to sprawozdanie to niemal obelga dla graczy (klientów), dlaczego? przez bity tydzień poruszyli 9 tematów

czego dwa pierwsze (prawo i hasła) to średnio interesujące gracza - serio hasła to największy problem?

trzeci temat najbliższe 9 miesięcy gry są na zasadzie wiem ale nie powiem (to po co poświęcać akapit?)

I zostaje 6 tematow z których większość można ogarnąć w godzinę rozmowy...

Odpowiedzi na te tematy dobitnie pokazują, ze pracownicy IG nie maja pojęcia o swoim produkcie (Górskie Hale wspierające zwykle towary sic! koszmarnie kosztowne są porównywane do tymczasowych budynków oświeconych ... No bo przeciez wojska nie maja swoich cudow antycznych?)

PM (Product Manager) to ma tam lekkie życie, nie No serio znam kilku i taka maniane odbębnić ... @jarq podziwiam ja to bym tam pewnie co pare minut włoskimi zakrętami jechał... a z natury nie używam takiego języka

Edit
Ochłonąłem troszke
Jeśli twórcy maja ulepszać gre jak przez ostatni rok to wolałbym by poszli na płatny urlop :) będzie to z korzyścią dla wszystkich stron

A jak tylko na takich spotkaniach coś myślą (burza mózgów oczywiście Agile bo modne itd) to może byście robili takie wideokonferencje co miesiąc po powiedzmy 15 minut na serwer (Polska ma 3 czyli 45 minut)?Tak żeby obie strony nie obumarły przed ekranami ... w ten sposób problemy by nie czekały rok na zauważenie (Biblioteka) ale powiedzmy co miesiąc byłyby lepsze aktualizacje systemu?

asz praca mi się uruchamia jak to czytam ;)
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser174

Guest
jaki jest koń każdy widzi...

nie ma sensu się pastwić nad tym tematem. Nie od dziś wiemy, ze ig ma nasze zdanie/opinie tam, gdzie sie nie nosi sygnetu. Możemy sie nakręcać (tak, dobrze się czuję ;)), że robią nas na zielono. Możemy. Tylko po co? Zmienimy coś tym? ig nagle zmieni swoje podejście do gry? Wskóramy coś tym? Wiecie doskonale że nie. Możemy walić głową w ten mur, ale jedynym skutkiem będzie ból głowy... i to nas będzie boleć głowa. Jarq zrobił to za co mu płacą. Chyba każdy z nas zna ten stan? Róbmy swoje. Po prostu róbmy swoje i już. Każdy z nas jest w tej grze z jakiegoś powodu... i chyba nie jest nim bonus górskich hal czy inne "prawdy oświecone" ig?

Możemy sie tu wyzłośliwiać i się irytować, albo po prostu zapomnieć o istnieniu tego tematu. Po co mamy sami siebie denerwować? Bo nikogo w ig to i tak nie obejdzie...

A jak ktoś chce "negocjować" z ig to ma silnego asa w rękawie... a raczej w kieszeni ;)
 

BlossomValvi

Łucznik
@kikimora nie poznaje ;) bo kto tu jest mała Mi jak nie Ty ;)

oczywiscie można i tak, ale efekty masz powyżej. Naprawdę jest spora lista tematów do rozmowie (nie było czasu), do tego kilka „gorących” ziemniaków na tzw wczoraj (Np brak widoku mapy w apce) a iG dopiero zauważa sygnały, gdzie taka biblioteka była przewidująco opisywana jako problem na przyszlosc

Tak czy inaczej, ktoś przygotował agendę warsztatów, ktoś przygotowal raport (jest taki sam conajmniej w trzech językach) i kazał CMom to opublikować - nie wiem może to wynik warsztatów? A może już czasu brakło w piątek na coś lepszego, ale takiego raportu nie pokazuje się ani managmentowi ani tym bardziej klientowi, który to sponsoruje....
 

djmags14

Rozbójnik
Niczego takiego nie twierdzilem, prosze nie przekrecac moich slow :)

Chris, wiesz dobrze że nie przekręcam.

Problem w tym, że zdecydowana ilość osób porusza temat miśków w powiązaniu z topką. Natomiast mnie temat samej topki zdecydowanie mniej ciekawi. Może tylko w ujęciu nowego gracza, który najpierw zakłada, że może nadrobi "zaległości" i też coś osiągnie. Powiedzmy, że tak jak Ty 3 lata temu. Problem w tym, że w pewnym momencie zrozumie, że w grze są cudowne świecidełka, których nigdy nie będzie miał. I co wtedy? Kilka tygodni/miesięcy/może nawet lat w plecy, czy akceptacja takiego stanu rzeczy? Podobny dylemat ma spora ilość graczy aktywna na forum. No i są tacy, którzy mieli jaja i tego problemu już nie mają.

Wracając do tematu. W tej grze każda rzecz coś daje i niemal wszystko może być zastopiąne czymś innym. Tylko czasami jest tak, że różnica jest w wydajności. I właśnie porównanie tego co należy dodatkowo zrobić (i jakim kosztem), aby "zrównoważyć" efekt małego budynku (3×3) i jednej karmy jest bardzo fajne. Niestety w tej grze potem pod względem wydajności jest przepaść i dopiero coś się pojawia. To tylko taka ilustracja tematu. Nie czepiam się o szczegóły, np. feniksa, bo to najbliższy towarzysz miśka.

A jak mamy kilka brunerów to "odlot" jest jeszcze większy. W mojej ocenie, jak kiedyś to pisałem, jest to wręcz przeskok do innej gry - tylko na tych samych serwerach. I upływ czasu (rozwój, nowe elementy gry) nigdy tego nie zrównoważą (a może nawet jeszcze powiększają przepaść).

W tym kontekście niektóre zagadnienia z tego wątku i to czajenie się wręcz z chirurgiczną dokładnością przez IG jest nadzwyczajniej śmieszne.
 

mayder

Tancerz ostrzy
Bo to nie miśki są problemem tylko ilość wzmocnień które możemy postawić w mieście.. możesz mieć milion miśków i pierdyliard wojska ale bez wzmocnień nie przejdziesz pewnego poziomu w turnieju. Wystarczy ograniczyć możliwość postawienia tych samych wzmocnień i będzie po problemie.
I przy okazji by zmniejszyli praktycznie do minimum znaczenie brunatnego.

Ograniczenie do wzmocnień już jest w postaci produkcji w akademii i zbrojmistrzów w iglicy. Tak jak i w akademii tak i w iglicy możesz przez tydzień czy dwa nie trafić żadnego wzmocnienia, a jeśli robisz turnieje na wysokim poziomie to prędzej ci się te wzmocnienia skończą i wrócisz do punktu wyjścia. Więc limitowanie ilości postawionych wzmocnień jest bez sensu bo nawet jak postawisz 10 wzmocnień to będziesz miał o 10 wzmocnień mniej po 5 dniach.


A co do tematu miśków to nie wiem po co ciągle odkopywać ten temat. Było minęło, kto grał jak miśki się pojawiły to ma ich tyle na ile przeznaczył czasu na grę. Została wprowadzona możliwość zdobycia starego miśka przez graczy którzy zaczęli grę po evencie i mimo że jest okrojona to jednak jest, a dyskusje na temat tego że ludzie grający dłużej mają czegoś więcej są kompletnie bezcelowe.
 

DeletedUser174

Guest
@BlossomValvi porównanie do Małej Mi... hm... czuję się doceniona ;)

Miałam okazję "podziwiać" pracę wielu CM. Jarq szanuję za to, ze nie robi z siebie idioty. Sam pamiętasz Drago... niby to samo, ale jednak ona miała taką cudowną umiejętność, że zawsze nam głupim graczom tłumaczyła jak bardzo jesteśmy głupi i jak to ig o nas dba i sie troszczy żebyśmy sobie widelcem nie zrobili krzywdy, i jak to powinniśmy być wdzięczni ig za ich troskę i wyrozumiałość dla tej ciemnej masy bezmózgich klikaczy po drugiej strony ekranu, bo oni to maja taka ciężka robotę... szczęście że te durnowate filmiki rzadziej wydaja. Jarq tego błędu nie popełnia i powinniśmy to docenić. Gdyby to Drago opublikowała z peanami pochwalnymi w tle, to pewnie byłabym pierwsza do darcia klawiatury wg zasady kretynko daj se siana, bo my tego nie kupujemy. Drago by opublikowała Raport, Jarq natomiast opublikował Paport. Czy cos więcej trzeba dodawać? Dlatego właśnie mój syndrom Małej Mi jest w pozycji off.

Na tym polu walka jest już zakończona już po prostu. Czy podoba mi się sposób myślenia ig? Nie. Ig gra w swoją grę i to na pewno nie jest to co my widzimy na swoich monitorach. I raczej to się nie zmieni... a to znaczy że trzeba szukać bezpiecznika gdzie indziej
 

BlossomValvi

Łucznik
@kikimora ja tam żadnych personalnych uwag nie wrzucałem, ale może dasz znać czym się różni Raport od Paportu?
Bo ostatnio sypiesz slangiem niezrozumiałym dla graczy spoza kręgu ;)

przypominam powyższe sprawozdanie jest identyczne z angielsko i niemiecko jezycznymi to nie @jarq jest jego autorem (albo przynajmniej nie jedynym) dlatego zadna moja uwaga nie odnosiła sie do pracy CM

natomiast jako klient (użytkownik wedle OWH) to uwłaczające ze tydzień został poświęcony na 6 pytań z których kilka powinno być rozwiązanych miesiące temu...
 

jarq

Community Manager
Zespół Elvenar
Chyba trochę źle rozumiecie istotę tego wydarzenia. To nie było ono po to aby zadawać pytania, takie wydarzenia realizuje się po to aby doszkalać pracowników z różnych dziedzin związanych z grą i nie tylko, a przy okazji była sposobność spotkać się z twórcami i zadać pewne pytania. Oczywiście pytań było wiele jak i poruszanych tematów co do przyszłości gry, ale jak już pisałem w raporcie nie możemy o tym mówić.
 
Do góry