• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Co wpływa na trudność iglicy?

dkf385

Zwiadowca
Wiem że ten temat był poruszany nie raz, ale chyba zawsze przy okazji i nie mogę nic znaleźć.
Możecie krótko i zwięźle napisać co wpływa na trudność walki w iglicy? Jakie budynki stawiać, a jakie ograniczać i w co inwestować żeby jak najprościej grało się wojskiem?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Tajniakos

Paladyn
@dkf385 w poniższych postach masz wszystko dokładnie i szczegółowo opisane :)

U nas w bractwie te dwa posty to wręcz lektura obowiązkowa i gwarancja przechodzenia każdej iglicy najmniejszym kosztem :)
 

dkf385

Zwiadowca
Ten temat czytałam i naprawdę jest pomocny, ale chodziło mi raczej coś innego. Widziałam tu kiedyś dyskusje (ale bylam na tak niskim poziomie że zbytnio na to nie zwracalam uwagi) że ilość postawionych cudów czy odkrytych prowincji ma znaczenie. Jak to dokładnie jest,
 

Poziomek

Rycerz
Wiesz mnie ten temat tez ciekawi i zadawalem kilka pytan, ale konkretnych odpowiedzi brak. Tu mysle bylby potrzebny support - np chec pomocy naszego CM.. Mysle ze on ma mozliwosc przeprowadzania takich testow szybko w ramach pomocy Graczom (np na jakims serverze testowym). Bo wystarczy ..zrobic 4x miasto czlowiek - wedle poradnika chrissa (np), i w jednym zostawic je gole, w innym dorzucic iglice, w kolejnym dac iglice lvl 2, w ostatnim iglice i np otchlan. Spisac wyniki i podac. Wiem ze gracze moga to zrobic samemu, ale to kosztuje mnostwo czasu- surowcow jakie trzeba przerzucic, a pozniej takie konto byloby zbedne -bo tylko do testow..(pozniej w ramach dodatkowych testow) mozna ktores z miast zwiekszyc bonus np do 180% - spisac wyniki pozniej np 250%
Napewno wraz z rozwojem twoich bonusowych surowcow - rosnie cena jaka placisz w negocjacjach surowce/mlotki/zloto) - pewnie dochodzi takze zwiekszony poziom wojsk , ale jak napisalem - dokladnie nikt ci nie poda wynikow - jedyne co mozesz zrobic to wejsc w wyszukiwarke bractw poszukac te iglicowe stricte - i przejrzec kazdego z grajacych i zobaczyc jak rozwijaja miasto, Czy maja bez iglicy czy z iglica i jelsi tak jaki jej lvl.
 

Poziomek

Rycerz
no czytalem to ale to wiesz dla mnie troche czarna magia:) - ja bym wolal dostac gotowa odpowiedz taka ze: wraz z rozwojem bonusowego surowca o 40 (przyjmujac max 140 wedle poradnika) wzrost surowcow w iglicy nastapil o np 30%. Postawienie iglicy lvl 1- zwiekszylo trudnosc/surowce o 60% (te wartosci ktore podaje to takie pogladowe)-Jestem jednostka dosc leniwa - czekajaca na gotowe - wiem:)
 

Charlene

Szef kuchni
no czytalem to ale to wiesz dla mnie troche czarna magia:) - ja bym wolal dostac gotowa odpowiedz taka ze: wraz z rozwojem bonusowego surowca o 40 (przyjmujac max 140 wedle poradnika) wzrost surowcow w iglicy nastapil o np 30%. Postawienie iglicy lvl 1- zwiekszylo trudnosc/surowce o 60% (te wartosci ktore podaje to takie pogladowe)-Jestem jednostka dosc leniwa - czekajaca na gotowe - wiem:)
Nikt Ci tego tak nie napisze, ponieważ schemat wyliczenia trudności został odkryty jako tako przez graczy i absolutnie żaden support nie zdradzi Ci takich informacji.
 

SlodkiElf

Wędrowiec
Tak w skrócie. Na początkową wielkość oddziału zarówno w turnieju jak i iglicy, a co za tym idzie na koszty wpływa:
Ilość zrobionych obowiązkowych badań w drzewku, bonus od ilości posiadanych reliktów, ilość wstawionych do miasta ekspansji zwykłych i premium przy czym premium mają mniejszą wagę, suma poziomów wszystkich posiadanych cudów.
Wszystko to jest opisane w linkach podanych wcześniej.
A jak wpływa to już każdy musi sobie sam policzyć, każde miasto jest inne. Więc jak ktoś jest leniwy to się nie dowie :)

Edit:
Pomijając już wzór z którego jest to liczone. To tak na chłopski rozum. Jeśli Jasiu ma 2 cukierki, a Stasiu ma 100 cukierków. Każdy dostanie dodatkowo po 2 cukierki. O ile wzrośnie liczba posiadanych przez nich cukierków?
Jasiowi o 100%, Stasiowi o 2%.
Przy czym wzór do iglicy i turnieju jest nieco bardziej skomplikowany :)
 
Ostatnia edycja:

BlossomValvi

Łucznik
Ehh matematyka, w czym problem? przeciez wszystko mozna policzyć wrzucić w równanie i mieć wynik ba jak się siegnie do źródła to są gotowe kalkulatory...
Nikt nie poda ci dokładnych danych, bo każde miasto ma troszkę inne parametry gdzie niektóre mogą zmienić się szybko

parafrazując @SlodkiElf Jasiu ma 16 landrynek, 4 lizaki i 150 kostek cukru, po tygodniu doszły mu dwie kostki cukru i kupił sobie piernika, o ile Jasiowi zwiększył się poziom cukru we krwi?

o dziwo naprawdę świetni gracze (minmaxgamer) znaleźli wzór to opisujący, ba zrobili to szybciej niż firma wrzuciła to na live, ale ze to wzór empiryczny to nie jest idealny i ma pewien rozrzut wynikow
 

astoN-

Rozbójnik
Ten temat czytałam i naprawdę jest pomocny, ale chodziło mi raczej coś innego. Widziałam tu kiedyś dyskusje (ale bylam na tak niskim poziomie że zbytnio na to nie zwracalam uwagi) że ilość postawionych cudów czy odkrytych prowincji ma znaczenie. Jak to dokładnie jest,
Generalnie trudnosc walk pozostaje niezmieniona bo stosunek wojsk jest zawsze taki sam, zwieksza sie wielkosc oddzialow na jakiej walczymy, wiec i straty rosna, pod sama iglice to bym nie kombinowal nawet z miastem (jezeli to nie jest miasto iglicowe) bo tam straty sa marginalne, jak chcesz poszalec w tuniejach to inna sprawa....

cuda zwiekszaja poziom o 0.003% na poziom w stosunku do podstawy, przy 500 poziomach dodanie 30 to wzrost o 3.6%

1+500*0.003=2.5
1+530*0.003=2.59
2.59/2.5=1.036

ekspansje sa mnoznikiem samym w sobie, normalna liczy sie jako 1, a premium jako 0.75
 

BlossomValvi

Łucznik
Generalnie trudnosc walk pozostaje niezmieniona bo stosunek wojsk jest zawsze taki sam, zwieksza sie wielkosc oddzialow na jakiej walczymy, wiec i straty rosna, pod sama iglice to bym nie kombinowal nawet z miastem (jezeli to nie jest miasto iglicowe) bo tam straty sa marginalne, jak chcesz poszalec w tuniejach to inna sprawa....

cuda zwiekszaja poziom o 0.003% na poziom w stosunku do podstawy, przy 500 poziomach dodanie 30 to wzrost o 3.6%

1+500*0.003=2.5
1+530*0.003=2.59
2.59/2.5=1.036

ekspansje sa mnoznikiem samym w sobie, normalna liczy sie jako 1, a premium jako 0.75
Tylko jeśli piszemy o równaniu liniowym a wynik parametrow iglicy (i turnieju) to funkcje wykładnicze i o to była zawsze dyskusja
 

astoN-

Rozbójnik
Tylko jeśli piszemy o równaniu liniowym a wynik parametrow iglicy (i turnieju) to funkcje wykładnicze i o to była zawsze dyskusja
Nie wiem za bardzo do czego sie odnosisz, wzrost trudnosci przez cuda jest liniowy zawsze odnosi sie do postawy, a nie do poprzedniej wartosci, mamy tu zaleznosc liniowa, wykladniczo to sobie mozesz policzyc ile tracisz z kazdym nastepnym poziomem cudu w miescie.

AW term is (0.003A+1), meaning that for every ~333 AW levels you get 1x Spire SS increase. E.g. if your Spire SS with no AWs whatsoever is 1x, then adding ~333 AW levels will double it to 2x, ~667 AW levels will triple it to 3x and 1000 AW levels will quadruple it to 4x. If you keep your research and expansions constant (e.g. end-game), then you will be adding the same points per AW level, on average.
 

BlossomValvi

Łucznik
Nie wiem za bardzo do czego sie odnosisz, wzrost trudnosci przez cuda jest liniowy zawsze odnosi sie do postawy, a nie do poprzedniej wartosci, mamy tu zaleznosc liniowa, wykladniczo to sobie mozesz policzyc ile tracisz z kazdym nastepnym poziomem cudu w miescie.

AW term is (0.003A+1), meaning that for every ~333 AW levels you get 1x Spire SS increase. E.g. if your Spire SS with no AWs whatsoever is 1x, then adding ~333 AW levels will double it to 2x, ~667 AW levels will triple it to 3x and 1000 AW levels will quadruple it to 4x. If you keep your research and expansions constant (e.g. end-game), then you will be adding the same points per AW level, on average.
Proponuje sobie przetłumaczyć ostatnie cytowane zdanie, przy okazji minmax tutaj zakłada pełny bonus od reliktów a najczęściej w małych wioskach to on skacze bardzo szybko co powoduje wzajemne wzmocnienie kosztow

zreszta sam przetestowałem kilka założeń i nie wyniki nie są linowe (np kupiłem 10 prowincji premium, powierzchnia miasta skoczyła mi 6-7%, a poziom trudności turnieju o ponad 10%)
 
Ostatnia edycja:

Ovocko

Rycerz
zreszta sam przetestowałem kilka założeń i nie wyniki nie są linowe (np kupiłem 10 prowincji premium, powierzchnia miasta skoczyła mi 6-7%, a poziom trudności turnieju o ponad 10%)

Nie wnikam czy ta zależność jest liniowa czy nie (na razie nie interesowałem się tym aż tak bardzo, by to policzyć), natomiast liniowa zależność nie musi oznaczać, że wzrost trudności jest 1:1 dla każdego parametru z osobna.
Jeśli zwiększysz powierzchnię np. o 1%, skok trudności będzie o 10% (wartości oczywiście wyjęte z kapelusza), to nie musi wcale oznaczać, że zależność NIE jest liniowa.
 

astoN-

Rozbójnik
Proponuje sobie przetłumaczyć ostatnie cytowane zdanie, przy okazji minmax tutaj zakłada pełny bonus od reliktów a najczęściej w małych wioskach to on skacze bardzo szybko co powoduje wzajemne wzmocnienie kosztow
tylko ze ja tu nie obliczam wielkosc dodzialu calego turnieju, tylko przyrost przez poszczegolne elementy, widzisz tu blad logiczny? kolega pytal o ile mu zwiekszaja trudnosc cuda a o ile expansje

if your Spire SS with no AWs whatsoever is 1x, then adding ~333 AW levels will double it to 2x,.

dokladnie jak pisalem postawa przez ktora mnozysz czyli badania + expansje + relikty, kazdy poziom cudu zwiekszy ci oddzial o tyle samo, bez wzgledu ile masz poiomow

jak masz podstawe 1000 to zwiekszy ci SS o 3 jednostki, bez wzgledu czy masz 100 czy 1000 p. cudow i to jest wzrost liniowy.

no az Ci wykres zrobilem


wielkosc oddzialu zawsze bedzie rosla liniowo, natomiast jak chcesz policzyc roznice w % ile stracisz w stosunku do tego co juz masz do zawsze bedzie wykladniczo tak jak napisalem wyzej, wiadomo ze im wiecej masz, tym mniej bedziesz tracil lub zyskiwal z kazdym poziomem....

kazdy moze sobie policzyc ile traci na cudach wiedzac ze 1 poziom nam zwieksza oddzial o 0.003% od podstawy


zreszta sam przetestowałem kilka założeń i nie wyniki nie są linowe (np kupiłem 10 prowincji premium, powierzchnia miasta skoczyła mi 6-7%, a poziom trudności turnieju o ponad 10%)

gdybys mial miasto z 10 expansjami to by ci skoczyla o 125%.... przy wiekszy miescie nie ma opcji zeby ci sie oddzial zwiekszyl bardzie niz miasto, ja porownuje do tego co spisalem jak weszly zmiany w turniejach i zgadzaja mi sie dane w 99.9%
 
Ostatnia edycja:
Nie wiem za bardzo do czego sie odnosisz, wzrost trudnosci przez cuda jest liniowy zawsze odnosi sie do postawy, a nie do poprzedniej wartosci,
Takie sformulowanie dziewieciu na dziesieciu graczy wprowadzi w blad. Jesli mowa o "wzroscie trudnosci przez cuda", to praktycznie zawsze odnosi sie to do sytuacji przed- i po dodaniu pewnej liczby poziomow cudow. Nikogo nie interesuje sama podstawa, tylko procentowy wzrost od poprzedniej wartosci, na zasadzie "o ile wzrosna mi koszty (procentowo), jesli teraz dodam xyz poziomow cudow". Czemu akurat procentowy ? Poniewaz przedstawianie sumarycznego wzrostu kosztow (ktory rzeczywiscie jest liniowy) nie ma zadnego sensu, bo u kazdego gracza wzrost wielkosci oddzialu iglicowego czy turniejowego o pewna konkretna wartosc bedzie stanowil inna wartosc procentowa w stosunku do stanu wyjsciowego.
cuda zwiekszaja poziom o 0.003% na poziom w stosunku do podstawy, przy 500 poziomach dodanie 30 to wzrost o 3.6%
...ale przy stanie wyjsciowym "zero" dodanie 30 poziomow cudow bedzie stanowic wzrost o 9%.
Przy stanie wyjsciowym "30 poziomow" dodanie nastepnych 30 poziomow bedzie oznaczac wzrost o okolo 8%.
Itd.itp... Tak wlasnie licza gracze.
Wlasnie dlatego mowienie o sumarycznym liniowym wzroscie kosztow nie ma sensu i wprowadzi wiekszosc graczy w blad, choc z technicznego punktu widzenia to prawda.
wykladniczo to sobie mozesz policzyc ile tracisz z kazdym nastepnym poziomem cudu w miescie.
Nie. Wykres funkcji procentowego wzrostu kosztow wraz z przybywaniem poziomow cudow nie przypominalby ani wykresu funkcji liniowej, ani wykladniczej, tylko logarytmicznej.
 
Ostatnia edycja:

astoN-

Rozbójnik
...ale przy stanie wyjsciowym "zero" dodanie 30 poziomow cudow bedzie stanowic wzrost o 18%.


Nie. Wykres funkcji procentowego wzrostu kosztow wraz z przybywaniem poziomow cudow nie przypominalby ani wykresu funkcji liniowej, ani wykladniczej, tylko logarytmicznej.

tam chyba jest 9%

i tak nie wiem co on mi do glowy wbil te funkcje wykladnicze? chyba przez to ze miale mdzisiaj paru gosci ;)

dlatego pisalem, zalezy do czego sie odnosi bo podalem jak obliczyc wielkosc oddzialu i pozniej jak sobie obliczyc stusunek strat w porownaniu do tego co mamy, ja bym tutaj w ogole nie uzywal slowa trudnosc, bo dla mnie trudosc czyli stosunek naszych odzialow do oddzialow przeciwnika jest niezmienna, tylko wieksze cyferki...

generalnie nie wiem po co byla ta dygresja o funkjach wydaje mi sie ze opisalem to dosc klarownie by sobie policzyl, bo mu tam jakies bzdury pisali ;)
 
Ostatnia edycja:

SlodkiElf

Wędrowiec
Dobrze też mieć świadomość tego, że ostateczny wzrost kosztów jest wynikiem mnożenia poszczególnych czynników, nie powinno się go rozpatrywać jako jeden wyodrębniony przypadek. Więc podniesienie poziomu cudów np o 30 poziomów spowoduje większy wzrost kosztów u osoby posiadającej np więcej ekspansji.
 
tam chyba jest 9%
Tak, zauwazylem to krotko po wyslaniu swojego postu i od razu to poprawilem.
i tak nie wiem co on mi do glowy wbil te funkcje wykladnicze?
Moze dlatego, ze w zaleznosci od kontekstu czasem rzeczywiscie zgodnie z prawda mozna mowic o wykladniczym wzroscie kosztow.

W kontekscie procentowego wzrostu kosztow na skutek dodawania kolejnych poziomow cudow czy ekspansji trzeba mowic o wzroscie logarytmicznym. Jesli mowa o sumarycznym, a nie procentowym wzroscie kosztow, to mowimy o wzroscie liniowym. A kiedy chodzi np. o wzrost kosztow w turnieju wraz ze wzrostem numeru prowincji, to rzeczywiscie chodzi o wzrost wykladniczy, bo do normalnego, liniowego wzrostu (jak w starym systemie turniejow) dochodzi tez element progresywny.

Dlatego raczej rzadko wypowiadam sie o takich niuansach, bo zeby wypowiedz byla pelna i precyzyjna, a jednoczesnie osadzona w odpowiednim kontekscie, musi byc sila rzeczy zagmatwana i skomplikowana, czyli... niezbyt przydatna dla wiekszosci graczy. Kiedy z kolei operuje sie ogolnikami, czesto bedzie dochodzic to sytuacji, gdy piszacy ma na mysli jedno, a czytajacy zrozumie zupelnie co innego...
 
Do góry