• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Wywiad z Lukasem Product Manager Elvenar.

jarq

Community Manager
Zespół Elvenar
Pomyślałem że pewnie będziecie zainteresowani tym wywiadem więc oto i on.
Pewnie nie odpowie on na wiele waszych pytań, ale myślę że dostarczy jakiś nowych informacji.


Jak długo jesteś z InnoGames/Elvenarem, do którego teamu należysz i na czym polega twoja praca?

Pracuję w InnoGames, a więc zarazem też nad Elvenarem, od początku roku. Jako Product Manager jestem odpowiedzialny za to, żebyśmy my, jako zespół, pracowali nad właściwymi tematami, efektywnie je wdrażali i, ostatecznie, abyśmy mogli wypuszczać nowe aktualizacje z przydatnymi ulepszeniami i dodatkami regularnie. Dla nas w "Teamie Zawartości" oznacza to głównie nowe rasy gościnne i ulepszenia w innych kluczowych aspektach gry, takich jak Iglica Wieczności czy Antyczne Cuda.


Czy jest jakiś konkretny aspekt, który ty i twój team chcecie wdrożyć w następnej kolejności?


Obecnie pracujemy nad stroną techniczną możliwości wymiany nagród w Iglicy Wieczności. Można się więc przygotować na odświeżenie nagród w 2021.


A sam grasz w Elvenar? Masz swój ulubiony rozdział?


Oczywiście! Jestem teraz w rozdziale Leśnych Elfów i nie mogę się doczekać wejścia w kolejny rozdział, Czarownicy i Smoki. Bardzo mi się podobał styl budynków w letnim wydarzeniu Pielgrzymka Czarowników.


Co najbardziej lubisz w Elvenarze?

Najbardziej w Elvenarze podoba mi się brak presji związanej z ciągłą koniecznością obrony miasta przed atakami. W innych grach normą jest, że na dzień dobry ma się częściowo zniszczone miasto. W Elvenarze wstaję z pozytywnym poczuciem, że tego ranka moje miasto już jest odrobinę bardziej rozwinięte, niż było wieczorem.


I najważniejsze: Lubisz jednorożce?

Ryzykuję teraz wygłoszenie bardzo niepopularnej opinii: Nigdy nie byłem fanem koni czy jednorożców, ale w Elvenarze często dawane są w formie prezentów, więc potem stoją w moim świecie. Darowanemu koniowi... i tak dalej.
(wink)



W nowym systemie turniejów jest więcej skrzyń z nagrodami. Dlaczego nagrody w nich nie rosną wraz z nimi, a raczej zostają takie same? Trzeba dużo wysiłku, żeby zdobyć te skrzynie.

Celowo wybraliśmy takie nagrody po dziesiątej skrzyni właśnie z tego powodu, że są trudne do zdobycia. Martwiliśmy się, że bractwa mogą czuć się zobowiązane wymienić graczy, którzy zdobywają mniej punktów, żeby zdobyć więcej skrzyń. Dzięki temu, że te nagrody są raczej przyjemnym dodatkiem niż czymś niezbędnym, mogliśmy zapewnić wyzwanie najsilniejszym bractwom turniejowym bez wywierania zbyt dużej presji na mniejszych bractwach.


Czy będą jakieś zmiany w formule rozmiaru oddziału? Dlaczego gracze zostają ukarani przy zakupie ekspansji premium? Dlaczego są karani za budowę antycznych cudów?

Cały czas analizujemy dane z turniejów, czytamy opinie graczy (w istocie, dzięki miłym CMom, dostajemy ich naprawdę dużo z for), wdrażamy te opinie i monitorujemy wpływ zmian w turnieju na grę. Podstawowym celem formuły kosztów jest zapewnienie wszystkim graczom turnieju będącego wyzwaniem, ale sprawiedliwym. Jednakże postęp w grze - w jakiejkolwiek formie - wciąż powinien być wart zachodu i pomagać w osiągnięciu sukcesu w turnieju. Jesteśmy przekonani, że jesteśmy znacznie bliżej tego celu w nowym systemie, niż byliśmy w starym, który określał rozmiar oddziału tylko i wyłączenie na podstawie badań powiększenia oddziału. W starym systemie pierwsze miejsca w rankingu zależały tylko od ilości dostępnych graczowi prowincji.

Rozumiemy frustrację tych, którzy teraz zdobywają mniej punktów turniejowych i mniej indywidualnych nagród niż wcześniej. Mimo to nikt nie powinien obawiać się rozwoju. Na przykład, z naszych analiz nie wynika, że gracze z większą ilością ekspansji premium robią teraz mniejsze wyniki niż ci z mniejszą ilością ekspansji premium. Wręcz przeciwnie, ci gracze ciągle radzą sobie zauważalnie lepiej niż ci drudzy. Tak samo jest z poziomami Antycznych Cudów, postępem w drzewku badań i zwykłymi ekspansjami. To, o ile lepsze wyniki powinni osiągać gracze, jest oczywiście kwestią dyskusyjną, ale nie widzimy żadnej "kary", która nieproporcjonalnie zwalniałaby postęp w związku z którymkolwiek z tych czynników.

Nie znaczy to oczywiście, że nie będzie już żadnych zmian. Cały czas będziemy monitorować turnieje ogólnie i formułę kosztów w szczególności. Na przykład, widzimy obecnie potencjalny słaby punkt nowego systemu w równym traktowaniu wszystkich antycznych cudów. Zdecydowanie zgadzamy się, że jedne cuda są bardziej wartościowe pod względem turniejów niż inne. Formuła na tę chwilę nie rozróżnia ich. Dodatkowo obserwujemy graczy z górnego końca spektrum, by zapewnić, że w pewnym momencie koszty nie stają się nieproporcjonalnie wysokie. Ponieważ jednak liczba takich graczy jest dość znikoma, potrzeba nieco więcej czasu na uzyskanie znaczących wyników naszych analiz w tej kwestii.


Czy kiedykolwiek wersja mobilna i przeglądarkowa gry będą takie same? Np. w wersji mobilnej wyświetlanie czasu działania zaklęć, wyszukiwanie graczy i bractw? W przeglądarce: szybka pomoc sąsiedzka.

Cały czas pracujemy nad dalszym ujednoliceniem tych dwóch wersji. Na przykład, kilka tygodni temu dodaliśmy funkcję wyszukiwania graczy i bractw w wersji mobilnej. Jednocześnie dodaliśmy propozycje bractw dla nowych graczy w wersji przeglądarkowej. Nadejdą i kolejne dostrojenia.


Czy będzie się dało zdobyć artefakty do ewolucji starych budynków? W końcu da się niektóre z tych budynków zrobić w Tworzeniu, ale bez artefaktów nie będą zbyt użyteczne. Jakie są szanse, że kiedyś będzie można wymieniać artefakty między graczami?


Już teraz czasem jest okazja do zdobycia starych artefaktów w wydarzeniach albo na wymianę ich (ostatnio tak było z niedźwiedziami). Ale mamy też kilka innych ciekawych pomysłów, jak ponownie udostępnić stare artefakty w przyszłości (również poza wydarzeniami). Zobaczymy, co z tych pomysłów wyrośnie. To, co się nie zmieni, to że wydarzenia z nowymi ewoluującymi budynkami będą zawsze najszybszym i najwydajniejszym źródłem związanych z nimi artefaktów.

Możliwość wymiany artefaktów między graczami nie jest obecnie w planach.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Aslana

Tancerz ostrzy
Dzięki za wywiad,
ciekawi mnie tylko kiedy według "onych" koszty staną się "nieproporcjonalnie wysokie" bo jak patrzę na negocjacje w turnieju to już dawno ten poziom przekroczyliśmy.
O tym okaleczonym systemie wyszukiwania bractw i graczy na apce to już lepiej niech nie wspominają:confused:
 

blazius1

Paladyn
Na to że niesprawiedliwy jest brak podziału cudów ze względu na ich rożny wpływ na wyniki w turnieju to nawet nie zwróciłem uwagi. :p
Ten pan ma rację. Jest niesprawiedliwy. Bo co ma Otchłań na 35 poziomie z turniejami?

Chociaż dotąd myślałem, że wpływ cudów jakichkolwiek na poziom trudności turniejów to pomysł zwyczajnie chybiony.

Wypowiedź tego pana świadczy o dwóch rzeczach. Że generalnie zasada wpływu cudów na trudność turniejów będzie utrzymywana. I że będą teraz kombinować z tym wpływem i grzebać w formule. Czyli będą korygować ten słynny algorytm, który zdaniem graczy, opiera się w ogóle na założeniach z gruntu błędnych. Który nadaje się prędzej do śmieci, niż do korygowania.

Najpierw powalczą z cudami, potem z wpływem ekspansji premium, a potem się zobaczy.
Na samym końcu cały algorytm będzie niemożliwie skomplikowany i akurat przyjdzie czas na kolejną zmianę ekipy obsługującej grę.
 
Ostatnia edycja:

Koval92

Kapłan
Czy fajnie, to zobaczymy jak wejdą

Może chociaż będzie jakaś rotacja nagród, w sensie, że coś się będzie zmieniać co jakiś czas

Zastanawiam się, czy naprawdę nie mogli by dodać specjalnego iglicowego budynku ewolucyjnego zamiast kolejnego zestawu... Przynajmniej zajmowałby mniej miejsca... Mógłby mieć nawet 100 poziomów heh
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser3033

Guest
ja doczytałem do jednorożców i reszty już nie było sensu czytać
a tak czy ten pseudo nowy algorytm to nie stary ?
tylko pozmieniali wpływ cudów ?
a z tym zestawem iglicy czy nie lepiej nie kombinować jak koń pod górkę ?
dodać opcje podobną jak wędrowny kupiec 3 opcje produkuj w ∞ jedwab kryształy zwoje ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Hassano

Łucznik
A ja zadam nieco inne pytanie.. To jest CAŁY wywiad?? Bo jeśli tak to poziom dziennikarstwa to większe dno i wodorosty niż hiszpańska prasa sportowa.. Ja rozumiem że nie mogą zadań ZA DUŻO niewygodnych pytań ale boże święty.. chociaż jakieś minimalne konkrety w odpowiedziach i pytania które na prawde coś wniosą do gry.. Ciekawi mnie co by odpowiedział gdyby Padło bardzo ogólne pytanie: Dlaczego nie wprowadzacie rzeczy o które proszą gracze??
 

Aslana

Tancerz ostrzy
Ależ @Hassano przecież mniej klikania w turniejach, to było życzenie graczy a że IG wprowadziło pomysł według własnych założeń.....
Aż strach bierze jak mogą zrealizować inne pomysły.
 

GrzegorzTheGreat

Tancerz ostrzy
Na to że niesprawiedliwy jest brak podziału cudów ze względu na ich rożny wpływ na wyniki w turnieju to nawet nie zwróciłem uwagi. :p
Ten pan ma rację. Jest niesprawiedliwy. Bo co ma Otchłań na 35 poziomie z turniejami?
@blazius1, powiem Ci, że mnie ta wypowiedź: "Zdecydowanie zgadzamy się, że jedne cuda są bardziej wartościowe pod względem turniejów niż inne. Formuła na tę chwilę nie rozróżnia ich", akurat bardzo zaniepokoiła, bo, niestety, obawiam się, że nie obniżą wpływu cudów "mniej wartościowych" na turniej, ale raczej "dowalą" tym "bardziej wartościowym", a to dlatego, że "mniej wartościowych" gracze po prostu mogą nie stawiać, nie rozbudowywać albo skasować, a z tych "bardziej wartościowych" trudniej im będzie zrezygnować. Obym się mylił.
[/QUOTE]
 

Koval92

Kapłan
A ja zadam nieco inne pytanie.. To jest CAŁY wywiad?? Bo jeśli tak to poziom dziennikarstwa to większe dno i wodorosty niż hiszpańska prasa sportowa.. Ja rozumiem że nie mogą zadań ZA DUŻO niewygodnych pytań ale boże święty.. chociaż jakieś minimalne konkrety w odpowiedziach i pytania które na prawde coś wniosą do gry.. Ciekawi mnie co by odpowiedział gdyby Padło bardzo ogólne pytanie: Dlaczego nie wprowadzacie rzeczy o które proszą gracze??

Wczoraj był live na facebooku na którym pan z Elvenaru tłumaczył dlaczego Sowa jest wszechpotężna - bo jest ewolucyjna i ją można karmić i daje towary itd, jak ja tego posłuchałem to po 10 sekundach wyłączyłem bo się poczułem jak dziecko w szkole które chwilę temu robiło zadanie z funkcją kwadratową a pan nauczyciel postanowił mu wytłumaczyć jak się mnoży 2 razy 2. Naczelnym feedbackiem do centrali chyba powinno być "przestańcie graczy traktować jak głupich i zacznijcie udzielać odpowiedzi na pytania".
 

blazius1

Paladyn
@GrzegorzTheGreat

Mnie ta wypowiedź dziwi i niepokoi jeszcze z innego powodu.

Wg mnie cudów ściśle wojskowych czyli "bardziej wartościowych pod względem turniejów" jest TYLKO sześć. Od tyłu licząc są to Źródła, Ropuchy, Latająca, Grzybki oraz Bastion. Szóste będzie pewnie Zakrzywienie, które nie jest cudem ściśle wojskowym ale pomocnym w turniejach.

Czy ten pan ten potencjalnie słaby punkt algorytmu upatruje tylko w tych pięciu cudach? W sześciu wliczając Zakrzywienie?

Czy też w innych z szerszej listy?
Bo dalej mamy przecież jeszcze Klasztor, Kuźnię, Opactwo Piramidę i Simię. Tu kolejne cudy, najczęściej must have z punktu widzenia gracza turniejowego. Zwłaszcza Simia.

Wprowadzenie cudów do algorytmu było od początku pomysłem wątpliwym i jak tylko wyciekł na fora, to napisałem, że będą grzebać przy tym algorytmie. Z powodów tych cudów oraz z powodu ekspansji.

Nie zakładałem jednak, że będą dodatkowo dzielić cuda na kategorie. Dla mnie to dodatkowa bzdura. Taka żonglerka parametrami, którą można uprawiać w zasadzie bez końca. W ten sposób każda kolejna ekipa twórców będzie mogła dokładać swoje korekty do algorytmu, a sens tych zmian będzie dla nas zawsze niejasny.

W ogóle nie kombinowałbym z cudami. Są lepsze miejsca gdzie mogliby pokombinować jak koń pod górę niż te cuda w algorytmie.
Na przykład ten pan mógłby pogłówkować w temacie nadpodaży zwojów.
 
Ostatnia edycja:

Aslana

Tancerz ostrzy
Wg mnie cudów ściśle wojskowych czyli "bardziej wartościowych pod względem turniejów" jest TYLKO sześć. Od tyłu licząc są to Źródła, Ropuchy, Latająca, Grzybki oraz Bastion. Szóste będzie pewnie Zakrzywienie, które nie jest cudem ściśle wojskowym ale pomocnym w turniejach.

Czy ten pan ten potencjalnie słaby punkt algorytmu upatruje tylko w tych pięciu cudach? W sześciu wliczając Zakrzywienie?

Czy też w innych z szerszej listy?
Bo dalej mamy przecież jeszcze Klasztor, Kuźnię, Opactwo Piramidę i Simię. Tu kolejne cudy, najczęściej must have z punktu widzenia gracza turniejowego. Zwłaszcza Simia.

Pominąłeś w swym wyliczeniu iglice burzy , cud wzmacniający lekkie jednostki strzelające, obecnie bardzo istotne w turnieju przy robieniu wyższych prowincji.
 

DeletedUser174

Guest
dyskusja w tym temacie jest bez sensu. Widać jak na dłoni, że on nie ma zielonego pojęcia o grze. Jeżeli w takim "poważnym" "wywiadzie" znalazło sie pytanie o jednorożce to można by się pokusić o wątpliwości co do kondycji psychicznej osobnika. Ig odleciało ze swoimi pomysłami nt gry w kosmos. Tu nie ma co sie doszukiwać drugiego dna... pod ta wartwą mułu nie ma nic poza jeszcze głębszym mułem.

Może zwróce uwagę na jeden fragment
Rozumiemy frustrację tych, którzy teraz zdobywają mniej punktów turniejowych i mniej indywidualnych nagród niż wcześniej. Mimo to nikt nie powinien obawiać się rozwoju. Na przykład, z naszych analiz nie wynika, że gracze z większą ilością ekspansji premium robią teraz mniejsze wyniki niż ci z mniejszą ilością ekspansji premium. Wręcz przeciwnie, ci gracze ciągle radzą sobie zauważalnie lepiej niż ci drudzy. Tak samo jest z poziomami Antycznych Cudów, postępem w drzewku badań i zwykłymi ekspansjami. To, o ile lepsze wyniki powinni osiągać gracze, jest oczywiście kwestią dyskusyjną, ale nie widzimy żadnej "kary", która nieproporcjonalnie zwalniałaby postęp w związku z którymkolwiek z tych czynników.
ci <ciach> nie rozumieją (albo nie chca zrozumieć) jak bardzo zepsuli grę. Tak więc rozwój jest pałą walącą po łbie. Ekspansje tak samo. Cudy też. W jednym mają rację: to nie jest "kara". Cudzysłów jest zbędny. Nie zostaliśmy "ukarani", a ukarani ...a to jest diametralna różnica, ale oczywiście trzeba mieć jakies sprawne szare komórki, zeby tą róznice zauwazyć. O takie szaleństwo tego osobnika nie podejrzewam
W Elvenarze wstaję z pozytywnym poczuciem, że tego ranka moje miasto już jest odrobinę bardziej rozwinięte, niż było wieczorem.
Infantylne wyznanie pięciolatka, który cieszy się nową zabawkę. I taki ktoś odpowiada za bardzo fajną grę jaka kiedyś był Elvenar. I za jej kompletną destrukcję dzisiaj. A Wy sie trzęsiecie nad wartościowaniem cudów... bosz... przecież oni i tak zrobia po swojemu i to nioe będzie ani miłe, ani przyjemne, a przynajmniej nie dla nas.

edytowano//Urdur
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Charlene

Szef kuchni
@blazius1, powiem Ci, że mnie ta wypowiedź: "Zdecydowanie zgadzamy się, że jedne cuda są bardziej wartościowe pod względem turniejów niż inne. Formuła na tę chwilę nie rozróżnia ich", akurat bardzo zaniepokoiła, bo, niestety, obawiam się, że nie obniżą wpływu cudów "mniej wartościowych" na turniej, ale raczej "dowalą" tym "bardziej wartościowym", a to dlatego, że "mniej wartościowych" gracze po prostu mogą nie stawiać, nie rozbudowywać albo skasować, a z tych "bardziej wartościowych" trudniej im będzie zrezygnować. Obym się mylił.
Miałam taką samą myśl :( Coś czuję, że jak zaczną grzebać, to właśnie osłabią działanie tych najbardziej potrzebnych w turniejach. To jest w ogóle nie logiczne, bo jeśli tak się stanie, to po co je w ogóle stawiać? Oni chyba chcą, żeby gracze przestali brać udział w turniejach :/ Cudów w ogóle nie powinno być w tej formule.
 

Steefann

Zwiadowca
Raczej te cuda, które uznają, że pomagają za bardzo w walkach dostaną ekstra przelicznik i po prostu będą jeszcze bardziej podwyższać rozmiar oddziału. Po tym co od dłuższego czasu robią z tą grą to właśnie czegoś takiego bym się spodziewał niż żeby zrobili coś żeby ułatwić życie graczom....
 

DeletedUser3033

Guest
hmm 2 lata jak tu gram to cuda miały wpływ na trudność w turnieju
kwestia jak ktoś grał to widział nie istotne
to jest ten sam algorytm tylko zrobili rebalans ze względu na te głupie budynki ewolucyjne feniks miśki
jedyne co zrobią to zwiększą wpływ (niekorzystny) cudów powiązanych z turniejem
hmm niech udostępnią algorytm gracze go poprawią a ja se wyliczę ile powinna kosztować każda prowincja/gwiazdka w turnieju :)
 

BlossomValvi

Łucznik
Dzięki za wywiad, przynajmniej zaczynają zauważać społeczność graczy

Kilka uwag:
1. Widzę że firma szybciej wymienia PMów niż wpuszcza dodatki do gry, który to PM 3-4?, w ciągu ostatnich kilku lat, wybaczcie ale nie mam ochoty się przegrzebywać przez filmiki made in IG. Jak się wymienia tak czesto woźnicę to nie dziwne że jednorożce szarpią...
2. Znamienne dali PM nie z wewnętrznego naboru tylko kompletnie spoza firmy - to oznacza zachowawczość co też tłumaczy, dlaczego ten rok był taki sobie... natomiast raczej będzie powtórka z 2020, chyba że znowu PM się zmieni ;)
3, Ostatni komentarz do PM, jak rozumiem pewnie zaczał zapoznawać sie z produktem na poczatku roku? i dotarł do Leśnych Elfów... czy taka osoba będzie wstanie zrozumieć problemy zaawansowanych graczy?
Notabene jestem bardzo ciekaw czy PM ma w mieście feniksa (i którego) oraz miśka (to samo) ;), normalnie nie powinien mieć starszych niż 2020

4. Co do cudaków i ekspansji juz wszystko było powiedziane w innych wątkach, biorąc pod uwagę zachowanie IG przewiduję dwie rzeczy:
- będzie redukcja znaczenia ekspansji (zwłaszcza premium, nawet do całkowitego usunięcia z równania) natomiast koszt zostanie przerzucony dokładnie na cudaki oznaczone "turniejowe" - tak samo jak zrobili z ekspansjami przenosząc wagę równania w badania. Fun fact - ekspansje dotyczyły wybranych graczy, badania wszystkich :)
- specjalnie komplikują równanie do niewyobrażalnych rozmiarów, bo ... w sumie nie wiem. Tak czy inaczej odbije sie to czkawką bo im bardziej skomplikowane równanie tym bardziej jest "niesterowalne" z poziomu kodu.

W alternatywnym uniwesum (far far away) - jest tam ktoś na tyle inteligenty że robi makiaweliczną akcję zasabotowania całego pomysłu. W skrócie pomysł zmiany turnieju nie dało się usunąć, bo poszły z góry już aprobaty i fundusze. Za to można go tak zrealizować, że w końcu jedynym rozwiązaniem bedzie wywalić to do kosza i od nowa postawić sensowny system ;)

Na koniec oby IG nam zrobiło miłą niespodzianke w 2021 czego Wszystkim i sobie życzę na te Święta
 
Do góry