• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Dyskusja o Discordzie

Koval92

Kapłan
Ktoś by mógł z moderacji nam powiedzieć co będzie z polskim forum, bo na kilku innych wersjach ewidentnie przestali wstawiać posty i chcą ludzi zmusić do discorda. Na becie nie zrobili nawet tematu o nowym evencie, tylko gracze musieli sami zrobić.

Gracze z wersji angielskiej i niemieckiej piszą już petycje o utrzymanie forum
 

Klops

Rozbójnik
Jeżeli mówimy w kategorii zamiennika forum, to Discord od początku budził u mnie niepokój. Oczywiście oferuje mnóstwo funkcji, których brakuje w grze (ta, której najbardziej mi brakuje, to najzwyklejszy czat ogólny) - ale jako substytut forum, z perspektywy gracza, uważam za bardzo słabe posunięcie. Forum jest czytelne i przejrzyste, discord niezależnie jak dobrze prowadzony, nie do końca. Na amerykańskim forum padło jakiś czas temu bardzo ciekawe pytanie, na które do dzisiaj nikt nie dostał odpowiedzi - dlaczego nie można zostawić działającego forum i jednocześnie pracować nad discordem? Ciekawi mnie co się kryje pod stwierdzeniem:

Nie martw się, fora będą nadal dostępne przez jakiś czas, nawet jeśli stopniowo przenosimy naszą uwagę na serwer Discord. W dłuższej perspektywie planujemy pełne przejście na Discord, ale przynajmniej przez najbliższe miesiące fora pozostaną otwarte i dostępne.

Czy to znaczy, że po jakimś czasie forum zniknie? czy będzie po prostu zamknięte, ale jako gracze będziemy mieli do niego dostęp?
@jarq IG nigdy nas nie rozpieszczało ilością informacji, na ważne dla graczy tematy. Może czas to zmienić. Skoro nadchodzi tak mocna zmiana, może czas z strony IG, żeby popracowali też nad komunikacją z klientem?

P.S. Nawet nie została otwarta dyskusja na ten temat, a każda, nawet najmniej znacząca aktualizacja, ma swój kącik...
 

Charlene

Szef kuchni
Jeżeli mówimy w kategorii zamiennika forum, to Discord od początku budził u mnie niepokój. Oczywiście oferuje mnóstwo funkcji, których brakuje w grze (ta, której najbardziej mi brakuje, to najzwyklejszy czat ogólny) - ale jako substytut forum, z perspektywy gracza, uważam za bardzo słabe posunięcie. Forum jest czytelne i przejrzyste, discord niezależnie jak dobrze prowadzony, nie do końca. Na amerykańskim forum padło jakiś czas temu bardzo ciekawe pytanie, na które do dzisiaj nikt nie dostał odpowiedzi - dlaczego nie można zostawić działającego forum i jednocześnie pracować nad discordem? Ciekawi mnie co się kryje pod stwierdzeniem:



Czy to znaczy, że po jakimś czasie forum zniknie? czy będzie po prostu zamknięte, ale jako gracze będziemy mieli do niego dostęp?
@jarq IG nigdy nas nie rozpieszczało ilością informacji, na ważne dla graczy tematy. Może czas to zmienić. Skoro nadchodzi tak mocna zmiana, może czas z strony IG, żeby popracowali też nad komunikacją z klientem?

P.S. Nawet nie została otwarta dyskusja na ten temat, a każda, nawet najmniej znacząca aktualizacja, ma swój kącik...
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze ;) podejrzewam, że utrzymywanie forów w tylu krajach jest bardziej kosztowne niż ten pożal się discord. Nie liczyłabym na jakąkolwiek odpowiedź.
 

jarq

Community Manager
Zespół Elvenar
Co do forum to tak w przyszłości będzie ono zamknięte, kiedy to nastąpi jeszcze nie wiemy. Discord to nowa platforma która umożliwia nam dotarcie do większej ilości graczy. Nie okłamujmy się na forum działa aktywnie raptem kilka czasami kilkanaście osób, a my chcemy docierać do większej ilości graczy, dlatego szukamy innych rozwiązań.
Wiem że zmiany nie są łatwe i człowiek z natury się przed nimi broni, ale tam na discord także są działy które mają funkcjonalność forum, cały czas rozwijamy ten serwer i dostosowujemy go do Waszych potrzeb. Już rozmawiałem z kilkoma osobami i będą tam przepościć z forum swoje dzieła, Was także do tego zapraszam, jeśli potrzebujecie pomocy to zapraszam do kontaktu na prv.
 

Klops

Rozbójnik
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze ;) podejrzewam, że utrzymywanie forów w tylu krajach jest bardziej kosztowne niż ten pożal się discord. Nie liczyłabym na jakąkolwiek odpowiedź.
Nie no zdaję sobie sprawę, że płacić za jeden serwer discorda jest taniej, niż za kilkanaście forów w różnych krajach - i ten argument jest niestety nie do obalenia, komercja zawsze idzie przodem, bo jednak Elvenar jest produktem, który ma na siebie zarabiać, przykre, ale prawdziwe, i w pełni to rozumiem.

Nie okłamujmy się na forum działa aktywnie raptem kilka czasami kilkanaście osób, a my chcemy docierać do większej ilości graczy, dlatego szukamy innych rozwiązań.
Chyba nie chcesz nam powiedzieć, że aktywność na polskim forum, była impulsem do tak drastycznych zmian;) Jestem stałym bywalcem na amerykańskim forum i tam nic nie wskazywało na brak aktywności, forum kwitnie i pęka w szwach od postów.

Wiem że zmiany nie są łatwe i człowiek z natury się przed nimi broni, ale tam na discord także są działy które mają funkcjonalność forum, cały czas rozwijamy ten serwer i dostosowujemy go do Waszych potrzeb.
Nie chodzi o adaptacje do zmian, podejrzewam, że sporo z nas miało do czynienia z discordem, na długo przed powstaniem pomysłu o takiej zmianie. Większość się pewnie ze mną zgodzi, że discord jest świetnym narzędziem... ale w żadnym przypadku nie ma funkcjonalności forum. Możliwości "katalogowania" wątków są naprawdę skąpe, nie mówiąc już, o wspomnianej wcześniej, przejrzystości, a tym samym lekkości czytania i odnajdywania informacji. Porównajmy sobie chociażby dział "rekrutacji". Na forum pięknie i czytelnie, na discordzie "bigos". Z miłą chęcią będę korzystał z elvenarowego discora w celach komunikacji w realnym czasie, ale w przekopywaniu się przez informacje i zagłębianiu się w tajniki gry, zawsze postawię na forum.

Tam i tak są aktywne 2 osoby, więc upadnie szybko ten discordowy pomysł. Oby jak najszybciej. Przeglądarka i forum to podstawa.
W takim razie na razie dzięki wszystkim forumowiczom za lata rozmów ;) I oby do zobaczenia
Obawiam się, że mimo znikomej aktywności na discordzie, argument @Charlene będzie kluczowym w podjęciu ostatecznej decyzji.

P.s. W najgorszym przypadku mogliby po prostu zostawić polskie forum we władaniu @Nusion albo @Koval92 :cool:
 

Asun

Wędrowiec
Decyzja i tak zapadła, co czuć po stanowczej reakcji jarqa, nie zmieni tego nawet fakt że myli pojęcie aktywności na forum z korzystaniem z forum, nie znam gracza który by na forum nie zaglądał, jest ono mimo pozornie niewielkiej liczby aktywnych bardzo przejrzyste i funkcjonalne, discord odrzucił mnie od razu, bajzel i tyle ale IG musi zarabiać a forum kasy nie daje, poza tym można będzie zwolnić kilka osób z poziomu jarqa a koszta osobowe to konik finansistów. SZKODA, zostaje zamknąć oczy zacisnąć zęby i dalej grać
 

Nusion

Kapłan
Dodam jeszcze, że z forum korzystało bardzo wielu graczy niezarejestrowanych na forum, bo taką możliwość forum dawało. Na discord mają wstęp tylko osoby zarejestrowane tam, a więc, jak napisał jarq
Discord to nowa platforma która umożliwia nam dotarcie do większej ilości graczy
a jednocześnie cały gros graczy zostanie wykluczony z nowych informacji, bo z różnych względów nie pojawią się na discordzie.
Co do przejrzystości "forum" na discordzie, a zwłaszcza samych postów to cofniemy się w rozwoju, bo np. możliwości redagowania postów zawierających grafiki są żadne :/
Ja przeszłam na discorda od razu po ogłoszeniu, poświęciłam czas, żeby tam wszystko ogarnąć, no i ogarniam, ale nie czuję się tam komfortowo i nie czuję się tam "w domu", tak jak tu na forum.
 
Ostatnia edycja:

Koval92

Kapłan
Ten Discord odrzuca i zniechęca do pisania czegokolwiek tam.
@jarq macie tutaj wszystko gotowe a tam wyraźnie macie sygnał, że nie chcemy być i że nie życzymy sobie zamykania forum bo tu stworzyliśmy społeczność a tam jest pusto, cicho, niewygodnie i ciężko znaleźć cokolwiek.
 

Ovocko

Rycerz
Ktoś by mógł z moderacji nam powiedzieć co będzie z polskim forum, bo na kilku innych wersjach ewidentnie przestali wstawiać posty i chcą ludzi zmusić do discorda. Na becie nie zrobili nawet tematu o nowym evencie, tylko gracze musieli sami zrobić.

Gracze z wersji angielskiej i niemieckiej piszą już petycje o utrzymanie forum
Pytałem na samym początku (na discordzie) i odpowiedź brzmiała, że docelowo discord ma zastąpić forum
 

Koval92

Kapłan
No to się coś zorganizuje od społeczności dla społeczności jak zajdzie taka potrzeba ale lepiej by było tutaj utrzymać skoro już wszystko jest gotowe...
 
Ostatnia edycja:

Serengeti

Szef kuchni
Co do forum to tak w przyszłości będzie ono zamknięte, kiedy to nastąpi jeszcze nie wiemy. Discord to nowa platforma która umożliwia nam dotarcie do większej ilości graczy. Nie okłamujmy się na forum działa aktywnie raptem kilka czasami kilkanaście osób, a my chcemy docierać do większej ilości graczy, dlatego szukamy innych rozwiązań.

Jasne, wiadomo, że fajnie by było zaktywizować graczy :)
Tylko problemem nie jest ta czy inna platforma, na której się to robi, a brak umiejętności komunikacyjnych ze strony IG i zastosowania wiedzy o tym jak angażować klientów, żeby stawali się chodzącą reklamą i ambasadorami marki.
A wielka szkoda, bo produkt jest świetny i miałby ogromny ku temu potencjał.
Niestety, działania informacyjne ze strony firmy, jak choćby to obecne, ze zmianą forum na Discorda, pokazują że ktoś tam ma duży talent do zniechęcania nawet zaangażowanych klientów ;)
Wysyłany cały czas do graczy podskórny przekaz brzmi: "to jest nasza gra, zrobimy sobie z nią co będziemy chcieli i możecie nam nagwizdać".
No to sobie róbcie. Tylko się potem nie dziwcie :p
 

jarq

Community Manager
Zespół Elvenar
Oczywiście przekaże Wasze spostrzeżenia do centrali.

Co do odnoszenia się do powyższych, to pochwał nie ma bo ci co lubią discorda siedzą na nim a nie tutaj, oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego że nie wszystkim to się będzie podobać i tak jak powiedziałem będę wasze opinię przekazywał tam gdzie trzeba.
 

Ovocko

Rycerz
Wysyłany cały czas do graczy podskórny przekaz brzmi: "to jest nasza gra, zrobimy sobie z nią co będziemy chcieli i możecie nam nagwizdać".
No to sobie róbcie. Tylko się potem nie dziwcie :p

Może to jest właśnie celem, szybsza rotacja użytkowników ;)

Co do samego forum, to ono i tak jest na wpół martwe.
Aczkolwiek nie wierzę, że Discord coś istotnego zmieni, bo bardziej jest chatem niż czymś w rodzaju repozytorium wiedzy. Discord ma fajny potencjał jako alternatywa dla chatu w grze (powiadomienia, możliwość szybkiej komunikacji np. w czasie przygód), Natomiast ciężko w nim wrócić do czegoś, co zostało np. napisane tydzień temu.
Może jeśli pojawi się więcej wpisów w ramach "tematów" (czy jak to się nazywa) to się to poprawi.
 

Deleted User - 198835

Guest
Ja discorda uważam za platformę do pogaduszek , czyli jako uzupełnienie forum , a forum jest częścią informacyjną
Takim dobrym przykładem są tutejsze działy o poszukiwaniu graczy do bractw , albo bractw przez graczy - tutaj to ładnie funkcjonuje a na discordzie jest mętlik - tam można sobie pogadać a informacji szuka się w przejrzystych działach forum
Ale co ja mogę wiedzieć o tym - moimi grami są przecież gry w kapsle , czy inne gry podwórkowe a internetowe to domena następnego pokolenia
 

Effie

Wędrowiec
Używam discorda praktycznie codziennie od lat. Jak mam jednak wejść na elvenarowego, to jestem chora. Jest to platforma nieprzeznaczona do funkcjonalności, którą Inno próbuje w nią wcisnąć.

Jako czat - ok, jako alternatywa dla forum (poradniki, bractwa i inne tematy długoterminowe) - nie.
 
Do góry