• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Gdzie jest poradnik militarny, czy opis manualnej walki

Ovocko

Rycerz
Ten poradnik z pierwszego linka to z tego co pamiętam również był dość stary, jeśl mnie pamięć nie myli to nawet nie było w nim jeszcze wszystkich jednostek ujętych.

Tak naprawdę, to chyba nie było takich poradników ogólnych "jak walczyć", a bardziej dedykowane pod konkretne turnieje.
Tylko że po zmianach w turniejach są one mocno nieaktualne.

Kiedyś kiedyś robiłem taki poradnik ogólny jak dobierać wojsko dla swojego bractwa, też jest już częściowo nieaktualny (odwoływał się do układów wojsk w starych turniejach), ale pewne zasady odnośnie co powinno być skuteczne i dlaczego nadal obowiązują. Mogę Ci podesłać na priv, jeśli chcesz
 

stapa11

Rozbójnik
Dzięki @Charlene
Ten poradnik już przeczytałem i próbuję swoich sił.
Tam jest więcej o specjalizacji, a mniej z mechaniki samej walki.
A że jestem tępy, to pierwszym krokiem jest zrozumienie kto pierwszy atakuje kogo i jaka jest kolejność późniejszych ruchów.
Plan mam zrozumieć w tym tygodniu ruchy i zasięg ataku, ruchu, może nawet co to ta inicjatywa.
 

DeletedUser5708

Guest
Dzięki @Charlene
Ten poradnik już przeczytałem i próbuję swoich sił.
Tam jest więcej o specjalizacji, a mniej z mechaniki samej walki.
A że jestem tępy, to pierwszym krokiem jest zrozumienie kto pierwszy atakuje kogo i jaka jest kolejność późniejszych ruchów.
Plan mam zrozumieć w tym tygodniu ruchy i zasięg ataku, ruchu, może nawet co to ta inicjatywa.

Planujesz walczyć manualnie ? ;)
 

xEasyRiderx

Rycerz
Jako inicjatywe określamy które jednostki wychodzą jako pierwsze do walki np. u nas driada ma wysoka inicjatywę i jako pierwsza atakuje chyba że u przeciwnika jest mgielnik wtedy on atakuje przed driadą.
Info na temat poszczególnych turniejów możesz znaleźć w dziale Dyskuje o grze tam szukaj tematów: nowy TURNIEJ (tu jest nazwa turnieju również dużymi literami)- dyskusja jak np. ten temat opisujący aktualny: nowy TURNIEJ JEDWABIU - dyskusja
 

stapa11

Rozbójnik
Aha, czyli pierwsze startują z dużą inicjatywą, nie ma znaczenia, które gdzie postawię, byle by się nie poblokowały, bo ruch muszą zrobić.
I łuki dawać z tyłu, a co na pierwszy ogień? zakładając, że mam mieszankę np: mag + strzelec, to tego ma więcej serca?

Planujesz walczyć manualnie ?
Z automatów to najbardziej lubię ten w samochodzie i ten do lodu, jak whisky jest za ciepła.

@xEasyRiderx ja te poradniki przestudiowałem, ale mi one nie mówią jak mam walczyć.
Na moim poziomie (VI) nie mam kwitnących i nie mam ulepszeń wojskowych, bo one mi nie wpadają z AM, a że jestem leszczem, to igły też nie daję robić na tyle wysoko, żeby wpadło ulepszenie.
Teraz robię wojskiem 8-10 prowincji, resztę surką, ale nagminnie brakuje młotków, więc chętnie przejdę na manual, żeby zaoszczędzić tu i tam.
 
Ostatnia edycja:

stapa11

Rozbójnik
@Rajstlin może jestem leszczem, ale trollem :)
Już to robiłem, ale szukam pewnych wytycznych.
Najlepiej takie WHAT-IF; może ktoś to już zrobił, bo jak nie, to trudno, będę paczał co się dzieje.
Problem jest, że nie ma możliwości zrobienia jednej walki na wiele sposobów, żeby porównać co się opłaca, a co nie.
 

xEasyRiderx

Rycerz
Niestety nie ma drogi na skróty :(
Układy czy składy przeciwnika często się powtarzają i w zależności od turnieju będziesz miał przewagę jednych lub drugich po stronie przeciwnika jednak walcząc na manualu nawet te 10-15 prowincji w zależności od stopnia trudności turnieju możesz testować sobie na manualu tak na początek bez wzmocnień które lepiej zbierać niż marnować.
 

stapa11

Rozbójnik
@Poziomek
Ja pracuję na kompie od świtu do zmierzchu i do AM zaglądam non-stop. Po prostu wzmocnienia nie są zbyt częste w AM.

Na s3 jesteśmy sąsiadami, więc możesz sobie moją wioskę iglicową zobaczyć. Bractwo robi Iglicę do końca co tydzień, ja na surce od Bractwa Laboratorium. Ale to straszne straty surki i nie po to czytam o wioskach iglicowych i stawiam taką, żeby grać surką. Ale mam już Czarodziejki, więc czas szykować się do walki. Na tej wiosce nie da się niczego zbytnio podnosić, bo badania są ograniczone założeniami. Pewnie to wiesz.

Na s2 mam zwykłe miasto i iglicę robię do Wysokie Sale na własnej surce, czasem wojskiem, ale powyżej to jest masakra. Moje bractwo na s2 ten fakt akceptuje, a że w turku robię po 3k co tydzień , problemu w bractwie nie mam. Więc tam koncentruję się na turniejach. Ale po wejściu w Krasnale, stała się dziwna rzecz, nagle zabrakło ludzi na rozbudowę i miejsca na rezydki, nie mówiąc o miejscu na więcej warsztatów i roboli dla tychże samych.

W obu miejscach staram się wiochy trzymać zoptymalizowane; na s2 zacząłem usuwać kulturę, żeby chociaż trochę placu na PB było i granit/miedź. PB się kończy, miejsca przybędzie, ale problem pozostanie. Na tym etapie chcę sprawdzić, czy naprawdę muszę tyle wojska tracić. Czy na manualu jestem w stanie ograniczyć wydatki na wojsko? 10%, 200%? Bo jak 10%, to szkoda czasu na robienie manu dla 15 prowincji. Dla Was wydaje się to pewnie śmieszne, bo macie po 150 prowincji do zrobienia, ale póki co nie wyobrażam sobie jak to wszystko można przeklikać w 1 dzień.

Więc wracając do meritum mojego pytania, wydaje się, że muszę spędzić trochę czasu na ogarnięcie jednostek, kiedy, która z którą, jak używać osłon itp. Pewnych rzeczy nie przeskoczę, np. wielkości oddziału, ale czasem mały może więcej, tylko trzeba wiedzieć kiedy.
O jejku, ktoś to jeszcze czyta?
//
O, konkretny przykład z s2 - iglica:
1648650202672.png
5x Czarodziejek, czy 2x trent+3x łucznik? Jak byście atakowali?

połączono//Urdur
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Poziomek

Rycerz
atakowalbym wszystko czarodziejkami. Ja twoje miasteczko patrzylem na s2. i zeby nie bylo: ja bym powiekszyl teren miasta - i conajmniej 5 a moze nawet 6 zbrojowni. tak aby zachowac ciaglosc produkcji czyli np wstajesz rano puszczasz przed praca produkcje, wracasz i cos jeszcze sie robi.
Na samym poczatku tez gralem manualnie, ale zjadalo to tyle czasu ze glowa mala a wtedy mialem 1 swiat i w turnieju robilem niewiele ponad 1500. Teraz z perspektywy czasu nie bawie sie w manual bo czas jest cenniejszy niz przyspieszacz.. (uwaga dla wrazliwych) Ja jestem zdania ze jak masz problem ze zrobieniem iglicy np surowcem wlasnym bo moze sie zdazyc ze ci zwyczajnie zbraknie , wtedy nie mam problemow z poproszeniem o surowiec. raz czy drugi zrobie pelna iglice, i liczac na fart z bossa, z mini bosow duzych skrzynek wypadna ci mlotki x7 - i problem zniknie....a jak zniknie problem mlotkow, bedziesz mogl uwolnic troche ludkow z warsztatow..
 

stapa11

Rozbójnik
IMHO 5x Czarodziejek nie da rady dwóm falom wroga, nie sprawdzę na s2, bo szkoda mi wojska na testy, ale Twoją koncepcję przyjmuję. Czyli to, że łucznicy mają po 4* się mniej liczy? Mają większą siłę ataku i więcej serca, chyba faktycznie trzeba na małym oddziale na s3 sprawdzić.

Postawienie następnych zbrojowni nie pomoże mi wcale. Co z tego, że będę miał 3999 oddziałów Czarodziejek zamiast 3.9, jak wystawić mogę tylko 5? Może nie mam racji, ale tak sobie to kombinuję.
 

Poziomek

Rycerz
a co masz w drugiej fali - no i pytanie czy masz wogole jakies wzmocnienia postawione?
znaczenie ma takze jaka jest mapa czy sa przeszkody czy nie . patrzac jednak tylko na 1 walke i to ze ja wybieram automat to bym dal czarodziejki i banshee
 
Ostatnia edycja:

stapa11

Rozbójnik
magików i ciężkich, mniejsza o większość, koncepcja się liczy. Ulepszeń nie mam, znaczy mam dwa, ale trzymam na specjalną okazję :)

Pominąwszy fakt, że nadal nie rozumiem dlaczego przeciwnik zaraz powyżej Wysokie Sale ma dwie fale mocy równej mojej mocy (chociaż kalkulator znam)
Pominąwszy fakt, że nowy poradnik turnieju jedwabiu mówi, że magicznych to powinno być na lekarstwo, a jest ich tłum (wiadomo sh** happens)
Rozumiem, że muszę jednak robić sam testy na podobnym składzie i zobaczyć, czy lepiej dać samych elitarnych łuczników, czy tych z czarodziejkami II, czy same czarodziejki, sprawdzić, czy jest gdzie schować łuczników, a może jest goły plac. Szkoda, że nie ma symulatora.
Liczyłem, że ktoś może spisał tę mądrość, a tu klops.
 

stapa11

Rozbójnik
no chyba ma, bo jednostki są ustawione od środka
1648667494679.png
1648667567930.png

poza tym, jeśli wszystkie mają taką samą inicjatywę, to pierwszy atakuje ten na dole, co przy pewnych przeszkodach może blokować ruch do środka.
Więc te z dużą inicjatywa, co ruszają pierwsze i mają iść do przodu, powinny być na mapie w środku, czyli na początku kolejki listy oddziałów, łucznicy chyba powinny być na końcu listy, bo one nie powinny ruszać do przodu, ale kryć się w krzakach. Za to ciężkie, jak najbardziej na początek listy
Nie wiem jeszcze cjak to sie czyta
1648668021824.png
 

Ovocko

Rycerz
Kolejność idzie tak:

Środek, 1 miejsce powyżej, 1 miejsce poniżej, 2 miejsca powyżej, 2 miejsca poniżej.

Co do wyboru, dziś już nie zdążę wysłać tego co obiecałem, natomiast ogólnie trzeba patrzeć na to jakie dokładnie bonusy ma przeciwnik (ale dokładnie, nie tylko na co ma bonus (zawsze na dwa inne typy jednostek), ale na co ten bonus jest silniejszy a na co słabszy.

Posługując się Twoim przykładem: masz u przeciwnika trzy magiczne i dwie ciężkie strzelające. Gdyby były same magiczne, to najlepszym wyborem byłyby lekkie lub lekkie strzelające, W przypadku lekkich pierwszym wyborem byłby cerber (większy bonus na magiczne niż na lekkie strzelające), a przy jego braku tancerz. Natomiast w przypadku lekkich strzelających zwiadowca, a jeśli go nie masz to łucznik.

Tylko że tutaj mamy ciężkie strzelające, co nam trochę bruździ. Ciężkie strzelające mają bonus zarówno na lekkie jak i ciężkie strzelające, więc tutaj trzeba by było sprawdzić jak jest u tych konkretnych jednostek, Moździeż ma rozkład bonusów mniej więcej po równo, więc tutaj poza przewagą wynikającą z zasięgu lekkie strzelające nie będą specjalnie lepsze od lekkich. Natomiast dezerter ma silny bonus na lekkie, natomiast na lekkie strzelające juz tylko umiarkowany.
W tym zatem przypadku lekkie strzelające będą lepszym wyborem od lekkich. I gdyby ciężka była tylko jedna, to bym się nawet nie zastanawiał tylko posłał łuczników/zwiadowców.
Tylko że tutaj te ciężkie strzelające są dwie, więc nawet jeśli ich słabszy bonus jest na strzelców, nadal mogą im zrobić krzywdę.
Dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej jest posłać magów, którzy będą mieli bonus na ciężkie strzelające, natomiast w stosunku do magów przeciwnika będą prezentować podobny poziom.

Albo, tak jak napisał xEasyRiderx, pomieszać lekie strzelające i magiczne, a następnie lekkimi strzelającymi atakować magów, magicznymi zaś starając się wykończyć ciężkie strzelające.

Tylko że tu trzeba trochę uważać, bo o ile kiedyś algorytm automatyczny (czyli ten, który będą miały jednostki przeciwnika działał z grubsza tak, że dana jednostka w pierwszej kolejności atakowała to na co ma bonus, a w ostatniej to co jej najbardziej zagraża, tak od jakiegoś czasu wydaje się to działać bardziej tak, że w pierwszej kolejności atakowany jest przeciwnik stanowiący największe zagrożenie, a dopiero później to, na co jednostka ma największe bonusy (chyba że znowu coś się zmieniło, grając głównie na apce nie śledzę tu zmian na bieżąco).
Walcząc ręcznie Ty będziesz sterował swoim wojskiem sam, bardziej chodzi natomiast o to by przewidzieć na czym najbardziej się skupi przeciwnik, by przy mieszanym wojsku nie stracić w pierwszej kolejności tych oddziałów, które chcieliśmy zachować na koniec.
 
Ostatnia edycja:
Do góry