• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Walka wojskiem w Iglicy w epokach III-IX dla poczatkujacych graczy

Moim zdaniem problemem jest tylko duże zużycie diamentów potrzebnych w negocjacjach.
Ludzie kofani, po jaka cholere w ogole robic wioski iglicowe, jesli wydaje sie w nich pozniej diamenty ??? One maja sluzyc do ich zdobywania :)
Gdybym mial jakis problem w ktorejs z wiosek iglicowych, w sensie zbyt wysokich kosztow, to po prostu poprosilbym support o jej usuniecie. Zalozylbym wioske na nowo, po 2 dniach bylbym w 3 epoce i robil Iglice za grosze negocjacjami. Po najdalej 3 tygodniach robilbym juz Iglice wylacznie wojskiem i "koniecznosc" wydawania diamentow nigdy juz by nie byla problemem.
 

ryjuwka

Rozbójnik
Ludzie kofani, po jaka cholere w ogole robic wioski iglicowe, jesli wydaje sie w nich pozniej diamenty ??? One maja sluzyc do ich zdobywania :)
Gdybym mial jakis problem w ktorejs z wiosek iglicowych, w sensie zbyt wysokich kosztow, to po prostu poprosilbym support o jej usuniecie. Zalozylbym wioske na nowo, po 2 dniach bylbym w 3 epoce i robil Iglice za grosze negocjacjami. Po najdalej 3 tygodniach robilbym juz Iglice wylacznie wojskiem i "koniecznosc" wydawania diamentow nigdy juz by nie byla problemem.
nic dodać nic ująć
moje zestawienie miało właśnie to pokazać
 

Poziomek

Rycerz
Ludzie kofani, po jaka cholere w ogole robic wioski iglicowe, jesli wydaje sie w nich pozniej diamenty ??? One maja sluzyc do ich zdobywania :)
Gdybym mial jakis problem w ktorejs z wiosek iglicowych, w sensie zbyt wysokich kosztow, to po prostu poprosilbym support o jej usuniecie. Zalozylbym wioske na nowo, po 2 dniach bylbym w 3 epoce i robil Iglice za grosze negocjacjami. Po najdalej 3 tygodniach robilbym juz Iglice wylacznie wojskiem i "koniecznosc" wydawania diamentow nigdy juz by nie byla problemem.
tak bo kazdy ma kolege ktory sypnie mu z 500tys surowca na start aby kupil sobie punkty pw i zrobil badania i inne rzeczy:) - chyba ze oferujesz sie z taka pomoca- to chetnie zaloze sobie nowe miasto
zwyklym trybem idac jak poczatkujacy to jest to ze 3 tygodnie.
 

stapa11

Rozbójnik
pierwsze 2-3 iglice
Ja nie wiem jak Wy to liczycie?
Zakładasz, że po 2-3 tygodniach, ktoś, kto dopiero co wszedł na 3-ci poziom, będzie już miał wzmocnienia na 3-ci poziom iglicy?
No bo na pewno nie będzie miał Feniksa, Brunatnego itp.
Może tak było kiedyś, ale ja mam teraz 3 miasta, które cały czas monitoruję i w ostatnim tygodniu wpadło mi ZERO ulepszeń wojskowych.
Być może przegapiłem z jedno, ale to nie zmienia całokształtu.
 

xEasyRiderx

Rycerz
Rany Julek a po co ci fenek ognia i bruner bez tego można też grać i to z całkiem dobrymi wynikami zwłaszcza w wioskach iglicowych, te 2-3 iglice negocjacjami są właśnie po to żebyś nazbierał woja i wzmocnień a nie rzucał się na iglicę o czym już pisałem garstką wojska i wzmocnieniami. Przeciez to wszystko nie tyle co jest opisane w poradniku na samym początku tego wątku to jeszcze ktoś to obliczył, testował, sprawdzał różne rozwiązania, pomyślał i stwierdził: najbardziej opłacalne w wioskach iglicowych 3-4 rozdziału jest robienie iglicy wojskiem zamiast negocjacji.
 

xEasyRiderx

Rycerz
Ogarnia mnię tylko rozpacz, że tych wzmocnień nie ma...
one jak szpaki latają stadami, czasem bywa tak że ani jednego nie uwidzisz i nagle zjawia się całe stado ;)
akademia jest przeładowana różnymi rzeczami mniej lub bardziej potrzebnymi dlatego żeby coś upolować to niestety nie jest prosta sprawa
 

Poziomek

Rycerz
Nie kwestionuję założeń poradnika Chris-a, ani Twoich porad.
Ogarnia mnię tylko rozpacz, że tych wzmocnień nie ma...
no i dlatego przydaje sie surowiec, bo co zrobisz jak nie masz np strzelca (zakladam wariant ze nie masz ani iglicy ani fenka) - czym bedziesz walczyl.Przeciez nie powiesz ze nie masz wzmocnien i nie robisz iglicy:). Nawet na pozniejszym etapie moge ci powiedziec ze ze strzelcami jest klopot (przynajmniej u mnie) tylko ze na pozniejszym etapie mozesz od biedy zastapic tego strzelca dodatkowym magiem i np HP..
 

Serengeti

Szef kuchni
@ryjuwka
Znowu jakiś defetyzm, fake newsy i dezinformacja :p
Jak się stawia wioskę iglicową ekonomiczną i przechodzi Iglicę negocjacjami, to się nie wydaje diamentów podczas ich robienia, na litość Enara! ;)
Tak jak napisał Chris - wioska iglicowa ma diamenty zarabiać. I jak tego nie robi, to jej istnienie nie ma sensu.

Poza tym porównywanie kosztów negocjacji mini iglicówki z III rozdziału, a pełnowymiarowego miasta w VI rozdziale, to jest jakiś kosmos ;)
U mnie na trzecim bossie w mojej najmniej optymalnej iglicówce (której nie chcę kasować, bo ją lubię :) ) duchy żądają poniżej 100 sztuk surowca. Powtórzę - na trzecim bossie.
Nie wiem więc co chcesz pokazać, ale zaprezentowane przez ciebie dane nie mają nic wspólnego z udowadnianiem sensowności, bądź jej braku, iglicowych wiosek ekonomicznych. No po prostu nic.

@Poziomek
Już BlossomValvi napisał skąd się biorą duże ilości punktów wiedzy w iglicówkach, to się nie będę powtarzać :)
Miałam około 250% bonusu na obu tierach, był plan żeby zejść do 0% i się powiódł :)
Oczywiście też z pomocą bractwa, bo czemu nie (pozdrawiamy kolegę @Tajniakos :D )

Pomimo zmiany w turniejach nadal je robię w iglicówkach, bo lubię :) Tylko omijam turnieje bonusowe i bonusowe prowincje w innych. Daje radę, niechcianych reliktów nie wpada zbyt dużo. Teraz na przykład jest turniej eliksirów, moim bonusem jest drewno, więc spokojnie mogę zrobić 5 prowincji bez żadnego ryzyka. Myślę, że jak raz do roku powtórzę takie czyszczenie, to będzie maks :)
 
Ostatnia edycja:

Poziomek

Rycerz
Pytanie: zakladajac jest wioska standardowa iglicowa wedle poradnika - kaplan i ratusz.
Czy ktos opublikowal gdzies, wyliczyl - lub czy mozna jakos wyliczyc jak sie zmienia walka/trudnosc/straty jak zwal to zwal - po odkryciu kolejnego badania z drzewka? lub po kupieniu ekspansji premium/ekspansji z drzewka.

pytam bo. Zakladajac ze idziemy standardowym szlakiem powiedzmy, . Uzyskujemy np przykladowa wartosc 140% t1 i t2 - zaczynajac robic iglice.
Warto zostawic jak jest czy, isc i odkrywac dalej az do iglicy burzy, tak by wlasnie zbic sobie t1-t2 do zera kasujac pozniej cuda. Czy moze zostawic cud iglice burzy i go rozwijac? do 10-15 lvl i wyzej . Czy majac 0% reliktow t1 i t2, ale odkryte badania powyzej kaplana i ratusza - bardziej sie oplaca czy mniej?
 

DeletedUser5722

Guest
Iglica zawsze pomoże w połączeniu z oświeconym i fenek ognia do tego np, koszty się zwieksza ale to nie będzie jakieś super bolesne, ja też nie trzymam się sztywno schematu, dorzuciłem chatkę czarownic, brunera a ekspansję dokładam tylko jak potrzebuje ;)
 

stapa11

Rozbójnik
Zakładając, że nie masz cudaków i wypalone bonusowe relikty t1 i t2
16 exp + 41 badań do Iglicy 0.58*1.202*10.3072 = 7.1858
16 exp + 49 badań do Czarodziejek 0,58*1,2461*10,3072 = 7.4494 (+4%)
20 exp + 41 badań 0.58*1,202*13,884 = 9.6794 (+35%)
16exp + 4dia + 41 badań 0.58*1.202*12.6672 =8,8311 (+23%)
Widać, że badania mają mały wpływ na trudność walki w Iglicy, natomiast jest duża różnica pomiędzy 16 expansjami, 20-toma i 16 z 4 premium.

//edit
to 0.58 to współczynnik na Iglicę, w turnieju, czy na mapie relacje są takie same, tylko ten współczynnik jest inny
Zakładając t1 lub t2 na poziomie 200%
16 exp + 41 badań do Iglicy 0.58*3.606*10.3072 = 21.8801 (+300%)
Więc chyba jasne jest, że stawiamy cudaki i palimy bonusowe relikty do zera
 
Ostatnia edycja:

Poziomek

Rycerz
aha czyli jesli po drodze do badan iglicy burzy mamy 2 ekspansje to tej dolnej nie ruszamy, a gorna ktora musimy odkryc, odkrywamy ale nie stawiamy jesli nie mamy takiej potrzeby.
 

stapa11

Rozbójnik
U elfów w pierwszym rozdziale są dwa badania opcjonalne: ekspansja i powiększenie oddziału.
W drugim są dodatkowe dwa.
O ile zbadanie ekspansji nie wpływa na wielkość oddziału przeciwnika, o tyle powiększanie swojego oddziału powoduje powiększenie oddziału przeciwnika. Więc lepiej unikać opcjonalnych powiększeń oddziałów (nie robić ich).

Te obliczenia powyżej nie pokazują dokładnych wielkości obozu wroga, bo to zależy, gdzie i kiedy się walczy.
One pokazują tak jakby stały współczynnik powiększania trudności wraz z powiększaniem naszej wiedzy, obszaru, posiadania itp.

Ten wzór pochodzi z minmaxgame.com i został wyznaczony empirycznie w roku 2020
Nie sądzę żeby nadal poprawnie pokazywał wszystkie zależności i nie sądzę, żeby wagi poszczególnych elementów się nie zmieniły w ostatnich dwóch latach, ale na potrzeby wiosek iglicowych, które się zatrzymują na III-ciej erze, najprawdopodobniej są wystarczającym wskaźnikiem do prowadzenia takiej wioski.
 
Ostatnia edycja:

stapa11

Rozbójnik
Chris zwrócił mi uwagę na fakt, że we wzorze nie występuje wielkość naszego oddziału, tylko ilość badań podstawowych.

Zrobiłem test na s3 dla swojej wioski w etapie III-cim i ukończyłem badanie opcjonalne na powiększenie oddziału i faktycznie w Iglicy wielkość mojego oddziału, jak również przeciwnika, się nie zmieniła (sic!) - więc to badanie opcjonalne nie ma wpływu na iglicę.
Za to na mapie, wszedłem do prowincji i o ile przed badaniem wielkość mojego oddziału była 66 o tyle po badaniu wielkość była 75.
Co ciekawe wielkość oddziału przeciwnika się nie zmieniła (sic!) i pozostała na poziomie 117
Niestety nie sprawdziłem co się stanie w turnieju, bo dziś mam wszystkie prowincje zrobione, ale może kiedyś zrobię drugi test, żeby to potwierdzić.
Domyślam się jednak, że podobnie wielkość oddziałów wyliczana jest ze współczynnika, a nie wielkości naszego bazowego oddziału.

Pokusiłem się o użycie spredsheet-a z minmax-a i po wpisaniu danych wyszło mi prawie całkiem to samo.
(dla Iglicy wyszło w kalkulatorze trochę więcej niż w rzeczywistości - 116 vs 109 )
Więc kalkulator nadal działa (dla III-ciej ery).

Co ciekawe, w trakcie doświadczenia złapałem bonusowy relikt i przeskoczyłem jeden poziom (154 ->171 ), ale w Iglicy mi się wielkości oddziałów nie zmieniły i pozostały na poziomie takim jak dla max boost 154%. Wyczyściłem cache, przelogowałem się, nadal jest bez zmian; kalkulator pokazuje powiększenie do 116, a w rzeczywistości jest 109
Może jutro się zmieni? A może się uaktywni po przekroczeniu 200%?

Nadal nie mam potwierdzenia, czy liczą się bonusowe relikty t3 jak nie mamy zbadanej manufaktury t3 i w reliktach opcja boost dla t3 jest nieaktywna. Wydaje się, że póki jest nieaktywna, to się nie liczą, ale ja mam w s3 170% dla t1 i t3. jak połapię runy a potem PW i zbiję relikty t1/t2 do zera, to napiszę, czy się zmniejszyła wielkość oddziału (bo t3 juz nie zbiję).

Ostateczny wniosek jest taki, ze te badania na powiększenie oddziału we wiosce iglicowej nie maja znaczenia
z jednej strony i tak mamy masę niepotrzebnego PW (jak już nie mamy bonusowych reliktów)
z drugiej i tak nie podbijamy wielu nowych prowincji
 

xEasyRiderx

Rycerz
Na początek badanie powiększenia oddziału nie mają w tej chwili żadnego znaczenia na walki iglica/turniej więcej na ten temat można poczytać TUTAJ

W poradniku tym jest podana wartość 140 % jako max bonusu od reliktów jednak ta liczba to tylko pewien wyznacznik jak najlepszej opłacalności przy tworzeniu wioski iglicowej wziąwszy pod uwagę że jednak musimy odkrywać nowe prowincje na mapie aby taką Iglicówkę postawić.
Nawet przy o wiele wyższej liczbie bonusu da się na spokojnie i bez większych strat robić iglice na max. Zbijanie tego bonusu jest też jakimś wyjściem tylko pozostaje kwestia opłacalności tej techniki a konkretnie ilości pw potrzebne do takiej operacji.

Kolejna sprawa jak zwiększysz sobie niechcący bonus czy dodasz ekspansje lub podniesiesz któryś z cudaków to fakt w danym turnieju/iglicy już Ci nie wzrosną koszty ponieważ mechanika gry podniesie te koszty przy następnej iglicy/turnieju.

Jeśli nie masz zrobionego badania na T3 to możesz mieć nawet max 700% bonusu i nie będzie to liczone tobie jako koszty.
 
@stapa11 , zadajesz wprawdzie pytania, na ktore juz dawno temu udzielono definitywnych odpowiedzi i tak jakby probujesz wynalezc kolo na nowo, ale podoba mi sie taki tok myslenia i takie podejscie :) W tej grze trzeba przede wszystkim myslec, a i sprawdzenie czegos samemu od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzi :) Tez tak robilem i dalej robie od samego poczatku gry.

@xEasyRiderx juz udzielil odpowiedzi na te wszystkie pytania, ja tylko troszke rozwine kwestie wysokosci bonusu za relikty.
W poradniku tym jest podana wartość 140 % jako max bonusu od reliktów jednak ta liczba to tylko pewien wyznacznik jak najlepszej opłacalności przy tworzeniu wioski iglicowej wziąwszy pod uwagę że jednak musimy odkrywać nowe prowincje na mapie aby taką Iglicówkę postawić.
Zgadza sie. 140% jest tylko pewna arbitralna wartoscia. Mozna od samego poczatku robic wioske tak, by byc na 0% bonusu, bo nie trzeba podbijac ani jednej bonusowej prowincji na mapie, ale uwzglednilem po prostu fakt, ze zawsze mozna sie zagapic i przypadkiem sobie ten bonus podniesc, czy to przez relikty z mapy, czy np. z rozdawania motywek. Chodzilo mi o to, by gracze nie zaczynali panikowac, jesli ten bonus bedzie troszke wyzszy od minimalnego, ale rownie dobrze moglbym tam wpisac chocby i 200%, a wydajnosc wioski i tak wciaz bedzie bardziej niz wystarczajaca na ogarnianie Iglicy na maksa co tydzien. Takie minimalistyczne wioseczki maja duzy zapas mocy, jak to nazywam. Przy regularnym zagladaniu do wioski i braku przerw w szkoleniu wojska nawet bonus na poziomie 300-350% nie bylby zadna tragedia. Podana przeze mnie wartosc 140% wynika po prostu z tego, jak postrzegam takie wioski iglicowe, tzn. wychodze z zalozenia, ze powinno sie poswiecac jak najmniej czasu na ich obsluge, wiec w razie czego wioska powinna miec spory zapas wydajnosci. Przy poziomie 140% nic sie nie stanie, jesli bedziemy mieli nawet dluzsze przerwy w szkoleniu albo jesli przez 2-3 dni w tygodniu w ogole tam nie zajrzymy.
 
Ostatnia edycja:

stapa11

Rozbójnik
Odgrzebuję stary wątek, żeby tylko dodać, że na s1/s3 mam wioski iglicowe, robię od miesiąca z okładem całą iglicę i wzmocnienia w AM pojawiają się dość często. Na s2, gdzie nie jestem już w stanie ani przejść iglicy surką, ani wojskiem (robię tylko pierwszy poziom), te wzmocnienia pojawiają się sporadycznie. Ciekawe, bo to znaczy, że to, co widzimy w AM, ma jakiś ważony generator losowy, co potwierdzałoby obserwacje z innych obaszrów, gdzie na bank, losowanie nie ma rozkładu statystycznie stabilnego.
 
Do góry