• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Schemat rozmieszczenia budynków

szerep

Zwiadowca
Czy jest gdzieś dostępny schemat albo wzór optymalnego rozmieszczania budynków w mieście, tak żeby nie zostawały puste miejsca porozrzucane po całym mieście?
 

Sorcha

Rycerz
Chcesz pomocy na kwaterę robotniczą, trzymaj ją w widocznym miejscu im bliżej ratusza tym lepiej, żeby współtowarzysze z Bractwa nie musieli szukać, bo z tym niestety bywa różnie. Zwłaszcza gdy szukasz kwatery Ludzi a grasz Elfami albo odwrotnie!!!
 

szerep

Zwiadowca
Wielkie dzieki:) teraz sobie moze latwiej dam rade na chwile :) bo przejscie do nowego rozdzialu to nowy uklad budynków:)
 

DeletedUser2017

Guest
@szerep pozwoliłem sobie zerknąć do twojego miasta trzymasz niebonusowe manufaktury a twoje bonusowe to: stal, kryształ, eliksir a także masz dużo przestarzałej kultury z minionych eventów, samo to daje ci dużo miejsca i nowe rozplanowanie budynków jak @kikimora już wspomniała
jednego uniwersalnego wzoru nie znajdziesz, bo każde miasto jest inne. Musisz sam znaleźć swoje :)

Pomocny może być architekt
http://www.elvenarchitect.com
i sam planer z niego
http://www.elvenarchitect.com/city/planner/

złotą zasada jest jak najmniejsza ilość dróg. Reszta sama jakoś sie układa
 

szerep

Zwiadowca
Trzymam niebonusowe manufaktury dokad moge, zeby nie byc calkowicie zaleznym od kupca i wymiany towarów. Nie jestem przekonany czy trzymanie po jednej niebonusowej manufakturze jest takim wielkim błędem. A jakie jest wasze zdanie?
 

DeletedUser3332

Guest
Też tak myślałem na początku, ale jednak niebonusowe to strata miejsca bo w porównaniu z bonusowymi (a tym bardziej w późniejszym czasie) dają groszowe ilości. Lepiej dorzucić kolejna bonusowa.
 

DeletedUser

Guest
Trzymam niebonusowe manufaktury dokad moge, zeby nie byc calkowicie zaleznym od kupca i wymiany towarów. Nie jestem przekonany czy trzymanie po jednej niebonusowej manufakturze jest takim wielkim błędem. A jakie jest wasze zdanie?
Personalne odczucia nie mają żadnego znaczenia - prosta arytmetyka wskazuje, że niebonusowe manufaktury to ZŁO.

Bazowa produkcja w każdej manufakturze jest mikroskopijna - znaczenie ma bonus z reliktów - maksymalny bonus to 700% (najedź sobie na ilość produkowanych towarów w manufakturze i sam zobacz,
Strata miejsca, populacji i kultury + zużycie młotków i monet jest z grubsza taka sama dla każdej manufki w tym samym tierze (grupie towarowej) - produkcja 8 razy wyższa w bonusowej.
Argument: "nie chcę być zależny od kupca" jest naiwny i sprzeczny z mechaniką gry - po to są bractwa , żeby produkować towary bonusowe i wymieniać na niebonusowe.
Każde szanujące się bractwo tego wymaga, bo trzymanie graczy, którzy sami sobie robią krzywdę nie ma sensu, w dobrym bractwie zwrócą ci na to uwagę od razu o ile w ogóle przyjmą kogoś z niebonusowymi manufkami (oczywiście 1-4 poziomowe są potrzebne do eventów i przygód, ale to się buduje jak jest potrzeba i wywala później)

Wyburz natychmiast.

Co do zasad planowania miasta - https://elvengems.com/city-layout-space-optimization/ to bardzo dobry poradnik, jeżeli j. angielski to problem to dołączę mini-streszczenie, które kiedyś w bractwie puściłem (zaznaczam, że to moje osobiste odczucia skonfrontowane z ww. poradnikiem - nie wszyscy muszą się zgadzać)
1) Mniej dróg = lepiej - więcej miejsca na budynki. Unikamy załomów na drogach - prosta droga jest zawsze lepsza od "łamanej"
2) Używamy obu stron drogi (budynki) - nie budujemy dróg na krawędzi miasta
3) Droga powinna się stykać tylko z jedną, krótszą ścianą budynku - nie budujemy drogi równoległej z drugiej strony (zakręty są oczywiście nieuniknione - warto jest trzymać w nich mniejsze budynki)
4) Koniec drogi - nie ciągniemy do samej krawędzi miasta - 2-3 pola można wykorzystać na małe budynki kulturowe (1x1 , 1x2 itd.)
5) Droga nie ma prawa się stykać z budynkami, które jej nie potrzebują ( kultura, kultura+populacja, kwatera )
6) Największe budynki (ratusz, koszary, niektóre cuda) dobrze mieć na krawędziach ew. rogach miasta - dociągamy do nich drogę z 1 polem styku
(nikt nie buduje drogi wzdłuż ratusza)
7) Ekspansje - kształt miasta powinien jak najbardziej przypominać kwadrat - unikamy "wypustek" na boki - powoduje to problem z przestawianiem budynków i wymaga więcej dróg
Na początkowych etapach rezydencje ludzi i elfów mają co prawda inną orientację/proporcje, więc budowa długiego prostokąta może kusić, ale od orków to się ujednolica i zmienia w kolejnych rozdziałach : 4x3 - orki,elfy, 3x5 - smoki niziołki, 4x4 - później
8) Wymiana budynków kulturowych - stare budynki kulturowe (z menu budowy i z eventów) z początkowych rozdziałów
powinny być regularnie wymieniane na nowsze - najprościej jest przeliczyć ilość kultury / populacji na pole - jeżeli różnice są znaczne wywalamy i wstawiamy lepszy ( chyba, że ktoś czeka na zaklęcie renowacji - ha ha ha :D )
9) Upgrade dróg - po skończeniu rozdziału zawsze upgrade'ujemy drogi na najlepsze
(do leśnych elfów na pewno, potem niestety wymagają koszmarnej ilości many, więc może być problem) - dodatkowa ilość kultury jest dość spora

Nie zawsze oczywiście się da zastosować wszystkie ww. zasady, ale generalny kierunek powinny wskazywać.

http://www.elvenarchitect.com - może być bardzo pomocny
Na https://www.elvenstats.com/ z kolei znajdziesz informację, jaki masz procent dróg w mieście (tak jak pisała kikimora - mniej dróg = lepiej )
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser2017

Guest
Jeśli budujemy już niebonusowe jak to zaznaczył @radiradi to nie trzeba ich podnosić wystarczy 1 poziom czy to do eventu czy PB. Tutaj liczy się nie ilość towaru tylko zaliczenie produkcji najczęściej 1-2 dniowych lub tych które są wymagane a nie posiadamy takich manufaktur jako bonus.
Dodam jeszcze że cud Górskie Hale na końcu rasy krasnali dodaje dodatkowy % do produkcji manufaktur, dla mnie obok Złotej Otchłani jest to podstawowy cud jaki trzeba posiadać :D
 

DeletedUser

Guest
Poziom 1 wystarczy oczywiście do zadań z niebonusową produkcją, natomiast manufaktury na 2 polach - marmur i drewno (tylko u elfów) są idealne do zadań "rozbuduj budynki do poziomu 3-4" (mało miejsca i najkrótszy czas rozbudowy)
 
Do góry