• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Rozwój militarny

BettyTheCat

Zwiadowca
W związku ze zbliżającą się przebudową miasta związaną wejściem w rozdział VIII i planowaną zmianą strategii na militarną (bo jednak udaje mi się coraz więcej ugrać wojskiem :D), proszę Was o poradę.
W tym momencie posiadam manufaktury t1 - 5 sztuk, t2 - 4, t3 - 2, 7 warsztatów (w tym 2 magiczne), 5 zbrojowni oraz bastion na 3 poziomie. Rozważam opcję dostawienia warsztatu (ciągły brak młotków niestety:rolleyes:) i zbrojowni (po sztuce), kosztem t1 i t2 (również po sztuce). Ma to sens? Czy zostać przy takim ustawieniu?

Oraz zapytanie personalne. @chris07070707 @kikimora w waszych miastach zauważyłam dużą ilość zbrojowni na 4 poziomie. Wiem, że macie budynki eventowe, których ja nigdy mieć nie będę, a które powodują obranie takiej a nie innej taktyki, ale chciałam zapytać, jaki jest tego cel? Bo przelicznik grupa szkoleniowa/pole na pewno to nie jest xD
 
W wolnej chwili (klikam wlasnie turniej) zajrze do Twojego miasta i moze wpadnie mi do glowy jakas porada lub dwie, ktore przesle Ci wtedy na priv.

Oraz zapytanie personalne. @chris07070707 @kikimora w waszych miastach zauważyłam dużą ilość zbrojowni na 4 poziomie. Wiem, że macie budynki eventowe, których ja nigdy mieć nie będę, a które powodują obranie takiej a nie innej taktyki, ale chciałam zapytać, jaki jest tego cel? Bo przelicznik grupa szkoleniowa/pole na pewno to nie jest xD
Pytasz wlasciwe osoby, bo w sumie to wlasnie nasza dwojka wymyslila kiedys system oparty na minizbrojowniach, dyskutujac na czacie bractwa ;) Potem ten system jakos sam sie rozprzestrzenil wsrod innych graczy.

W poczatkowych epokach jest tylko jeden sposob zwiekszania grupy szkoleniowej - budowanie zbrojowni. Pozniej dochodzi mozliwosc postawienia Krasnoludzkiego Bastionu (antyczny cud), ktory rowniez troch zwieksza grupe szkoleniowa. Niestety to nie wystarcza, bo same zbrojownie nie powiekszaja grupy szkoleniowej w zadowalajacym stopniu. Zeby uniknac przerw w szkoleniu (kazdy musi kiedys spac ;)), gracz musialby zastawic chyba polowe miasta samymi zbrojowniami. To nie jest dobre rozwiazanie, bo miejsce potrzebne jest przeciez na manufaktury, rezydencje, budynki rasowe itp.

Problem zbyt malej grupy szkoleniowej da sie rozwiazac dopiero w momencie, kiedy skonczy sie epoke Orkow. Zostaje wtedy odblokowany antyczny cud "Swiatynia Wesolych Grzybkow". Dziala on na tej zasadzie, ze daje bonus do grupy szkoleniowej w zaleznosci od poziomu samego cudu i sumy wszystkich poziomow posiadanych zbrojowni. W pozniejszych epokach (np. w moim miescie tak jest) ten bonus ze Swiatyni Grzybkow stanowi ok. 80% calosci grupy szkoleniowej. Tylko 20% calosci daja mi rozbudowane zbrojownie, choc mam ich bardzo wiele.
Tak wiec najbardziej grupe szkoleniowa zwiekszaja poziomy zbrjowni w polaczeniu ze Swiatynia Grzybkow, a nie same zbrojownie jako takie.

I teraz przechodze do sedna - minizbrojownie na 4 lvl maja bardzo dobry przelicznik ilosci poziomow zbrojowni / pole, w niektorych epokach nawet lepszy, niz te duze, rozbudowane zbrojownie. Wezmy dla przykladu zbrojownie na poziomie Orkow na 23 lvl, ktore zajmuja 25 kratek. W porownaniu minizbrojownie o wielkosci 2x2 wypadaja lepiej, bo daja 4 poziomy z 4 kratek, a te wieksze zbrojownie odrobine mniej...

Jakie sa dodatkowe korzysci ze stosowania systemu minizbrojownie-Grzybki ? Jest ich calkiem sporo.
Budowa duzych zbrojowni kosztuje sporo populacji, mnostwo kultury, a przede wszystkim wiele czasu. Koszt postawienia minizbrojowni ogranicza sie za to prawie wylacznie do miejsca w miescie. Stosujac minizbrojownie jest sie tez bardzo elastycznym - w bardzo krotkim czasie mozna bardzo znacznie powiekszyc grupe szkoleniowa, ale mozna tez blyskawicznie zwolnic miejsce (burzac bez zalu minizbrojownie), jesli jest potrzebne np. pod eventy. Minizbrojownie mozna pozniej blyskawicznie odbudowac.

Oczywiscie nie da sie zrezygnowac ze wszystkich duzych zbrojowni, chocby ze wzgledu na produkowane w nich orki, ale moim zdaniem w epokach IX-XIII spokojnie wystarcza 2-3 duze zbrojownie w polaczeniu ze Swiatynia Grzybkow na 11-16 lvl (oczywiscie im wyzszy poziom, tym lepiej), a reszte grupy szkoleniowej mozna "dorabiac" wlasnie minizbrojowniami na 4 lvl.
Na zakonczenie dodam tylko (ale to dotyczy tylko najbardziej zaawansowanych graczy), ze w epokach XIV-XVI wyglada to jeszcze troche inaczej, bo wtedy znow oplaca sie budowac te wieksze zbrojownie, ktore maja wtedy lepszy przelicznik poziomow zbrojowni / pole, poza tym te pozniejsze epoki wymagaja wielu produkowanych wlasnie w duzych zbrojowniach orkow.
 

DeletedUser174

Guest
Przed era miskowa systematycznie zmniejszalam ilość zbrojowni. W końcowym momencie 2 to już było za dużo. Szkolenie opierałam o bastion i kolejka na te 7-8h była w zupełności wystarczająca. Miski wywołały salto i przeprosilam się z grzybami. Plantacja mikrozbrojowni pozwala na żonglerke czasem werbunku, o czym już Chris się wypowiedzial
 

BettyTheCat

Zwiadowca
@chris07070707 dziękuję za obszerną i ogromnie pouczającą wypowiedź :D
Mimo braku bezpośredniej odpowiedzi, wyciągnęłam sporo wniosków. Rozkładu sił manufaktury - zbrojownie zmieniać nie muszę (i na razie nie zmienię, chyba że doradzisz coś ciekawego albo ja wpadnę na jakiś genialny pomysł xD), ale za to wypadałoby rozbudować jak najbardziej Bastion i postarać się w miarę szybko przejść rasę orków, żeby móc postawić Grzybki ;)
Póki co, planowane "dziury" w obecności (np. na sen) łatam cerberami, których produkcja trwa nieco dłużej. No dobra, robię tak od raptem 2 tygodni, kiedy to dostawiłam 2 zbrojownie i Tereny Treningowe :p
 
Ostatnia edycja:
...ale za to wypadałoby rozbudować jak najbardziej Bastion
Nie, w zadnym razie :) Bastion warto postawic tylko "na chwile" i zostawic go na 1 poziomie. Kiedy bedziesz miec juz Grzybki, mozna bedzie go bez zalu po prostu zburzyc. Nie warto inwestowac w zbyt wiele cudow na raz. Jesli Twoim docelowym celem pod katem zwiekszania grupy szkoleniowej sa Grzybki (polecam), to nie warto podnosic Bastionu.
i postarać się w miarę szybko przejść rasę orków, żeby móc postawić Grzybki ;)
Dobry plan :)

EDIT:
moze uzupelnie swoja wypowiedz odnosnie Bastionu. U Kiki i u wielu innych "dinozaurow" kiedys sie sprawdzal, ale to byly troche inne czasy. U tych starszych graczy wygladalo to kiedys tak, ze Bastion byl pierwsza sensowna mozliwoscia zwiekszenia grupy szkoleniowej. Kiedy dwie epoki pozniej pojawily sie Grzybki, spora czesc graczy miala juz Bastion na ktoryms tam poziomie i szkoda im bylo usuwac cud, w ktory juz cos zainwestowali, tym bardziej, ze kiedys oba systemy (Bastion i Grzybki) sprawdzaly sie porownywalnie. Takze wielu graczy zdecydowalo sie zachowac Bastion i dalej w niego inwestowac, choc tak obiektywnie na to patrzac w dzisiejszych realiach gry to Grzybki sa o wiele lepszym rozwiazaniem. Na korzysc Grzybkow przemawia ich wieksza wydajnosc/skutecznosc/elastycznosc i nizsze koszty rozbudowy, minusem jest natomiast koniecznosc poczekania na nie az do konca epoki Orkow. W kazdym razie kazdemu nowemu graczowi stanowczo odradzam inwestycje w oba cuda na raz.
 
Ostatnia edycja:

BettyTheCat

Zwiadowca
O widzisz, na to bym nie wpadła. Swoją drogą, przydałby się jakiś sensowny "cudowny" poradnik, bo ten, który odkopałam, według najświeższych wpisów jest mocno nieaktualny (i w sumie trudno go nazwać poradnikiem). Bo dla prawie każdego znalazłbym u siebie zastosowanie, ale z braku miejsca muszę mocno ograniczyć szalone pomysły :D
 

GrzegorzTheGreat

Tancerz ostrzy
Bastion warto postawic tylko "na chwile" i zostawic go na 1 poziomie. Kiedy bedziesz miec juz Grzybki, mozna bedzie go bez zalu po prostu zburzyc. Nie warto inwestowac w zbyt wiele cudow na raz. Jesli Twoim docelowym celem pod katem zwiekszania grupy szkoleniowej sa Grzybki (polecam), to nie warto podnosic Bastionu.
To już trochę za późno, bo koleżanka ma już Bastion na 3 poziomie :)
Ale tak serio, to ja bym wcale nie skreślał Bastionu - on wypada gorzej, jeśli go porównywać z Grzybkami, ale jest lepszy od zbrojowni, jeśli chodzi o rozmiar grupy szkoleniowej w przeliczeniu na pole, więc u mnie on po prostu zastępuje jedną zbrojownię. Dodatkowo cały czas dochodzą z niego darmowi Barbarzyńcy, którzy może i nie są super wojskiem, ale gdy brakowało lepszych jednostek, to nieraz z powodzeniem służyli za mięso armatnie, tzn. wygrywali, tyle, że z wyższymi stratami niż inne wojsko. Mam tylko dwie zbrojownie od momentu, jak postawiłem Bastion i z brakiem Orków nigdy nie miałem problemu, myślę, że to jest sprawa indywidualna, zależna od stylu gry.
 
Do góry