• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Rewaluacja cudów

Eleanora2

Wędrowiec
W związku ze zmianą funkcjonowania turniejów zastanawiam się czy nie warto byłoby pousuwać niektóre cuda. W moim przypadku byłyby to Gildia i Kuźnia Bohaterów. Jakie jest wasze zdanie na temat usuwania cudów, które przestały być użyteczne ze względu na zmianę funkcjonowania gry i dodanie do gry budynków ewentowych, które w praktyce są bardziej efektywne niż cuda.

W moim wypadku :
- Gildia była postawiona kiedy nie było jeszcze tyle dostępnych zysków portalu, w chwili obecnej mam ognistego i 2 polarne dające regularnie zyski plus zdarza mi się częściej niż chciałabym dostawać je z Iglicy,
- Kuźnia Bohaterów dawała mi orki, których mi swego czasu brakowało. W chwili obecnej mam 5 statków Amunów i 400k orków w zapasie (1 statek daje tyle samo co Kuźnia a zajmuje o połowę mniej kratek). Szkoda trochę 14% zwiększenia obrażeń ciężkiej jednostki.

Planuję zostawić :
- Otchłań ( daje mnóstwo populacji, na brak monet nie narzekam)
- Iglice (szybkość szkolenia nadal się przydaje w Koszarach + dodatkowe obrażenia)
- Klasztor (zostawiam ze względu na kulturę a i zdrowie jednostek przyda się) - - kandydat do usunięcia w przyszłości
- Krasnoludzki Bastion (zwiększa wielkość oddziału szkoleniowego i był dostępny we wczesnych rozdziałach, dodatkowe mięso armatnie nie ma większego znaczenia)
- Górskie hale (dają sporo populacji + zwiększenie produkcji towarów przydaje się w eventach)
- Wieże dobrobytu (dają młotki i co ważniejsze zwiększają działanie zaklęcia Moc Zasobów - ze względu na rozdzielenie kolejek produkcji wojska będą bardziej potrzebne)
- Smocze opactwo (trzymam w razie potrzeby : póki co many mi nie brakuje ale efekt uważam za przydatny ) - kandydat do usunięcia w przyszłości
- Centrum handlowe Elvenar (marna produkcja ziaren ale trzymam ze względu na zwiększenie mocy zaklęcia produkcji towarów - przydaje się w szczególności do produkcji żywych i w ostatnich ewentach)
- Piramida oczyszczenia (żywe za zbiór orków są jak manna z nieba a na dodatek dorzuca trochę ciężkich jednostek)
- Zakrzywienie czasu ( postawiony ze względu na żywe, dodatkowo skraca czas oczekiwania w turnieju)
- Simia Sapiens (zmniejsza rozpad żywych a także zwiększa ilość produkowanych jednostek - oba efekty w chwili obecnej przydatne)
-Źródła młodości (postawione za względu na populację, póki co ilość kultury jest raczej symboliczna)
 

AnyaVanja

Wędrowiec
W innym wątku było mówione że CM w stanach powiedział że rozważana jest zmiana formuły turniejowej tak aby nie uwzględniała cudów. Radzono więc aby wstrzymać się póki co z usuwaniem cudów.
 
W innym watku popelnilem juz jeden post na ten temat, choc tam chodzilo raczej tylko o cuda wojskowe. W wolnej chwili to rozwine i uzupelnie liste rowniez o cuda ekonomiczne, a tak na szybko wklejam tylko lekko zmodyfikowany cytat z tamtego postu:

"Jest grupa cudow, ktorych rozwoj, nawet po uwzglednieniu ich negatywnego wplywu na koszty nowych turniejow, jest bardzo korzystny dla gracza, niezaleznie od poziomu cudu. Usuwanie ich byloby bledem, moim zdaniem nalezy je wrecz podnosic na jak najwyzsze poziomy. Zysk z ich rozbudowy bedzie wiekszy, niz ich negatywny wplyw na koszty turnieju i Iglicy.

Do grupy cudow wojskowych, ktore przynosza znacznie wiecej korzysci, niz szkod i to niezaleznie od poziomu, zaliczylbym:

- Klasztow/Sanktuarium (zdrowie jednostek zyskalo na znaczeniu po zmianach, poza tym Klasztor daje potezna ilosc kultury, co w kontekscie zwiekszonego zapotrzebowania na mlotki nie jest bez znaczenia)
- Iglice (znaczny wzrost predkosci szkolenia, bonus ataku dla lekkich strzelajacych)
- Latajaca Akademie (znaczny wzrost predkosci szkolenia naszych najsilniejszych jednostek)
- Swiatynie Ropuch (moim zdaniem wciaz mocno pomaga w turniejach, poza tym nie zapominajmy o Iglicy :) Ten cud na wysokich poziomach (20+) robi duza roznice i pozwala wygrywac w Iglicy Zabami III praktcznie wszystkie walki, w ktorych przeciwnik nie wystawia jednostek magicznych i to z minimalnymi stratami)
- Simie (kilkadziesiat % bonusu do zbioru wojska z 3 budynkow szkoleniowych, a zmniejszony rozpad pozwala tez zmagazynowac duze ilosci zywych towarow). Po rozdzieleniu kolejek szkolenia Simia bardzo mocno zyskala na znaczeniu, choc i do tej pory byla wazna.

Jest tez grupa cudow, ktorych moim zdaniem nie powinno sie usuwac, ale trzeba sie dopiero zastanowic, czy podnosic je na wyzsze poziomy. Dopiero okaze sie, czy ich rozbudowa bedzie oplacalna. Do tej grupy zaliczylbym:

- Opactwo (bonus ataku dla jednostek magicznych jest fajny, ale poki co nie zanosi sie na to, bysmy zbyt czesto mieli tych jednostek uzywac. A nawet jezeli, to i tak wiekszosc graczy ma nadmiar Powielaczy Magow w stosunku do Oswieconych Lekkich Strzelcow. Do uzywania Opactwa jako zrodla many wystarczy jakis sredni poziom cudu)
- Grzybki (bardzo potrzebne, ale w zaleznosci od stylu gry nie u wszystkich konieczny jest bardzo wysoki poziom)
- Zrodla (w zaleznosci od stylu gry byc moze podnoszenie ich na najwyzszy poziom nie bedzie oplacalne, jesli Tereny Treningowe beda pelnily tylko role wsparcia)
- Zakrzywienie (tu wiele zalezy od stylu gry i ilosci Polarow, ktore posiada gracz)

Do nastepnej grupy zaliczylbym cuda, ktorych oplacalnosc w nowych realiach jest dyskusyjna i ktorych zburzenie warto rozwazyc. W przypadku cudow z tej grupy sporo zalezy od czynnikow indywidualnych i od stylu gry.

- Kuznia (co do jej przydatnosci w obecnych warunkach mam bardzo powazne watpliwosci. Poczekam z tym jeszcze, ale prawdopodobnie moja Kuznie na 30 lvl po prostu zburze, zeby zredukowac koszty. To zalezy od tego, czy nasze ciezkie jednostki rzeczywiscie tak mocno straca na znaczeniu, jak przewidywalem i dalej przewiduje).
- Bastion (Grzybki sa bardziej oplacalne, no ale... Wiadomo, jak ktos ma juz Bastion na przyzwoitym poziomie, to troche szkoda go zburzyc, choc ja sam nie mialbym zadnych sentymentow ;)

W powyzszych rozwazaniach uwzglednilem wylacznie cuda wojskowe, bo jesli chodzi o pozostale, to zbyt wiele zalezy od stylu gry gracza. Np. Otchlan i Hale warto miec, ale nie u kazdego bedzie sie oplacac podnoszenie ich na wysokie poziomy. Tak samo Piramida (ze wzgledu na zywe) czy Ruiny Straznicy. Choc jest pewna grupa cudow ekonomicznych, ktore w nowych realiach stracily moim zdaniem wszelka racje bytu i w celu redukcji kosztow w turniejach i w Iglicy powinny zostac zbirzone, niezaleznie od ich poziomu. Poki nie szkodzily, mogly sobie stac i zasmiecac miasto, ale teraz wrecz szkodza, zamiast pomagac. Do tej grupy zaliczylbym:

- Ambasada Enara (bez dluzszego komentarza, w dzisiejszych realiach to calkowicie zbedny cud)
- Bezdenne Wykopaliska (w porownaniu cudow "mlotkowych" Wieze Dobrobytu wypadaja moim zdaniem o niebo lepiej, Bezdenne Wykopaliska stracily dla mnie jakakolwiek racje bytu)
- Labirynt (Opactwo jest znacznie lepszym rozwiazaniem problemow z mana)
- Latarnia/Dzwonnica (bez komentarza ;))
- Gildia Kupiecka (w czasach wszechobecnych portalowek jej jedyna zaleta jest szybsza produkcja polproduktow, potrzebnych w ostatnich epokach, ale oszczednosc kilku czy kilkunastu dni nie jest warta dlugich i wysokich nakladow na jej rozbudowe. Teraz na dodatek zwieksza koszty w turniejach, jest wiec definitywnie do usuniecia. Mozliwosc tanszego kupna towarow u hurtownika jest jest moim zdaniem wartoscia calkowicie pomijalna).
- Trony Wysokich Ludzi (sa inne, lepsze zrodla kultury, wiec trzymac Trony powinni tylko ci, ktorym bardzo zalezy na rankingu)
- Ksiega (dla kilku PW dziennie, ktore Ksiega daje na wysokich poziomach, nie warto znacznie zawyzac sobie kosztow w turniejach i w Iglicy).
W innym wątku było mówione że CM w stanach powiedział że rozważana jest zmiana formuły turniejowej tak aby nie uwzględniała cudów. Radzono więc aby wstrzymać się póki co z usuwaniem cudów.
Jesli nawet cos zmienia, to beda to zmiany tylko kosmetyczne. Bedzie pewnie tak samo, jak z szumnie zapowiadanymi zmianami w progresywnym stopniu trudnosci prowincji w turniejach. Zmiany byly, ale... na wykresach trzeba ich bylo szukac z mikroskopem ;) A nie wierze, ze wplyw cudow zostanie calkowicie usuniety z formuly na koszty w turniajch. IG kiedys bardzo dobrze ten wplyw uargumentowalo, a czy my sie z tym zgadzamy, czy nie - z ich punktu widzenia utrzymanie wplywu cudow na koszta ma sens, wiec ten wplyw prawie na pewno zostanie. Niemniej przezorny zawsze ubezpieczony, wiec oprocz cudow z ostatniej wymienionej przeze mnie grupy lepiej poki co poczekac z usuwaniem cudow "dyskusyjnych".
 

Koval92

Kapłan
Już to było 1000x wałkowane, żeby pozmieniać cuda, szczególnie te bezużyteczne jak Ambasada Enara czy Labirynt.
Temat został olany i został dodany nowy bezużyteczny cud dla ludzi z 50 kontami do ładowania PW których nikt nie banuje, lecącymi na top10 rankingu, czyli Biblioteka Iglicy.
Oczywiście wspieram zmiany i jestem na tak, ale żeby cokolwiek się zmieniło najpierw trzeba być twórcą gry i dostrzec problem
 

Eleanora2

Wędrowiec
- Bastion (Grzybki sa bardziej oplacalne, no ale... Wiadomo, jak ktos ma juz Bastion na przyzwoitym poziomie, to troche szkoda go zburzyc, choc ja sam nie mialbym zadnych sentymentow
Podtrzymuję nadal swoją decyzję i Grzybków nie stawiam. Do mojego stylu gry wystarczy Bastion. Ale nad osunięciem Gildii zastanawiam się już jakiś czas i w trakcie poewentowej przebudowy pójdzie do zburzenia.
 

DeletedUser4408

Guest
@ Chris07070707, a czy odpięcie cudaka od drogi nie załatwi tematu ? Szkoda trochę burzuć, zbędne na chwile obecną, Antyczne Cuda jeśli są na wysokim poziomie. Niszczymy własny trud i czas jaki poświęciliśmy na to aby je ulepszać. Nie śledzę Forum na tyle aby wiedzieć czy któraś z osób o tym już nie wspominała czasem i czy formuła, algorytm, napisany przez IG to uwzględni. No bo jeśli ktoś ma na tyle miejsca że taki Antyczny Cud mógłby sobie gdzieś tam w koncie stać, to skrajnie chyba lepsze rozwiąznie niż burzenie, a jeszcze bardziej skrajnie, budowanie go od nowa i ulepszanie, ponieważ z czasem, coś się może znowu zmienić w grze. W trakcie pisania, właśnie przyszło mi na myśl, że IG na pewno takie sztuczki wzięło pod uwagę i odpięcie cudaka od drogi nic nam nie da :oops: Więc text który napisałem chyba nic nie wnosi do tematu. No ale żeby to wiedzieć na pewno, trzeba spytać. Więc uprzejmie pytam, czy odpowiedziałem sobie sam, czy jakiś senes w tym co napisałem jest ( Ameryki nie odkryłem ) No i tak skromnie na końcu dodam jeszcze, że aby spytać muszę to co napisałem opublikować na Forum. Z dość prostej przyczyny, aby osoby to przeczytały i udzieliły mi, być może nie tylko mi, łaskawie odpowiedzi ;)

Ps. Ja jestem pasjonatem kolekcjonowania Antyków więc moje zostają. Innym osobom nie polecam ich zbierania jeśli są zbędne.
Antyki zawsze były są i będą drogie, co wcale nie znaczy że mnie na nie stać, kosztem pewnych wyrzeczeń jakoś daję radę ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
@Jadek, IG to oczywiscie uwzglednilo. Bylem pewien, ale i tak to sprawdzilem, inaczej nie bylbym soba ;)

Gdyby odcinanie od drogi rzeczywiscie powodowalo, ze dany cud nie bedzie uwzgledniany w kosztach, to bylby to zwyczajny exploit. Koszty turnieju obliczne byly w momencie jego startu i do poczatku nastepnego turnieju pozostawaly niezmienne. Co staloby na przeszkodzie, by tuz przed startem turnieju odciac na chwile cale miasto od Ratusza, a tuz po starcie turnieju znow je ze zoba polaczyc ? Nawet w bardzo wysoko rozwinietym miescie wplyw cudow na koszty bylby wtedy zerowy. Teraz podobno to sie zmienilo i koszty liczone sa na biezaco, czyli zmiany zostaja natychmiast uwzgledniane. Ale znowu - co staloby na przeszkodzie, by na kilka-kilkanascie minut odlaczyc wszystkie cuda od drogi, tylko na czas przeklikania rundy turnieju ? Takze ten numer niestety nie przejdzie, jak slusznie sie domysliles w dalszej czesci swojego postu :)

Byly pomysly, by cuda mozna bylo chowac do inwentarza, ale to rowniez byloby podatne na exploit, polegajacy na chowaniu cudow tylko na chwile za pomoca teleportow.
 

blazius1

Paladyn
Kwitnąca Gildia Kupiecka ma szanse stać się reliktem z pierwszych lat gry. Świadectwem innego podejścia twórców do gry.

Ostać się w nielicznych miastach.

Niegdyś cud całkiem dobrze pomyślany i bardzo popularny, dziś nadaje się do burzenia w pierwszej kolejności.

To jedyny Cud Antyczny nerfiony aż trzykrotnie. Każda z trzech zdolności znerfiona została po razie. W kolejności: od najsilniejszej, po najsłabszą.
 

Koval92

Kapłan
Myślę, że największym problemem cudów jest to, że ta gra ma kilka etapów, w pewnych momentach już niektóre rzeczy stają się całkowicie przestarzałe i niepotrzebne a cuda pozostają "w przeszłości".

Tak jest np z olbrzymim labiryntem many który po prostu nie przydaje się graczom w rozdziałach 16-17 gdzie oni już mają 2-3 miliony many nawet z rozpadem 10% bo taki mają potężny dopał a szczególnie jeżeli mają fontannę hulaków która w 17 rozdziale będzie dawać 108k many co 24h, do tego smocze opactwo daje manę za używanie zaklęć w takich ilościach, że praktycznie eliminuje potrzebę posiadania labiryntu.

Trzeba pozmieniać efekty niektórych cudów po wejściu w wyższy rozdział albo dać im dodatkowe efekty powyżej poziomów 30+

Ze wszystkich "towarów" gry właśnie mana postarzała się najgorzej a ziarna dalej są towarem deficytowym, jeżeli od 18 rozdziału mana była by np potrzebna do produkcji tych nowych towarów to może było by inaczej.

Ambasada Enara i Biblioteka Iglicy to takie badziewia że szok, ja tego nigdy nie postawię choćbym miał nie podskoczyć w rankingu do końca istnienia elvenaru
 
Sprobuje z glowy :) Czynniki ziekszajace koszty to:

- suma poziomow wszystkich cudow, czyli podniesienie dowolnego cudu chocby o 1 poziom zwieksza koszty, wiec cuda nalezy rozwijac rozwaznie, a nie na hura jak leci
- liczba badan w drzewku technologii, czyli kazde nastepne obowiazkowe badanie w drzewku zwieksza koszty
- bonus produkcji surowcow za relikty, zalezny od ilosci zdobytych bonusowych reliktow
- liczba postawionych w miescie ekspansji, czyli kazda dodana w miescie ekspansja zwieksza koszty

To juz wszystkie.
Pozdrawiam :)


-
 
Do góry