• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Odrzucone Czytelny podział mapy świata

Czy podział mapy świata ułatwiający orientację byłby pomocny?

  • TAK

    Głosy: 12 70,6%
  • NIE

    Głosy: 3 17,6%
  • Nie mam zdania

    Głosy: 2 11,8%

  • W sumie głosujących
    17

Azulena

Rozbójnik
W dyskusji o przenoszeniu naszych miast, użytkowniczka Djablica podsunęła mi pewien pomysł swoim postem:
https://pl.forum.elvenar.com/index....a-przeniesienia-gracza.1644/page-3#post-20025
W tamtej dyskusji wiele osób zauważało, że obecnie nie mamy pojęcia, czy jesteśmy na mapie daleko czy blisko od centrum, czy "grożą" nam przenosiny czy nie.

Rozwiązaniem może być na przykład podział mapy na duże pola, niech się przykładowo nazywają dzielnicami.
Każda dzielnica miałaby swoją nazwę, na wzór mniej więcej nazw ulic w NY (121 Avenue, 350 Street).

Czyli byłaby np.: Zachodnia 12, Centralna 4, Wschodnia 22

Numeracja dzielnic oznaczałaby ich oddalenie od centrum - w samym środku była by dzielnica Centralna 0 (zero).
Numery powinny iść w górę i w dół oraz na zachód / wschód od dzielnicy Centralnej 0, czyli w układzie gwiazdy.

To by pokazywało, jak daleko od centrum mapy jest nasze miasto, a w przypadku miast Graczy z Bractwa, również to, jaka jest odległość pomiędzy nami.
Mogło by to pomóc w podjęciu decyzji, czy wyrazić zgodę na ewentualne automatyczne przenosiny, czy nie...

Co o tym myślicie?
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser449

Guest
Podział na dzielnice tylko zaciemni obraz. Zwłaszcza na mapie o kształcie sześciokąta. Wystarczy płaszczyzna Gaussa, czyli dobrze znana płaszczyzna z osią "x" oraz "y" i podziałem na ćwiartki. Im dalsze liczby, tym dalej od punktu (0,0), czyli centrum mapy.
 

DeletedUser1088

Guest
według mnie obraz mapy jest tak zaciemniony, że nawet nie wiem gdzie kumple z bractwa są;)
ale czy to ważne???

bez znaczenia czy blisko czy daleko, po prostu są i dobrze mi z tym, że są;)
 

Azulena

Rozbójnik
Podział na dzielnice tylko zaciemni obraz. Zwłaszcza na mapie o kształcie sześciokąta. Wystarczy płaszczyzna Gaussa, czyli dobrze znana płaszczyzna z osią "x" oraz "y" i podziałem na ćwiartki. Im dalsze liczby, tym dalej od punktu (0,0), czyli centrum mapy.
Sorry, nie wiem o czym mówisz. :p
Określenie znam, ale to wszystko. ;)

A w ankiecie ja nie pytam o to, czy podoba się podział na dzielnice.

Pytam, czy przydatny byłby podział mapy ułatwiający orientację. A w opisie używam słów "na przykład". :p

Nie ma znaczenia, czy to będzie podział na obszary/ dzielnice/ płaszczyzna Gaussa, czy cokolwiek, byle by spełniało swoje zadanie, czyli jasno i wyraźnie informowało Gracza, gdzie znajduje się jego miasto i czy warto zaznaczyć/ czy odznaczyć "zgodę na przeniesienie". ;)
 

DeletedUser1117

Guest
Podział na dzielnice tylko zaciemni obraz. Zwłaszcza na mapie o kształcie sześciokąta. Wystarczy płaszczyzna Gaussa, czyli dobrze znana płaszczyzna z osią "x" oraz "y" i podziałem na ćwiartki. Im dalsze liczby, tym dalej od punktu (0,0), czyli centrum mapy.

Odbijam piłeczkę... Tak jakby. Koordynaty ułatwią sprawę, to fakt, ale podział na ćwiartki jest raczej niewykonalny. Mapa jest złożona z sześciokątów, więc siłą rzeczy osie musiałyby być trzy - pionowa, prawa ukośna i lewa ukośna. Znając koordynaty, przy założeniu iż mapa w grze wyposażona by była w legendę, wiedza ta wystarczyłaby w zupełności do zorientowania się w położeniu. Liczby te oczywiście należałoby umieścić jako kolejna informacja nt. gracza.

Przydatne byłoby również narzędzie pozwalające na ekranie mapy przenieść widok w wybrane miejsce na podstawie wprowadzonych wartości. Proste i skuteczne. Niebawem zapewne pojawiłaby się gdzieś w internecie uproszczona, interaktywna mapa (jakie znaleźć można chociażby dla rial Wars).
 

Tessi

Zwiadowca
Nie wiem czemu, w praktyce, taki podział dzielnicowy miałby służyć oprócz zaspokojenia ciekawości, w którym miejscu świata znajduje się zbudowane przez nas miasto? :)
Ma uspokoić strach przed ewentualnymi nowymi sąsiadami? Ech…
Przecież z sąsiadami ze świata i tak nie da się rozmawiać na czacie, a korzyści, jakie się miało ze wzajemnych wizyt, mogłyby się nie tylko zmniejszyć, ale nawet zwiększyć, skoro nowa lokalizacja jest w lepszym miejscu – wśród aktywnych graczy.

Jednakże temat Mapy Świata powraca, ostatnio był omawiany tutaj:

https://pl.forum.elvenar.com/index.php?threads/mapa-%C5%9Awiata.1387/

gdzie przedstawiono pomysł:


KOLOROWE GRANICE

Zdecydowanie przydałyby się zmiany na mapie świata w postaci naniesienia kolorowych granic - inny kolor dla każdego stopnia prowincji. Dzięki temu łatwiej byłoby się poruszać i sprawdzać, która prowincja jest w którym sektorze.

Chodzi o to, aby to, co w tej chwili na wiki elevenaru, przy omawianiu Mapy w podpunkcie „Odległość między Prowincjami”, służy jedynie poglądowemu pokazaniu, w jaki sposób rosną odległości pomiędzy naszym miastem a odkrywanymi prowincjami, stało się stałym elementem gry:

https://pl.wiki.elvenar.com/images/6/6d/Provincias.jpg

Pokazanie tych granic mogłoby być opcjonalne – możliwe do włączenia lub wyłączenia.

Co by to dało graczowi?

Podczas odkrywania kolejnych prowincji, często można się zapędzić dość daleko w docieraniu do gracza, który oferuje potrzebne nam produkty.
Powoduje to, że świat nie jest odkrywany regularnie wokół miasta i można dotrzeć do prowincji, do której podbicia trzeba posłużyć się orkami, gdybyśmy się zdecydowali na wystawienie uczty. Gracze, którzy poziomu VIII jeszcze nie osiągnęli, są na przykład dopiero na VI poziomie Krasnoludów, i nie mają jak zdobyć orków, zmuszeni są albo wyprawiać ucztę z pomocą diamentów, albo podjąć walkę ze skutkiem raczej mizernym, czyli ją na 95% przegrać.

Pokazanie granic dla poszczególnych poziomów odległości pozwalałby od razu zorientować się, czy warto inwestować w odkrywanie prowincji, której zdobycie jest bardzo trudne, przez co dotarcie do upatrzonego gracza może być niemożliwe przez długi czas.

Oczywiście, można się zorientować po pewnym czasie, jaka wartość zwiadu powoduje, że na pewno odkryje się prowincję z orkami, ale koszty zwiadu się zmieniają wraz z odkryciem nowej Rasy Gościnnej, zapiski stają się nieaktualne i… zdarza się, że znowu odkrywa się prowincję z orkami…

Takie granice pokazałyby też od razu, czy rozwijamy się w miarę regularnie, czy też nasz świat ma wiele zatok i półwyspów :)
 

Azulena

Rozbójnik
Nie wiem czemu, w praktyce, taki podział dzielnicowy miałby służyć oprócz zaspokojenia ciekawości, w którym miejscu świata znajduje się zbudowane przez nas miasto? :)
Ma uspokoić strach przed ewentualnymi nowymi sąsiadami? Ech…
Przecież z sąsiadami ze świata i tak nie da się rozmawiać na czacie, a korzyści, jakie się miało ze wzajemnych wizyt, mogłyby się nie tylko zmniejszyć, ale nawet zwiększyć, skoro nowa lokalizacja jest w lepszym miejscu – wśród aktywnych graczy.

Pomysł narodził się w dyskusjach na temat automatycznego przenoszenia Graczy.
A ja go podchwyciłam i rozwinęłam. ;)
Jakikolwiek podział mapy miałby służyć podjęciu decyzji, czy wyrazić zgodę na automatyczne przenoszenie (w razie potrzeby) czy nie.

A na marginesie, sorry, rozbawiło mnie... że "nie da się rozmawiać na czacie". No nie da się, ale pisać można... :p ;)
I wiadomości na PW dłużej zostają, można zajrzeć, sprawdzić co było omawiane... Różnica pokoleń chyba wychodzi. ;)

Natomiast to, o czym dalej piszesz, "kolorowe granice", szczególnie w związku z tymi nieszczęsnymi Orkami, to bardzo ciekawy pomysł - powinni coś takiego zrobić. Ja już 3 prowincje mam "zaorkowane", złoto poszło a mam z tego figę... :(
Okropnie irytujące są te Orki, zupełnie szatański pomysł umieścić je w prowincjach!
 

Tessi

Zwiadowca
Jakikolwiek podział mapy miałby służyć podjęciu decyzji, czy wyrazić zgodę na automatyczne przenoszenie (w razie potrzeby) czy nie.

Akurat taki cel byłby zasadny, tylko po co?
Ja zaznaczyłam przenoszenie i pozostałam tam, gdzie byłam dotąd. Ani jeden sąsiad mi nie zniknął, ani żaden nie doszedł.
Jeżeli istnieje możliwość AUTOMATYCZNEGO przeniesienia w lepsze miejsce, to dlaczego z niego nie skorzystać?
Nie rozumiem tych obaw przed zmianami w... wirtualnym świecie :D

A na marginesie, sorry, rozbawiło mnie... że "nie da się rozmawiać na czacie". No nie da się, ale pisać można... :p ;) .

Przyczepialska :p

I wiadomości na PW dłużej zostają, można zajrzeć, sprawdzić co było omawiane...

Z opcji pisania wiadomości często korzystam, ale nie jest to tak wygodne jak czat, któremu, niestety, brakuje funkcjonalności Skypa :D

Różnica pokoleń chyba wychodzi. ;)

Nie wiem co ma do pisania wiadomości kwestia pokolenia?
Możesz to jakoś wyjaśnić?
Staruszką jesteś?
Nie oceniałam Cię tak :D

Natomiast to, o czym dalej piszesz, "kolorowe granice", szczególnie w związku z tymi nieszczęsnymi Orkami, to bardzo ciekawy pomysł - powinni coś takiego zrobić. Ja już 3 prowincje mam "zaorkowane", złoto poszło a mam z tego figę... :(
Okropnie irytujące są te Orki, zupełnie szatański pomysł umieścić je w prowincjach!

No właśnie... ja chyba też już mam tyle... Jeśli nie więcej :(

Może nowy wątek stworzyć?
 

DeletedUser449

Guest
@Medivh666
Nie, wcale nie trzeba trzech osi na dwuwymiarowej płaszczyźnie. Po co ci owa trzecia oś? Jakie ona miałaby znaczenie? W jaki sposób miałaby umożliwić zlokalizowanie gracza, czego nie dałoby się przy pomocy dwóch osi? Kształt mapy może mieć znaczenie przy wyznaczeniu dzielnic, ale skoro płaszczyzna ale dwuwymiarowa, trzeba dokładnie dwie osie - ani mniej, ani więcej.

Kolorowe granice i czat dla wszystkich odkrytych osób to osobne pomysły, których nie ma powodu mieszać do tego tematu. Jeśli już napisałaś pomysł z kolorowymi granicami, to nie musisz go przypominać w każdym temacie - bumpnij temat lub zapytaj Dragomirę czy pomysł uzyskał aprobatę.
Mapa? Można się nią pobawić i teraz. Wystarczy oddalić widok.
Tutaj moje "wypady w głąb mapy".
G8ioTYm.png
Wiem, gdzie jestem! W lewym górnym rogu moje odkryte prowincje, w prawym dolnym rogu zaczyna się "pustkowie" - puste miejsce z nielicznymi wyspami - graczami. Jestem w prawym, dolnym rogu centrum, prawie na samym obrzeżu. Praktycznie nigdy mnie nie przeniesie :(
WBdMBNm.png
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser446

Guest
Podpisuję się pod pomysłem. Dzięki Azulena :)

Jakby nie patrzeć, konkretna lokalizacja będzie korzystna. Pamietam sytuację, gdy zmotywował mnie jakiś gracz, a ja biegałam po mapie, we wszystkich kierunkach, aby go odnaleźć. Gdyby była określona jakaś lokalizacja, to piszę do gościa konkretne zapytanie i wiem gdzie go szukać. :)
 

DeletedUser449

Guest
Po co pytać? Wystarczy wejść do jego miasta z menu powiadomień, a potem z jego miasta na mapę świata. W takim przypadku jest wycentrowana na danym graczu. Strzałka pokazuje kierunek do naszego miasta.
 

Azulena

Rozbójnik
@Kalart,
w jaki sposób tak oddaliłeś widok miasta? W żaden sposób nie mogę pomniejszyć widoku, ani w grze, ani przez opcje widoku przeglądarki...
 

DeletedUser37

Guest
@Azulena
w Chrome/Edge: przytrzymujesz klawisz Control i kółkiem myszy oddalasz i przybliżasz widok
w Firefoxie: kombinacja klawiszy Control i +/- (ale gdzieś to w elvenarze nie działa, przynajmniej u mnie)
Opery nie mam, także nie wiem jakie tu są skróty na oddalanie i przybliżanie widoku.
 

Azulena

Rozbójnik
@Azulena
w Chrome/Edge: przytrzymujesz klawisz Control i kółkiem myszy oddalasz i przybliżasz widok
w Firefoxie: kombinacja klawiszy Control i +/- (ale gdzieś to w elvenarze nie działa, przynajmniej u mnie)
Opery nie mam, także nie wiem jakie tu są skróty na oddalanie i przybliżanie widoku.

Mam Firefoxa, próbowałam wybierać "zmniejsz" w opcjach widoku, zmniejszyć klawiaturą, nie działa.
Co tylko świadczy o tym, że przynajmniej niektórym Graczom przyda się jakiś podział mapy przygotowany przez Twórców. ;)
 

DeletedUser446

Guest
Po co pytać? Wystarczy wejść do jego miasta z menu powiadomień, a potem z jego miasta na mapę świata. W takim przypadku jest wycentrowana na danym graczu. Strzałka pokazuje kierunek do naszego miasta.

Oj.. tak.. ale tutaj jest też ważny wątek towarzyski. W końcu to gra pokojowa, więc po co mam kombinować, jak mogę po prostu napisać do sąsiada... :p

Już inna sprawa, że dochodzi wątek psychologiczny, bo każdy chciałby mieć swoje konkretne miejsce na świecie.. wiesz.. wtedy człowiek ma takie poczucie własności.. "taki mój kawałek świata" :rolleyes:
 

DeletedUser626

Guest
Taka mapka byłaby fajnym dodatkiem, nie zaprzeczam.
Ale... Informacja o lokalizacji nie jest zbyt potrzebna w trakcie gry tak naprawdę, odległość i kierunek do konkretnego Gracza można sprawdzić znajdując go na mapie (strzałka pokazuje kierunek do nas), natomiast jeśli chodzi o kwestię przenosin - obecni Gracze zostaną przeniesieni przed jakąkolwiek realną datą wprowadzenia takiego dodatku, a nowym Graczom to i tak nie będzie robiło różnicy. No i kwestia techniczna - dla mnie mapka wszystkich Graczy w postaci kropek generuje się zauważalną "chwilę", wygenerowanie jej dla każdego konta byłoby lekkim szaleństwem. Prędzej w grę wchodzi podanie jakiegoś adresu, współrzędnych i np. umiejscowienie ich na mapie pozbawionej oznaczeń innych Graczy. Tylko czy to wtedy na cokolwiek się przyda, bez lokalizacji sąsiadów i po przenosinach?
Pomysł jest wart rozważenia, aczkolwiek nie wiem jeszcze w jakiej formie go zgłosić by miał jakiekolwiek szanse.

Natomiast co do granic - https://pl.forum.elvenar.com/index.php?threads/mapa-Świata.1387/
 

DeletedUser

Guest
Tak naprawdę wystarczy na mapie generować góra 26 miast. Dlaczego tyle? Nasze, ewentualne 24 ludzi z bractwa i jedno jeśli u kogoś jesteśmy (sąsiad, osoba z handlu czy coś w ten deseń). Taka minimapa powinna z reguły wystarczyć.
 

Azulena

Rozbójnik
@Dragomira
czemu uważasz, że nowym Graczom nie będzie to robiło różnicy?
Ja pisząc ten pomysł miałam na myśli właśnie sytuację, która będzie po tym:
Będziemy za każdym razem przenosić tylko pewną liczbę Graczy automatycznie, tak aby cały proces nie zajął zbyt wiele czasu.
Jak zrozumiałam z późniejszych rozmów o przenoszeniu, będzie to stały element, a będzie się to odbywało raz na tydzień, przy użyciu automatu.
Czyli cały czas dla Graczy będzie interesujące, gdzie się znajdują.
I tak jak piszesz, myślałam o adresie, współrzędnych, czy czymkolwiek podobnym, które Graczowi powiedzą, jak daleko jest od centrum mapy i czy może się spodziewać przenosin czy nie, a w związku z tym, czy ma na to pozwolić, czy nie....
 

DeletedUser174

Guest
pomysł z konkretną lokalizacją mi nie przeszkadza, ale użyteczność tej opcji jest znikoma

co z tego, że wiem gdzie gracz X się mieści? Ok, znajdę go na mapie i co mi to da? Jak nie jesteśmy w jednym bractwie i/lub nie jest odkrytym sasiadem to i tak ani handlu, ani motywacji, ani rozmowy na czacie/szeptu. Wiadomość i bez tego można wysłac. Znaleźć na mapie szybciej będzie korzystając z wyszukiwarki w rankingu. Jakie potencjalne korzyści?

Odnośnie lokalizacji i ewentualnych przenosin to tu sprawa jest banalnie prosta. Mamy kilka sytuacji:
1: na około mnie sa same kopalnie
wniosek? jestem na pustyni i moje miasto będzie przeniesione być może nawet w pierszej kolejności
2: wokól jest sporo kopalni, ale trafiają się pojedyńcze wioseczki
wniosek? jesem na obrzeżach i prawdopodobieństwo, ze zostane przenieniona jest duże
3: mam kilka kopalń, ale też mam kilku sąsiadów, którzy stosunkowo niedawno się pojawili/iają (w zależności od tago który serwer aktualnie przyjmuje nowych graczy)
wniosek? jestem na granicy "zapełnialności" serwera i przy opcji przenoszenia moje miasteczko zostanie na miesjcu ale mogę się spodziewać likwidacji tych kilku kopalń na rzecz przeniesionych graczy.
4: nie mam kopalń, bo wszystkie lokalizacje są zajęte przez graczy
wniosek? niegdzie nie zostane przeniesiona. Jestem w centrum lub jego bliskich okolic

w związku z tym po co lokalizacja? żeby była? bo innego zastosowania nie widze

zresztą samego strachu przed przeniesieniem nie rozumiem. Czego się bać?
 

Azulena

Rozbójnik
Zdecydowanie nie chodzi o położenie miast innych Graczy - tylko o własne.

Konkretnie położenie własnego miasta w stosunku do centrum mapy świata.

I równie zdecydowanie nie chodzi o strach przed przeniesieniem - tylko o możliwość podjęcia decyzji czy się zgodzić na przeniesienie czy nie, w oparciu o konkretne dane o własnej lokalizacji.
 
Do góry