• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Odrzucone Symulator walk

Oceń pomysł...

  • Dobry

    Głosy: 8 80,0%
  • Zły

    Głosy: 2 20,0%
  • Dobry, ale ma wady jakie w komentarzu opisałem/-am

    Głosy: 0 0,0%
  • Zły, należy poprawić co dałem/-am w komentarzu

    Głosy: 0 0,0%
  • Nie mam zdania

    Głosy: 0 0,0%

  • W sumie głosujących
    10
Status
Zamknięty.

DeletedUser

Guest
Z racji promowania w grze mniej lub bardziej umyślnie negocjacji, ludzie dość późno uczą się walczyć. Dodatkowo boją się tego elementu z racji strat, gdyż każda z nich powoduje realną utratę wojsk. Zwłaszcza tyczy to początkujących graczy, którzy nie rozumieją działania bonusów jednostek, zasięgu ataku, inicjatywy jednostki i innych cech. Nikt nie lubi się uczyć poprzez utratę realnych jednostek, a szczerze mówiąc nie ma jednolitego sposobu na powiedzenie: "graj tym i tym, wtedy i wtedy", ponieważ wiele zależy od układu jednostek naszych i wroga oraz przeszkód terenowych. Konieczny dla wielu jest symulator walk, by się po prostu tego nauczyć.

Łatwo jednak wpaść w pułapkę i nie powinno się dawać możliwości określenia z kim walczymy, w jakiej ilości itp. To by prowadziło do nadużyć, gdzie gracze patrzyli by na składy w prowincjach, układ przeszkód i tworzyli identyczne oraz tak długo kombinowali, aż straty byłyby możliwie małe. To rozwiązanie ma na celu naukę walki, a nie optymalizację czekających nas. Jedyne więc parametry dostępne dla gracza to powinny być: liczebność oddziału, krąg (odległość od własnej prowincji), typ prowincji (towar) oraz własne jednostki po obejrzeniu pola walki. Reszta generowana losowo, co utrudni znacząco kombinowanie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
Mi się pomysł podoba, gdyż sam wolę toczyć walkę z automatu, ( chociaż wiem że dla wielu graczy to głupota ), niż walczyć ręcznie - wtedy mam po prostu jakąkolwiek szansę na wygranie walki. Po prostu ręcznie walczyć nie umiem i już.
 

DeletedUser810

Guest
Jestem za, samo nauczenie się się planszy, kiedy to idziesz w prawo a tam ups... brak kratki nie przejdziesz - na zad, :) i już traci się ruch, albo nawet jednostki, a gdzie cała reszta o której była mowa.
 

DeletedUser

Guest
Jestem na nie. Poziom walk w tej grze, jeśli w ogóle da się to tak nazwać, jest tak żenująco niski że nie widzę sensu. Wiele jest gier gdzie uczymy się na realnych stratach i gracze potrafią bardzo dobrze grać i nie narzekają z tego powodu.
Jak chcesz symulator to sam go napisz :).
Poza tym zwróćcie uwagę na to że mamy tutaj tylko PVE i a twórcy i tak mają problem aby to jakkolwiek zbalansować. W innych produkcjach systemy walk są o wiele bardziej zaawansowane i działają o wiele lepiej, więc niech się biorą ostro do pracy aby uatrakcyjnić nam walkę i zrobić z niej coś o wiele ciekawszego. Może wtedy symulator będzie potrzebny. Obecnie to zbędna funkcja.
Bo obecnie nie wiem co miałbym sobie symulować.
 

DeletedUser

Guest
Rozumiem Twoje podejście, bo sam wychowywałem się na grach pokroju Heroes of Might & Magic. Tu mamy ogromne uproszczenia. To o ja widzę to:
- ilu jest takich, gdzie podobne rozgrywki są dziecinną zabawą, bo na strategiach turowych lub RTS-ach zjedli zęby?
- nowe jednostki u Wróżek będą miały już efekty oddziałujące na pole bitwy (jedna defensywnie, jedna ofensywnie), a nie tylko na siebie czy czarem na jedną,
- gracze początkujący nie rozumieją bonusów, które nie do końca są logicznie opisane, nie zawsze zrozumiale współdziałają, znoszą się wzajemnie,
- nie ma systemu, który wprowadzałby do bitew i był tutorialem w nich. Gracze sami między sobą muszą sobie to wyjaśniać, bo twórcy oczywiście rzucą parametry jednostek i dalej sam kombinuj. Ilu osobom, poza wyjadaczom, tyle wystarczy? Obecnie ludziom trzeba wszystko jak krowie na rowie.
 

DeletedUser

Guest
Należy więc wprowadzić zmiany które: wprowadzą gracza zrozumiale do bitew, poprawią formę opisu bonusów oraz poprawią ogólny tutorial.
Nie należy obchodzić tych problemów symulatorem walk, ponieważ problemy zostaną a symulator walk może w niektórych przypadkach mieć dokładnie odwrotny skutek podczas nauki gry.
 

DeletedUser

Guest
@aldzik Problem w tym, jak widzisz poprawne wprowadzenie gracza do bitew? Ja widzę kilka sytuacji do ogarnięcia:
- musiała by się uruchomić bitwa, gdzie byłoby to na żywym przykładzie. Teorii nikt nie zapamięta, a mechanizmu "symulującego" brak,
- wejście każdej jednostki musiało by się tym zakończyć by "poznać" jednostkę,
- bonusy i ich współdziałanie powinny być wyjaśnione. "Słynne" użycie czaru czarodziejki na jednoskach strzelających dające ponad 100% obniżenia obrażeń, czy zdejmowanie się czarów kilku jednostek gdy po ataku Trentów (Ogłuszenie) następuje atak Czarodziejek ("Złamany duch walki"),
- mylące używanie u jednych jednostek "czar do końca trwającej rundy" (golemy i trenty), a u innych "czar do następnej rundy" (czarodziejki) co gracz dopiero zauważy, gdy mu ktoś strzeli o wiele za dużo obrażeń, albo nie zadziała bonus golemów, bo pierwszy w 2 rundzie już nie łapie się na bonus ostatniego golema w 1 rundzie ;)

To są rzeczy, które trzeba przeczytać, zrozumieć i przetrawić. Dlatego tutorial powinien masę aspektów tłumaczyć, o których wyjadacze wiedzą, ale początkujący nie są ich świadomi. Bo jedyne co wiedzą to jakieś parametry, brak wyjaśnienia mechaniki jakiejkolwiek, a pierwsze co się im jako zdobywanie prowincji podstawia to negocjacje. Przypomnij sobie I erę, gdzie zanim jeszcze Koszary wybudujesz, masz zadania główne na zdobywanie ich negocjacjami. A ludzie często nie przeliczą, że koszt utraconych jednostek w młotkach jest wielokrotnie niższy niż negocjacje. Tylko trzeba czasu na ich produkcję. Ale ile ich trzeba mieć na początku? Ile czasu ta produkcja potrwa, skoro i tak logują się kilka razy na dobę? Kolejka i tyle. Wejdą,powalczą, kolejka do koszar i za jakiś czas znowu.

Co do wad symulatora walk to jest ich niewiele. W zasadzie przychodzi mi tylko jedna tak od razu. Gracz od razu na starcie kiepsko dobierze jednostki, przez co w symulatorze będzie ciągle miał wtopę i się zniechęci do walki. Pytanie tylko czy lepiej by spróbował symulatora, bez obaw utraty wojska, czy może realnie bitwę miał i stracił całe wojsko oraz zniechęcił do walk zupełnie? Chętnie inne minusy poznam, by polemikę przeprowadzić :)
 

DeletedUser

Guest
Na razie tego nie widzę i w sumie nie muszę, jednak twierdzę że jest to potrzebne.
Zauważ wymieniasz kwestie które są np. mylące, a to oznacza że są problematyczne=problem. Zgłoś to, niech to poprawią.
Jak Tobie udało się nauczyć walczyć?
Grałem w wiele gier strategicznych i jak już widziałem symulatory które były potrzebne to do drzewka rozwoju, bo rozdane punkty szło jedynie cofnąć kupując za realne pieniądze przedmiot z ItemShopu. Oczywiście są gry które mają symulatory walk. Rozumiem do Total Wara, ale nie do Elvenar. No proszę was.. Nie róbmy z siebie takich nieporadnych graczy. Gra jest zupełnie prosta, drzewko rozwoju nie jest drzewkiem wyboru, mamy tylko PVE, na podstawowych funkcjach, oparty o zwyczajny system walki.

Cała Twoja wypowiedź sprowadza mi się z powrotem do jednego: Potrzeba nam wysokiej jakości Tutorialu i tego lepiej rozwiniętego pomocnika co nas poprowadzi przez początek gry, na wprowadzeniu. Jak grałem w Attile, to stwierdziłem ze wprowadzenie jest bardzo pożądne kiedy dotarłem już do samodzielnej gry, stwierdziłem że nadal mi mało, odbył tutorial raz jeszcze a potem uczyłem się na własnych błędach. Fakt ta gra to nie mmo.

Zgadzam się z tym co wypisujesz, jakie to rzeczy są problematyczne i stwierdzam ze wymagają one poprawek i ulepszeń, a nie symulatora:)
 

DeletedUser

Guest
Patrzę na to z perspektywy coraz większego "zidiocenia" gier przeglądarkowych i ich graczy. Zauważ, że to typ rozrywki, gdzie wielu chce dość "bezmyślnie" grać i zmarnować czas, nie myśleć, bo tego zazwyczaj w pracy mamy aż nadto. Aspekt myślenia ogranicza się więc do tego co za budynek zbudujemy, zaś walki do "wybuduj najwięcej ile się da". Jestem tego świadom i nawet nauka musi być odpowiednio w takiej sytuacji przekazana. Możliwie łopatologicznie. W końcu nie grają tu tylko osoby pełnoletnie, z bagażem wiedzy i doświadczeń. A i one nie zawsze od razu wiedzą co i jak.

Problemy jakie podniosłem są znane od miesięcy, ale brak woli ich poprawy lub spychane ciągle na koniec są. Zbyt mały priorytet, a zawsze coś ważniejszego się pojawia. W takiej sytuacji nawet błahostki pominięte w tutorialu nawarstwiają się.

Ja się nauczyłem walczyć bo chciałem i walczyłem wiele tracąc nieraz. Ale popatrz na obecny tutorial i powiedz z czystym sercem, że jest on dobrze zaprojektowany ;) A teraz pomyśl, że dochodzą do niego rzeczy o jakich mówimy, a związane z walką. Ciężko to widzę, niezależnie czy poprawiano by tutorial, czy wprowadzano symulator.
 

DeletedUser

Guest
Cały czas ostaję przy tym , iż Tutorial jest źle zaprojektowany. Rozumiem ale nie znajdziemy złotego środka. Leku na całe zło. Nie każda gra jest dla każdego :).

Problemy jakie podniosłem są znane od miesięcy, ale brak woli ich poprawy lub spychane ciągle na koniec są. Zbyt mały priorytet, a zawsze coś ważniejszego się pojawia.

Rozumiem i masz rację, też jestem tym rozgoryczony.

Nadal zostaję przy tym że gra jest na tyle prosta, że każdy przeciętny gracz jest w stanie sobie z nią uporać a jak nie to zapytać na forum. Jeśli nadal sobie nie radzi, to widocznie...najwidoczniej brak mi słów.
Jeśli chcecie symulator sami go stwórzcie:).
 

DeletedUser

Guest
Ja od początku pisałem, że tutorial do poprawki i wielu także się z tym zgadza.

I zgadzam się, że gra jest prosta, ale nawet jeśli ma problem to gdzie ma szukać informacji? W bractwie jedynie i na forum. A nawet tam mogą mu jedynie pewne ogólne wskazówki jedynie podać. Takie jak pojawiły się w temacie ostatnio na forum. Nawet one jednak są mocno niepełne i zaledwie liznęły temat, choć nie ukrywajny, że nie jest to wiedza trudna do zrozumienia. To proste rzeczy ale nie są nigdzie objaśnione.
 

DeletedUser

Guest
@thek tzn od początku PISALIŚMY to samo odnośnie tutorialu :)
A Twoja wypowiedź świetnie komponuje się z równoległym wątkiem odnośnie integracji forum.

Z tym szukaniem informacji to zgoda. Rzeczywiście gracze mają z tym kłopot. Bo nawet jak coś znajdą to nie jest to jasno przedstawione.
 

DeletedUser

Guest
Mi się pomysł podoba w takiej formie, jaką przedstawia @thek .
Chociaż dlaczego uważasz, że nie powinno być możliwości wyboru z kim walczymy?
Co do poprawy samouczka, zapraszam do stworzenia osobnego tematu.
 

DeletedUser

Guest
@Atrewian Z prostego powodu: to by było nadużywane. Jeśli ludzie by mogli wybrać to z kim walczą, to by patrzyli na ustawienia terenu przed walką w prowincji, szli do symulatora i tak walczyli, by najmniejsze straty mieć. Nic by ich to nie kosztowało poza czasem. Dlatego jestem na nie dla Twojej wizji. Mają się uczyć walczyć, a nie odtwarzać walki, które realnie w grze zaraz chcą odbyć.
 

DeletedUser

Guest
Mi się pomysł podoba w takiej formie, jaką przedstawia @thek .
Nikt inny nie zaproponował innej formy. Forma theka jest tutaj jedyną, więc to jak pisać że spośród wszystkich czarnych autek wybieram czarne autko chociaż inne mi się podobają bo są czarne :D. Taki błąd mogła popełnić osoba która nie przeczytała wątku i założyła z góry że inni wypowiadając się proponowali swoje zmiany :D. Nie chcę Cie za każdym razem łapać za słówka, ale Atrewian, nie kompromituj się, bo robi się to zabawne i chyba o Tobie będzie trzeba osobny wątek założyć.

@thek, powiedz mi tylko tzn. że w tym symulatorze walk uczylibyśmy się walczyć a nie symulowalibyśmy sobie walki na losowym terenie? Z ciekawości przeczytałem cały wątek raz jeszcze i teraz mnie troszkę zdziwiłeś ;) Hmm brzmi ciekawie.
 

DeletedUser449

Guest
Jak ktoś ma się nauczyć, jeśli wszystkie parametry są losowe? Powinna być możliwość molestowania jednej walki aż do znudzenia, z możliwością porównania do innych swoich walk z historii wyników. Można również dodać "szachowy" opis walk oraz możliwości ich emulacji (czyli de facto nagrywanie walk).
Inaczej trudno ocenić, czy jest postęp i czy nasza taktyka jest skuteczna. Chyba że mam pamiętać, jaki wynik miałem dziesięć walk temu, walcząc z podobnym przeciwnikiem.
 

DeletedUser

Guest
To może doprecyzuję z uwzględnieniem wypowiedzi @Kalart bo są jak najbardziej sensowne. Symulator w moim rozumieniu nie polegałby na ustawianiu sobie walk na takie, jakie miały by nas czekać, bo to pole do nadużyć. Tego chcę uniknąć w pierwszej kolejności. Dlatego jako parametry do ustawienia dałem tylko: typ prowincji, wielkość oddziału naszego i krąg. Wyjaśnię może dobór:
- niekoniecznie musi być każdy krąg. Może być co 3, aby gracze nie losowali tak długo, aż trafią w swoją kombinację.
- parametr wielkości oddziału powinien być identyczny z obecnie posiadanym, ale też pozwalać na zwiększenie go o 1 lub 2 w stosunku do aktualnego, aby zobaczyć jaki wpływ ma to na samą walkę. Może warto poczekać trochę i walczyć z nieco większymi siłami własnymi? To także lekcja :)

Gra na podstawie podanych generowała by skład wroga i teren. Moglibyśmy widzieć pole bitwy i wtedy ułożyć nasze oddziały oraz rozpocząć. Po bitwie byłoby dostępne: "Rozegraj ponownie", "Rozegraj ponownie z inną wielkością oddziału", "Zmień parametry", "Wygeneruj nową z tymi samymi parametrami". W pierwszym i drugim przypadku dostawalibyśmy informację jak, w odniesieniu do poprzedniej/najlepszej, nam poszło w kolejnej próbie. Mogło by też zapis najlepszego dla nas starcia przechowywać do późniejszego odtworzenia. Moglibyśmy go zalinkować jako instruktażowy filmik dla innych/młodszych graczy. Ostatnie, czyli "nowa z tymi samymi parametrami" jest ze względu na różne kombinacje wrogów w prowincji.

Odgórne wybranie kilku kombinacji do rozegrania w ramach "lekcji" jest IMHO nieco zbyt ograniczające. Dlaczego? Ponieważ z takimi układami jak "wyreżyserowane" w tutorialu byśmy praktycznie się nie spotkali jak mniemam w realnej bitwie. A symulacje mają polegać na ciągłym doskonaleniu umiejętności użycia jednostek, wpływu terenu na naszą taktykę i składy przez osoby mniej obeznane. Sam symulator nie powinien być ograniczany poziomowo. Pamiętajmy bowiem, że co krąg, to wrogów więcej i jedną z lekcji powinno być: "Są sytuacje, gdy prowincji nie da się zdobyć walką". Ograniczenie symulatora jedynie do sytuacji gdy wchodzi nowa jednostka, a teren i przeciwnik jest dla każdego ten sam, niczego nie nauczy. No chyba, że gracz miałby jako dodatkowe zadanie nie utracić w takim starciu więcej niż X jednostek. Ale wtedy na forum pojawiły by się opisy jak to osiągnąć.

Można by też nieco rozwinąć ten pomysł do roli "Rankingu". Tworzono by predefiniowanych ileś zestawów wrogów i terenu. Punktowano by ilość Rund i Straty własne (w obu wypadkach im mniej tym lepiej). Wynik lokowałby gracza na jakimś miejscu w owym rankingu. Zapis pierwszych 10 najlepszych dla każdej mapy byłby też widoczny dla wszystkich. Młodsi mogli by się uczyć z tych zapisów doboru jednostek do wrogów i terenu. Gracz z najlepszymi wynikami sumarycznymi z wszystkich map na koniec "sezonu" zgarniałby przykładowo jakąś nagrodę. Do następnego sezonu najlepsze wyniki wchodziły by jako wzorcowe, z dodatkową gratyfikacją za "pobicie championa mapy" :D Można by także zostawić je, a następny sezon odbywałby się na zupełnie nowych mapach.
 

Deleted User - 34008

Guest
Gra na podstawie podanych generowała by skład wroga i teren. Moglibyśmy widzieć pole bitwy i wtedy ułożyć nasze oddziały oraz rozpocząć. Po bitwie byłoby dostępne: "Rozegraj ponownie", "Rozegraj ponownie z inną wielkością oddziału", "Zmień parametry", "Wygeneruj nową z tymi samymi parametrami". W pierwszym i drugim przypadku dostawalibyśmy informację jak, w odniesieniu do poprzedniej/najlepszej, nam poszło w kolejnej próbie. Mogło by też zapis najlepszego dla nas starcia przechowywać do późniejszego odtworzenia. Moglibyśmy go zalinkować jako instruktażowy filmik dla innych/młodszych graczy. Ostatnie, czyli "nowa z tymi samymi parametrami" jest ze względu na różne kombinacje wrogów w prowincji.
Niestety te możliwości, prawdopodobnie wykluczą implementację symulatora wewnątrz gry. Patrząc na to co robią twórcy, trochę ich to przerośnie. A szkoda, bo pomysł jest dobry. Nawet dla ludzi, którzy już potrafią walczyć, stałby się małą odskocznią w momencie, gdy gra za nami nie nadąża z nowościami. Do tego to jakiś dodatkowy element rywalizacji między graczami.
Dla mnie największym problemem było ogarnięcie umiejętności i bonusów jednostek, które niestety są bardzo źle opisane.
 
Status
Zamknięty.
Do góry