• Drogi czytelniku forum,

    Aby aktywnie korzystać z forum dołączając do dyskusji lub aby rozpocząć własną, potrzebujesz konta w grze. Następnie możesz ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ!

Słów kilka o zmianach w cudach

Ovocko

Rycerz
Postanowiłem wrzucić tu komentarz na temat zmian i garść podpowiedzi jak sobie z nimi poradzić, który zrobiłem dla swojego bractwa:

Oprócz oczywistych zmian w klasztorze/ruinach trochę interesujących zmian zaszło w pozostałych cudach.

Przede wszystkim zmieniła się struktura przyrostów mocy - do tej pory pierwszy poziom dawał dość duży bonus, potem te wzrosty były w miarę równe aż do 30-31 poziomu, następnie się zmniejszały. Cuda z ostatnich rozdziałów były pewnym wyjątkiem, bo tam spadek przyrostu następował nieco wcześniej, poza tym kręgi run dawały podobny przyrost jak pozostałe, podczas gdy wcześniej było to zwykle 2x więcej.
Teraz bonus za pierwszy poziom jest niższy niż wcześniej (nie sprawdziłem wszystkich cudów, ale widać regułę), potem mamy dość duże skoki aż do poziomu 16, powyżej którego robią się mniejsze.
Na przykład cuda przyspieszające produkcję wojska startują od 12% (wcześniej było 15%), potem przyrost jest o 4-6% co poziom (w tych z runami 6-8%), a powyżej 16 lvl przyrosty spadają do 1-2% i dopiero na 35 poziomie jest skok o 5%
Trochę bardziej rozumiem teraz co pisał Karvest na becie, że teraz najprawdopodobniej nie będzie się po prostu opłacało rozbudowywać cudów powyżej 16-20 poziomu.

Trzeba też pamiętać, że obecnie cuda dają bonus porównywalny z poprzednim mniej więcej o 1 krąg run (lub nawet więcej) wcześniej. Np. wspomniane wyżej cuda przyspieszające produkcję do tej pory dawały maks 112% bonusa na 35 poziomie. Po zmianach wartość ta dostępna jest już na poziomie 31.
W przypadku bonusów na produkcję towarów przesunięcie jest jeszcze większe, np. hale dotychczasowy bonus z 35 poziomu osiągają już na 17.
W przypadku cudów, które miały bonus osiągający maksimum na 30 poziomie (np. zakrzywienie, otchłań, itp) mechanika jest bardzo podobna - maks jest teraz na 35 poziomie, ale to co było do tej pory na poziomie 30 też zostało przesunięte w dół. Np. w przypadku zakrzywienia, teraz 80% mamy już na 26 poziomie, a na poziomie 35 jest 90%, więc między 26 a 35 lvl skoki są raptem co 0,5% i 2% na końcu

Oprócz tego interesujące jest to, jakie cuda dostały buffa, a jakie zostały znerfione. Np. boosta dostały cuda na populację (otchłań, hale). W moim przypadku oznacza to wzrost populacji na "dzień dobry" o około 80 tys tylko z tych dwóch cudów.
To pokazuje pewną ścieżkę radzenia sobie ze zmianami - otóż jeśli dotychczas pożądane były budynki dające dużą ilość populacji ale znikomy poziom kultury (takie jak goblin czy kaligrafia), teraz to właśnie te budynki najlepiej zastąpić kulturowymi w pierwszej kolejności. Ja sam stopniowo,zastępowałem je od jakiegoś czasu budynkami z królewskich nagród w eventach, gdzie zazwyczaj jest do wzięcia coś z podobnie wysokim przelicznikiem populacji na pole, ale z większą ilością kultury. Robiłem to wyłącznie po to, by mieć więcej budynków do łapkowania, a zwłaszcza takich, które będą łapkowane przed budynkami na karmę. Teraz prawdopodobnie je również będę zastępował wyłącznie kulturowymi i liczę, że dzięki temu uda mi się jeszcze z jedną zbrojownię wcisnąć (o zbrojowniach jeszcze za chwilę wspomnę).
Być może warto postawić trony (ja to zrobiłem), przynajmniej na jakiś czas, póki nie pojawią się interesujące budynki kulturowe. Nie lubię tronów, uważam je za cud nie dający jakiegoś realnego profitu dla miasta, niemniej już na 11 poziomie dają mi ponad 160 tys. kultury (procentuje posiadanie dużej ilości cudów), a jednocześnie rozmiar mają nieco mniejszy niż wspaniała aukcja (105 tys kultury).
Warto też odblokować wszystkie zaległe powiększenia oddziału, bo teraz stanowią one podstawę dla całkiem sporej ilości efektów w cudach.

Absolutnym "killerem" jeśli idzie o produkcję many jest teraz Ambasada Enara. Przezornie postawiłem ten cud przed zmianami i zdążyłem rozbudować do 16 poziomu. O ile rzadko zapuszczam się w turnieju powyżej 50-60 prowincji, tym razem, z dość oczywistych powodów, zrobiłem wszystkie jakie mam dostępne (90) i na koniec turnieju dostałem ponad 40 mln many. Jest to więc pewien sposób np. na sprawne przejście 21 rozdziału.
Przy okazji zweryfikowałem sobie parę mitów na temat turniejów, typu że tak dalekie prowincje są jakoś strasznie trudne (nie są, opędziłem się jednym ulepszeniem więcej - zwykle stawiam 3 - oraz nakarmieniem wszystkich feniksów zmierzchu - zwykle w marmurze karmię 1 albo wcale), że nie ma sensu wystawiać jednostek ciężkich i lekkich w wysokich prowincjach (jest, tylko trzeba wiedzieć kiedy je wystawić i jakie dobrać - w tym np. dość często sięgałem po valloryjskich strażników), albo że duża ilość cudów jakoś drastycznie wpływa na koszty (zgadałem się z człowiekiem z bety i wyszło, że między nami była różnica rzędu 500 poziomów cudów, zaś jego koszty były raptem niecałe 30% niższe od moich - a 500 poziomów to 14 cudów rozudowanych na maks i jeszcze trochę). No ale to temat na inny wątek.

Buffa dostaje też latarnia sąsiedztwa, kryształowa, wieże dobrobytu i parę innych, dzięki czemu można jeszcze mocniej korzystać z wysokiej premii kultury (dodatkowo wspieranej tym, że w mieście będzie teraz po prostu trzeba mieć więcej budynków na które ktoś może dać łapkę), i to pomimo gorszego przelicznika u hurtownika (460% zamiast 500%, do tego dopiero na 35 poziomie a nie jak wcześniej, na 30).
Przy okazji, latarnia sąsiedztwa bonusuje nie tylko produkcję many w budynkach na które rzucony jest czar podarunku, ale też unurytu, ziaren, orków i pracy społecznej. Ta zmiana była zresztą już wcześniej, tylko że nikt się o niej nie zająknął w info o aktualizacjach.

Co do zbrojowni, to po zmianach straciły swą moc mniej więcej o 2/3 - u mnie przed zmianami 1 zbrojownia dawała mniej więcej 20 minut wydłużenia czasu produkcji, teraz daje około 7 (licząc wg nowych mocy cudów na produkcję wojska). Dlatego skasowanie nawet kilku nie ma aż tak istotnego przełożenia na czasy produkcji (8-9 to będzie równowartość 1 godziny), natomiast znaczenie zyskuje bastion, który obecnie odpowiada mniej więcej 16 zbrojowniom (wcześniej około 6). Ja akurat miałem bastion postawiony już wcześniej, więc kolejka produkcji spadła mi "tylko" o około połowę (uwzględniając zwiększenie szybkości produkcji). Do tej pory karmiłem brunatne circa 3x w ciągu 2 tygodni, teraz będę musiał to robić 5 a być może wystarczy 4 - w sumie nie jest tak źle.


TLDR;
- Wymień budynki pop/kultura na takie, które mają samą kulturę lub przewagę kultury nad populacją
- Zastanów się nad postawieniem tronów, choćby tymczasowo (jeśli np. nie masz dość budynków kulturowych w inwentarzu albo problem z miejscem na te budynki)
- Odblokuj wszystkie opcjonalne powiększenia oddziału, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś
- Jeśli jesteś graczem wojskowym, postaw i rozbuduj bastion
- Zastanów się mocno nad tym, czy jest sens rozbudowywać dany cud powyżej 16 poziomu, a jeśli nawet uznasz że tak, a masz kolejne cuda do postawienia i rozbudowania, prawdopodobnie więcej/szybciej korzyści przyniesie dociągnięcie wszystkich do 16 poziomu i dopiero później rozbudowywanie ich dalej, niż robienie ich do końca jednego po drugim.
 

Deleted User - 198835

Guest
Ja mam trony na maxa zrobione i przed zmianą byłem na 192 miejscu , a teraz na 87 miejscu
Co do zmian to cuda zmniejszające rozpady - do tej pory cuda zmniejszały rozpady do 30 swego poziomu i do 2% rozpadu , teraz na poziomie 30 cud zmniejsza rozpad do 1,8% a na 35 poziomie do 1% - niby nie dużo ten 1% rozpadu , ale jak w 21 rozdziale trzeba nazbierać 2,8 miliona many , albo zrobić 500 odznak , gdzie produkowało się jednorazowo 15 (teraz 13) za 750K many , to ten 1% to już dużo , jak robiłem po 2 - 3 odznaki dziennie (30 - 45 przed zmianą i 26 - 39 po zmianie z 500)
 

blazius1

Paladyn
"Przy okazji, latarnia sąsiedztwa bonusuje nie tylko produkcję many w budynkach na które rzucony jest czar podarunku, ale też unurytu, ziaren, orków i pracy społecznej. Ta zmiana była zresztą już wcześniej, tylko że nikt się o niej nie zająknął w info o aktualizacjach."

W ogóle silnik miasta ekonomicznego miasta, tj. triada: Ruiny, Latarnia Sąsiedztwa + Kryształowa Latarnia/Dzwonnica działa jeszcze sprawniej, niż drzewiej bywało.
Jeśli mamy silną Latarnię Sąsiedztwa to Ruiny nie zostały znerfione. Nadal są silne, tyle że z powodu drugiej zdolności.

Które budynki produkujące Orków dają teraz bonus do Czarującego Podarunku z Latarni?

PS. Nieprawdą jest, że teraz można/warto stawiać małe budynki z kulturą zamiast dużych. Nadal, tym bardziej po obcięciu kultury w cudach, jest zasada, że z Latarnią działają tylko większe.
 

Ovocko

Rycerz
W ogóle silnik miasta ekonomicznego miasta, tj. triada: Ruiny, Latarnia Sąsiedztwa + Kryształowa Latarnia/Dzwonnica działa jeszcze sprawniej, niż drzewiej bywało.
Jeśli mamy silną Latarnię Sąsiedztwa to Ruiny nie zostały znerfione. Nadal są silne, tyle że z powodu drugiej zdolności.

Pytanie tylko, czy ona ma aż takie znaczenie?
Powyżej pewnego progu i tak zabawa polega na tym, by mieć pomoc sąsiedzką + czar na jak największej ilości budynków, to ile kultury wskoczy z samych łapek (bez czaru) tak naprawdę mało się liczy


Które budynki produkujące Orków dają teraz bonus do Czarującego Podarunku z Latarni?

Np. gniazdo orków, nie pamiętam czy któryś ze statków nie miał orków w produkcji. Jeśli budynek ewolucyjny ma orków jako pierwszą produkcję to też będzie bonusowana


PS. Nieprawdą jest, że teraz można/warto stawiać małe budynki z kulturą zamiast dużych. Nadal, tym bardziej po obcięciu kultury w cudach, jest zasada, że z Latarnią działają tylko większe.

Dostać pomoc i rzucić czar można już na budynki 2x2 (przynajmjniej od pewnego rozdziału), których z kolei można sporo poutykać w mieście. Jeśli nie interesują Cię specjalnie dodatkowe efekty (typu produkcja many itp.), natomiast liczy się maksymalizacja efektu z zaklęć podarunku, to zwłaszcza kodeksy lawy są bardzo dobre.
 

Deleted User - 198835

Guest
Zgadzam się z tym , co @Ovocko pisze o bonusach do produkcji - same budynki i ich łapkowanie mogą dać do 70% produkcji , ale prawdzie duży bonus daje zaczarowanie załapkowanych budynków kulturowych , bo taie czary na 70% to mało kto ma , bardziej realne są wartości kilkaset procentowe
 

blazius1

Paladyn
Manipulowanie małymi budynkami kulturowymi ma ograniczony sens. Dobre - dopóki masz Zaklęcia Teleportacji. A te trzeba oszczędzać na wypadek kolejnych rebalansów grze.

Gniazda Orków działają z Nową Wypasioną Latarnią Sąsiedztwa. Tzn. na te 20 sztuk, w tej chwili działa jeden, bo one właśnie mają zbyt mało kultury. Mam zbyt wiele budynków z kulturą żeby takie małe działały. Małe budynki - niska premia.

Bardzo dużo zyskałem na tej zmianie. Tylko Przygód żal. ... I koni.
 
Ostatnia edycja:

Deleted User - 198835

Guest
Jakieś zmiany i w przygodach się szykują ?
Coś przegapiłem ? :)
 

Ovocko

Rycerz
Manipulowanie małymi budynkami kulturowymi ma ograniczony sens. Dobre - dopóki masz Zaklęcia Teleportacji. A te trzeba oszczędzać na wypadek kolejnych rebalansów grze.

Ale tych małych budynków nie chowasz teleportacjami, tylko sprzedajesz i wymieniasz na nowe z AM (choć zgoda, że trzeba uważać, by mieć zapas). Teleportami chowasz duże, np. zbrojownie, bo to zwyczajnie "taniej" wychodzi
 

qp2018

Wędrowiec
Teraz to już koniec... rozbudowa cudu co pół roku... pięknie. :mad: No i miałem dwa antyczne cuda, zapewniały 80% wymaganej kultury teraz badania oddziałów będę musiał zrobić. :mad:
 

Kurczaczek

Wędrowiec
Pośrednio lub bezpośrednio 22 Antyczne Cuda:

-Sanktuarium / Klasztor Sztuk Walki
-Wielka Dzwonnica / Kryształowa Latarnia
-Ruiny Strażnicy
-Krasnoludzki Bastion
-Kuźnia Bohaterów
-Świątynia Wesołych Grzybków
-Latająca Akademia
-Smocze Opactwo
-Świątynia Ropuch
-Centrum Handlowe
-Wieże Zachodzącego Słońca
-Piramida Oczyszczenia
-Gorące Źródło Młodości
-Biblioteka Iglicy
-Arena Turnieju
-Smocza Arka
-Wyrocznia Fortuny
-Świątynia Czempionów
-Drzewo Oświecenia
-Miejsce Spoczynku Przodków
-Sklep z Antykami Maman Le Pre
-Valloryjska Szkoła Czarodziejstwa


Na 40 Antycznych Cudów, (które zawierają 85 różnych Efektów) aż 25 Efektów jest uzależnionych od Rozmiaru Oddziału.

Zadbajcie o Rozmiar Oddziału, bo nawet 1 pominięte badanie robi dużą różnicę ;)
 
Do góry